10 stycznia 2007 roku
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa zwraca się z prośbą o odpowiedź na dwa pytania dotyczące wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzenia w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 17 listopada 2006r. ( Dz.U. 2006 nr 221 poz. 1626)
Konin, dnia 10 stycznia 2007 r.
ZG-I – 01/07
Pan
Ludwik Dorn
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa zwraca się z prośbą o odpowiedź na dwa pytania dotyczące wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzenia w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 17 listopada 2006r. ( Dz.U. 2006 nr 221 poz. 1626).
1) W/w rozporządzenie wprowadza w § 4 warunki na jakich można zostać zakwalifikowanym do odbycia przeszkolenia, m.in. to iż należy posiadać wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy inżyniera, natomiast ustawa o PSP z dnia 28 sierpnia 1991r. ( Dz.U. 2006 nr 96 poz. 667) zawiera jedynie sformułowanie, że należy do tego szkolenia posiadać wykształcenie wyższe, wynika z tego, że rozporządzenie wykracza poza normy zawarte w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej, nie może zatem być zgodne z Konstytucją,
2) W/w rozporządzenie wprowadza w § 2 dwa rodzaje studiów podyplomowych, natomiast delegacja ustawowa do której odwołuje się to rozporządzenie mówi jedynie o przeszkoleniu na pierwszy stopień oficerski, art. 36 ustawy o PSP mówi o tym że stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą zajmować osoby które ukończyły przeszkolenie zawodowe i odsyła do artykułu 53 ust.2 pkt 2 lit.a , który mówi tylko o przeszkoleniu na pierwszy stopień oficerski a nie wspomina o przeszkoleniu do kierowania działaniami ratowniczymi, wynika z tego, że jeżeli strażak odbędzie przeszkolenie na pierwszy stopień oficerski zdobędzie też kwalifikacje do kierowania działaniami ratowniczymi, w artykule tym wyraźnie mowa jest tylko o jednym rodzaju przeszkolenia a nie jak wprowadza rozporządzenie o dwóch, jest to logiczne ponieważ nie może być sytuacji, że przyszły oficer po przeszkoleniu na pierwszy stopień oficerski nie mógłby być dowódcą w akcjach ratowniczych.
Wydanie w/w rozporządzenia w obecnym brzmieniu budzi duże zaniepokojenie środowiska, oraz skutkuje ograniczeniem praw obywatelskich w zakresie dostępu do szkolenia dla funkcjonariuszy pożarnictwa, uniemożliwiając im odbycie przeszkolenia, oraz wstrzymując ewentualny dalszy awans zawodowy.
Według naszej oceny w ten sposób dochodzi do dyskryminacji niektórych funkcjonariuszy PSP, skutkującej nierównością wobec prawa, powodując jednocześnie systematyczne ograniczenie rzeszy funkcjonariuszy uprawnionych do odbycia tego przeszkolenia.
Ponawiamy w tym miejscu nasze wcześniejsze wnioski o wdrożenie w tym zakresie przepisów lub rozwiązań wprowadzających okres przejściowy, umożliwiający zdobycie i uznanie kwalifikacji oraz awans, dla funkcjonariuszy, którzy posiadają już wykształcenie (lub aktualnie studiują) zdobyte za zgodą i skierowaniem przełożonych uprawnionych do mianowania, a rozpoczynali studia w innym stanie prawnym i na innych warunkach niż obecnie obowiązujący.
Prosimy o odpowiedź na w/w pytania i kwestie.
Za Zarząd
Krzysztof Hetman
Do wiadomości:
Komendant Główny PSP w Warszawie