B I U L E T Y N nr 2 / 07
Narada Kadry Kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej
Warszawa 21 luty 2007 roku
W dniu 21 lutego 2007 roku w Komendzie Głównej w Warszawie, odbyła się Narada Kadry Kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Podczas narady dokonano podsumowania działalności Państwowej Straży Pożarnej za 2006 rok oraz przedstawiono główne plany i kierunki działania służby w ciągu najbliższych lat.
W naradzie uczestniczył: Janusz Kaczmarek - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Soloch - Podsekretarz Stanu w MSWiA, Szef Obrony Cywilnej Kraju, Bogusław Cichoń - Dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych MSWiA, Edyta Muszyńska - Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych MSWiA,.
Rozpoczynając naradę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślając wysoką ocenę i rolę służby w systemie ratowniczym, przekazał informację, iż zapadła decyzja o podziale środków na wzrost uposażeń w 2007 roku według proporcji - 81% kwoty w stałe elementy płacy, a 19 % jako dodatek motywacyjny. Jest to zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami realizującymi zapisy ustawy modernizacyjnej.
Prowadząc naradę Komendant Główny st. bryg. dr inż. Witold Skomra przedstawił aktualne problemy formacji, oraz plany, kierunki i strategie rozwoju służby w perspektywie wieloletniej. Omawiając poszczególne tematy Komendant Główny przekazał:
- od przyszłego roku planowane jest przejście na system wskaźnikowy, ze szczególnym naciskiem na budowę systemu motywacyjnego (odejście od uznaniowości przełożonego w kierunku wzmocnienia własnej roli strażaka). Wprowadzenie mechanizmu motywacyjnego, związanego z wykonywaniem zadań dodatkowych (poza zakresem obowiązków), wraz z planowanym w tym systemie uwzględnieniu gratyfikacji finansowej za posiadane wykształcenie. Kompleksowe uregulowanie tej kwestii (kwalifikacje, stanowiska, siatka płac, nowe wersje rozporządzeń) zostanie podjęte przez Zespół powołany prze Komendanta, z terminem wprowadzenia tych zmian od 1 stycznia 2008 roku.
- reforma organizacyjna wraz z wprowadzaniem nowych regulaminów, musi zostać zakończona (według dotychczasowych założeń) w możliwie najkrótszym terminie w skali całego Kraju. Na początku marca zostanie powołany Zespół Komendanta Głównego oceniający prawidłowość wprowadzania i działania reformy. Wraz z opracowanymi wynikami zostanie uruchomiona 1% rezerwa KW. Zaproponowane i wypracowane propozycje zmian wejdą w życie od września br.
- podstawowym celem reformy organizacyjnej było ograniczenie administracji, nie może się to odbywać kosztem osobowym – w efekcie, której skutki ponoszą dobrze wykwalifikowani funkcjonariusze. Łagodząc skutki przenoszenia na niższe stanowiska - Komendant Główny podtrzymał wcześniejsze ustalenia w zakresie zachowania uposażeń na okres dwóch lat, dla strażaków z 15 – 30 letnim stażem, wobec których zostaną złożone wnioski. W przypadku funkcjonariuszy ze stażem mniejszym niż 15 lat, wnioski będą rozpatrywane indywidualnie.
- w przypadku tegorocznej akcji awansowej podtrzymane zostały zasady określone we wcześniejszym piśmie Komendy Głównej (BK-I-123/5/07 z dnia 13 lutego br.), w przypadku wniosków na pierwszy stopień oficerski dla osób posiadających wyższe wykształcenie cywilne, niezbędne jest zajmowanie stanowiska oficerskiego według nowych regulaminów, z uzasadnieniem przydatności posiadanego wykształcenia na zajmowanym stanowisku.
- Jednocześnie Komendanci zostali zobligowani do rzetelnego i solidnego przygotowania tych wniosków (zachowanie grupy i awanse).
Jako główne założenia i cele działań Komendy Głównej zostały przedstawione następujące zadania:
- wprowadzenie systemu nagród poza średnim wskaźnikiem wzrostu wynagrodzenia,
(zmiana w zakresie przeliczania funduszu nagród – wyłączenia tych kwot wzorem wojska i policji z podstawy „wskaźnika”)
- uściślenie czasu służby i wprowadzenie rekompensaty za ponadnormatywny czas służby,
(wykorzystanie rezerwy budżetowej - możliwość zapłaty za nadgodzin, przepisy są nie dość precyzyjne, doprowadziło to do sytuacji obniżenia poziomu bezpieczeństwa podczas prowadzonych działań, lub możliwości prowadzenia kilku akcji, cel-utrzymanie stanu bezpieczeństwa jaki istniał do 2005 roku, konieczność zmiany ustawy o PSP w zakresie rozwiązania kwestii rozliczania nadgodzin oraz możliwości wypłaty rekompensaty za nadgodziny, opracowanie jednolitej metodyki określania stanów minimalnych jako podstawy do stosowania w KW, podjęte zostaną prace nad narzędziami i mechanizmami ułatwiającymi wyjście z powstałych zaległości i możliwość zapłaty za ponadnormatywny czas służby)
- wprowadzenie mechanizmów antykorupcyjnych,
(m.in. przegląd kadry kierowniczej w poszczególnych województwach pod kątem zatrudniania osób spokrewnionych, wprowadzenie analogicznych rozwiązań jak w innych służbach)
- wprowadzenie i realizacja zagadnień ustawy modernizacyjnej.
Kontynuując naradę Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz przedstawił strategię i koncepcję wykorzystania funduszy przewidzianych w ramach ustawy modernizacyjnej, wraz informacją dotyczącą funduszy strukturalnych UE.
Na zakończenie Dyrektorzy poszczególnych biur przedstawili informacje za 2006 rok oraz główne cele i kierunki działań na rok 2007.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP