09 marca 2007 roku
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Odpowiedź w sprawie rozporządzenia MSWiA w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 17 listopada 2006r. ( "tytuł zawodowy inżyniera" )
Warszawa 23 luty 2007 r.
DZKiSO-VI-0748-4-110/07/JS
Sz. P. Krzysztof HETMAN
Przewodniczący Zarządu Głównego
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
W odpowiedzi na pismo Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa (ZG NSZZ PP) z dnia 10 stycznia 2007r., znak ZG-I-01/07 uprzejmie informuję, co następuje:
Z treści pisma Przewodniczącego ZG NSZZ PP, o którym mowa powyżej wynika, iż ustawa z dnia 28 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej zawiera jedynie sformułowanie, że aby zostać zakwalifikowanym „do tego szkolenia należy posiadać jedynie wykształcenie wyższe". W związku z powyższym rozporządzenie wykracza poza normy zawarte w ustawie o PSP, i nie może być zgodne z Konstytucją. Z powyższego pisma wynika ponadto twierdzenie, iż upoważnienie ustawowe z art. 53 ust. 3 odnosi się tylko do strażaków ubiegających się o przeszkolenie na pierwszy stopień oficerski, nie zaś do strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
§ 4 ust 2 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 listopada 2006r. w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 221, poz. 1626) zawiera regulację polegającą na tym, iż kandydaci na przeszkolenie zawodowe ubiegający się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi powinni posiadać „dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy inżyniera".
Ustosunkowując się do powyższego, wskazać należy, iż: Zgodnie z art. 53 ust. 2 ustawy o PSP, pierwszy stopień oficerski może być nadany strażakowi, który:
1) uzyskał tytuł zawodowy technika pożarnictwa w szkole Państwowej Straży Pożarnej i nie będąc
skierowanym do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej uzyskał tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa
albo
2) posiada wykształcenie wyższe, a ponadto:
a) odbył przeszkolenie zawodowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej lub
b) posiada tytuł zawodowy technika pożarnictwa albo
3)uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego inżyniera pożarnictwa.
1/1
Zgodnie z 36 ust. 5 ustawy o PSP: „Stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą zajmować strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają tytuł zawodowy technika pożarnictwa i ukończyli przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a".
Zgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy o PSP ,Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółową organizacją i formy odbywania przeszkolenia zawodowego, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lit. a, z uwzględnieniem:
1) czasu trwania przeszkolenia zawodowego;
2) trybu ustalania programu przeszkolenia zawodowego;
3) wymagań stawianych kandydatom na przeszkolenie zawodowe;
4) limitów przyjęć;
5) kryteriów przeprowadzania egzaminu końcowego ".
W rozporządzeniu należy ponadto uwzględnić potrzebę pełnego przygotowania uczestników przeszkolenia zawodowego do wykonywania zadań w Państwowej Straży Pożarnej.
Analizując treść przytoczonych przepisów ustawy o PSP, wskazać należy, iż trudno doszukać się w nich warunku, o którym mowa w piśmie Przewodniczącego ZG NSZZ PP Krzysztofa Hetmana, tj.: obowiązku posiadania jedynie wykształcenia wyższego. Warunkiem posiadania takiego wykształcenia jest jedynie możliwość uzyskania pierwszego stopnia oficerskiego. Jednak do jego uzyskania konieczne jest oprócz posiadania wykształcenia wyższego również:
- posiadanie tytułu zawodowego technika pożarnictwa albo ,
- uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku
postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w
państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) -
stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji
Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego inżyniera
pożarnictwa
- lub odbycie przeszkolenia zawodowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
Przede wszystkim należy zauważyć, iż ustawodawca w upoważnieniu ustawowym z art. 53 ust 3 ustawy o PSP pozostawił ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych obowiązek ustalenia min. wymagań stawianych kandydatom. Kierując się określaną w wytycznych potrzebą pełnego przygotowania uczestników przeszkolenia zawodowego do wykonywania zadań w Państwowej Straży Pożarnej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w § 4 rozporządzenia z dnia 17 listopada 2006r. w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U nr 96, poz. 667) określił różne wymagania dla strażaków:
- ubiegających się o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego - w tym przypadku kandydat na
przeszkolenie zawodowe może posiadać (po spełnieniu innych wymagań) jedynie wykształcenie
wyższe;
- ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami
ratowniczymi - w tym przypadku kandydat na przeszkolenie zawodowe może posiadać (po
spełnieniu innych wymagań) wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy inżyniera.
Reasumując, jedynie strażacy ubiegający się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi muszą posiadać, jeśli chodzi o wykształcenie, poza posiadaniem dyplomu uczelni wyższej i tytułu zawodowego inżyniera, tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie. Przy czym, od kandydatów na przeszkolenie zawodowe, posiadających tytuł zawodowy inżyniera w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, którzy posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowisk podoficerskich w Państwowej Straży Pożarnej, nie wymaga się posiadania tytułu zawodowego technika pożarnictwa lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie.
2/2
Strażacy ubiegający się o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego powinni posiadać jedynie wykształcenie wyższe.
Wprowadzenie takiego rozróżnienia (na strażaków ubiegających się o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego i strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi) jest związane ze specyfiką służby, jak też ma na celu uwzględnienie potrzeby pełnego przygotowania uczestników przeszkolenia zawodowego do wykonywania zadań w Państwowej Straży Pożarnej (o którym mowa w wytycznych upoważnienia ustawowego z art. 53 ust. 3 ustawy o PSP).
Ustosunkowując się do kwestii, że upoważnienie ustawowe z art. 53 ust. 3 odnosi się tylko do strażaków ubiegających się o przeszkolenie na pierwszy stopień oficerski, nie zaś do strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, zauważyć należy, że zgodnie z § 121 ust. 2 Załącznika do rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2002r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. nr 100, poz. 908) w przypadku gdy upoważnienie ustawowe jest wyrażone w kilku przepisach, jako podstawę prawną wydania rozporządzenia przytacza się przepis, który wskazuje organ upoważniony do jego wydania oraz określa zakres spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu.
Podkreślić ponadto należy, iż art. 36 ust. 5 ustawy o PSP stanowi: „Stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą zajmować strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają tytuł zawodowy technika pożarnictwa i ukończyli przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a".
A zatem nie jest tak, iż upoważnienie ustawowe z art. 53 ust. 3 odnosi się tylko do strażaków ubiegających się o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego, ale również do strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk uprawniających do kierowania działaniami ratowniczymi. W przepisie tym pojawia się bliżej nieokreślone pojęcie „kierunku (studiów) przydatnego w Państwowej Straży Pożarnej". Wydaje się zatem, że zamiarem ustawodawcy było wyodrębnienie grupy strażaków zajmujących się kierowaniem działaniami ratowniczymi z grupy pozostałych strażaków. Pojęcie „kierunku (studiów) przydatnego w Państwowej Straży Pożarnej" nie jest w żadnym przepisie doprecyzowane.
Odnosząc się do kwestii przepisu przejściowego, zdaniem MSWiA, jego wprowadzenie nie jest zasadne, ponieważ nie jest tak, że osoby które ukończyły studia wyższe lub studiują zostaną pozbawione możliwości awansu zawodowego. Uzyskają one mianowanie na pierwszy stopień oficerski. Nie będą mogły one jednak zajmować stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi. Należy mieć jednak na uwadze, iż nieuzasadnione jest, aby osoba uzyskująca tytuł magistra prawa, biologii, ochrony środowiska lub wychowania przedszkolnego, spełniając inne wymogi uprawniające do mianowania pierwszy stopień oficerski, uzyskała tym samym uprawnienie do kierowania działaniami ratowniczymi.
Z poważaniem
Paweł SOLOCH
Rozdzielnik:
Wykonano 2 egz.
Egz. Nr 1 - adresat
Egz. Nr 2 - a/a