16 maja 2007 roku
B I U L E T Y N nr 5/07
W dniu 15 maja 2007 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego Związku. W czasie trwania obrad przedyskutowano i omówiono następujące problemy i tematy:
1. Przedstawiono przebieg spotkań Pana Pawła Solocha, Podsekretarza Stanu w MSWiA, Szefa Obrony Cywilnej Kraju z przedstawicielami pożarniczych związków zawodowych
- odbyły się trzy spotkania (18, 25 i 27 kwietnia 2007 roku) - Spotkania miały charakter roboczo-konsultacyjny w sprawach najistotniejszych dla ustabilizowania sytuacji w służbie, i zakończyły się podpisaniem stosownych komunikatów w zakresie podjętych uzgodnień. Zaplanowano kontynuację prac w zakresie normatywu czasu służby strazaka na dzień 21 maja br.
2. Przedstawio opinię prawną prawnika FORUM ZZ w zakresie czasu służby strażaków, która stała się podstawą wypracowania stanowiska Związku w tej sprawie :
„W świetle obowiązującej ustawy o PSP należy przyjąć, że podstawowy wymiar czasu służba strażaka wynosi 40 godzin w tygodniu. Dopiero spełnienie dodatkowych warunków może skutkować wydłużeniem tak określonego wymiaru czasu służby.”
„Wydłużenie czasu służby z powodu zapewnienia jej ciągłości, powinno wynikać z nieprzewidzianych przyczyn np. choroby innego strażaka lub z powodu prowadzenia akcji ratowniczych. W obecnej sytuacji konieczność zapewnienia ciągłości służby wynika z braków kadrowych straży, które to braki nie są okolicznościami nieprzewidywalnymi.”
3. Omówiono przebieg tegorocznej akcji awansowej, i podjęto decyzję o wystąpieniu do Komendanta Głównego w tej sprawie przyjmując za podstawę ustalenia :
- Komunikat MSWiA 25 kwietnia br. - Minister SWiA zobowiąże Komendanta Głównego PSP do przedłożenia informacji o liczbie skierowanych przez komendantów wojewódzkich wniosków awansowych na I stopień oficerski i aspirancki, na kolejne stopnie oficerskie oraz do przedstawienia informacji o sposobie ich rozpatrzenia wraz z uzasadnieniem.
- Komunikat MSWiA 27 kwietnia br. - W zakresie awansów oficerskich Minister SWiA wyraża wolę do rozpatrzenia wniosków o awanse oficerskie przygotowane na ten rok, a wstrzymane przez poprzedniego Komendanta Głównego PSP. Komendant Główny PSP dokona ponownej weryfikacji ww. wniosków.
W dniu 15 maja 2007 roku odbyło się także spotkanie z Prezydium ZZS FLORIAN, podczas którego omówiono stanowiska związków wobec planowanej na 21 maja br. w MSWiA - kontynuacji rozmów z udziałem Komendanta Głównego PSP nad wypracowaniem kompromisowego rozwiązania w zakresie normatywu czasu służby.
Wspólne posiedzenie Prezydiów Związków zakończyło się spotkaniem z Komendantem Głównym bryg. mgr inż. Markiem KUBIAKIEM.
Spotkanie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z Prezydiami Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa
i Zarządu Krajowego ZZS Florian
W dniu 15 maja 2007 roku odbyło się spotkanie Komendanta Głównego PSP bryg. mgr inż. Marka KUBIAKA z przedstawicielami Prezydiów Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa i Zarządu Krajowego ZZS Florian. Spotkanie dotyczyło aktualnej sytuacji w służbie, i polegało na wymianie stanowisk i uwag dotyczących formacji.
Rozpoczynając spotkanie Komendant Główny omawiając aktualną sytuację służby przekazał m.in. następujące informacje:
- poinformował, iż w dniu 14 maja br. projekt nowelizacji Ustawy PSP, zawierający wydzielenie funduszu nagród z funduszu wynagrodzeń i przepisy antykorupcyjne, został skierowany do opiniowania przez centrale związkowe.
- w zakresie problemu czasu służby strażaków – prawo nie powinno działać wstecz – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zostaną anulowane wytyczne Komendanta Głównego PSP, dotyczących rozliczenia czasu służby za 2006 rok, zawartych w piśmie z dnia 18 stycznia 2007 roku nr BK- I-110/22-1/07.
- strażak systemu zmianowego powinien pracować 40 godzin tygodniowo, harmonogram służby winien być opracowany z możliwością ustalenia stanów minimalnych w okresach obniżonej palności.
- w zakresie reorganizacji, trzeba zakończyć rozpoczęty proces, wraz z przeprowadzeniem szczegółowej analizy skutków wprowadzenia nowych regulaminów. Powinny zostać określone potrzeby i proporcje funkcjonariuszy w poszczególnych korpusach, co docelowo pozwoli na ustabilizowanie sytuacji kadrowej formacji.
- w zakresie przeprowadzenia tegorocznej akcji awansowej, Komendant poinformował, iż ok. 180 wniosków zostało dodatkowo przesłanych do Ministerstwa (ok. 60 wniosków dotyczyło przyznania I stopnia oficerskiego). Jako kryterium przyjęto wyszkolenie z odpowiednim umotywowaniem przydatności na zajmowanym stanowisku. Z przesłanej puli wniosków 6-7 wniosków zostało odrzuconych przez Ministerstwo. Wnioski na kolejne stopnie aspiranckie są jeszcze możliwe do akceptacji. Wobec braku informacji o zastosowanych poprzednio kryteriach weryfikacji wniosków awansowych, Komendant Główny zobowiązał się do opracowania stosownej analizy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Jednocześnie Komendant Główny zobowiązał się na przyszłość, iż każdy wniosek, który wyjdzie z Komendy Powiatowej/Miejskiej, trafi do Komendy Głównej, gdzie opracowane zostaną dokładne kryteria rozpatrywania tych wniosków wraz z przekazaniem odpowiedniej informacji.
Kontynuując dyskusje wskazano, iż większość w/w wniosków awansowych została zatrzymana w Komendach Wojewódzkich, bez podania przyczyn. Z wrócono się z prośbą do Komendanta o opracowanie i udzielenie informacji w zakresie nierozpatrzonych wniosków awansowych.
Dodatkowo w czasie prowadzonej dyskusji zwrócono Komendantowi uwagę, na problem niedowartościowania stanowisk kierowania, w tym problem pełnienia służby na tych stanowiskach, oraz systemu służby obowiązujący na tych stanowiskach. Wskazano na konieczność uregulowania problemu „zastępcy dowódcy zmiany” poprzez odpowiednie regulacje stanowisk (szczególnie w tzw. małych komendach). Zgłoszono także problem tworzenia „posterunków czasowych” w miejsce likwidowanych istniejących jednostek, mimo niejednokrotnie negatywnych ocen lokalnych władz i społeczności. Zgłoszono wniosek o rozważenie możliwości zamiany istniejących etatów cywilnych (etaty pomocnicze), na etaty korpusu służby cywilnej.
Kończąc spotkanie Komendant podkreślił wolę wzajemnej współpracy i otwartość na wszelkie propozycje i sugestie zmierzające do rozwiązywania spraw i problemów nurtujących związkowców i strażaków.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP