ORGANIZACJA KOMEND
- 16 listopada 2006 roku
ZZS Florian i NSZZ Pracowników Pozarnictwa
Reagując na napływające sygnały z kraju, oraz odnosząc się bezpośrednio do prognozowanych i planowanych zmian w strukturze organizacyjnej PSP, Zarząd Krajowy ZZS „FLORIAN” i Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa, wyraża duże zaniepokojenie przyjętymi rozwiązaniami oraz sposobem ich wprowadzania. (...)
(...)W przypadku dalszego nieuwzględniania przedstawianych przez Związki Zawodowe uwag do procesu reorganizacji, podejmiemy wspólne działania, zgodnie z uprawnieniami wynikającymi
z Ustawy o Związkach zawodowych oraz Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Rozważamy możliwość ogłoszenia
„GOTOWOŚCI DO PODJĘCIA AKCJI PROTESTACYJNEJ”
- 30 października 2006 roku
ZZS Florian i NSZZ Pracowników Pozarnictwa
(...) Dodatkowo ponawiamy prośbę o przedstawienie jednolitego i całościowego wykazu wytycznych Komendanta Głównego, według których realizowany jest aktualnie proces reorganizacji komend.
Warszawa, dnia 16 listopada 2006 roku.
S T A N O W I S K O
Reagując na napływające sygnały z kraju, oraz odnosząc się bezpośrednio do prognozowanych i planowanych zmian w strukturze organizacyjnej PSP, Zarząd Krajowy ZZS „FLORIAN” i Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa, wyraża duże zaniepokojenie przyjętymi rozwiązaniami oraz sposobem ich wprowadzania.
Według oceny Związków Zawodowych, proponowane rozwiązania dotyczące regulacji etatowych w strukturach komend, pozostają w sprzeczności z ciągle zwiększającym się zakresem zadań i zagrożeń objętych działaniem naszej służby.
Jednocześnie proponujemy niezwłoczne podjęcie prac zmierzających do wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach, umożliwiających właściwe przeprowadzenie procesu reorganizacji przez wspólny zespół służbowo - związkowy.
Uważamy, że dokonywane zmiany w dużym stopniu są przeprowadzane kosztem strażaków, co budzi sprzeciw naszego środowiska. Stanowczo sprzeciwiamy się reorganizacji powodującej zaniżanie i ograniczanie możliwości awansowania na wyższe stanowiska i stopnie służbowe oraz w wielu przypadkach braku konsultacji ze Związkami Zawodowymi.
Ponownie wnioskujemy o zastosowanie okresu przejściowego w celu złagodzenia skutków reformy.
W przypadku dalszego nieuwzględniania przedstawianych przez Związki Zawodowe uwag do procesu reorganizacji, podejmiemy wspólne działania, zgodnie z uprawnieniami wynikającymi
z Ustawy o Związkach zawodowych oraz Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Rozważamy możliwość ogłoszenia
„GOTOWOŚCI DO PODJĘCIA AKCJI PROTESTACYJNEJ”
Przewodniczący Przewodniczący
Zarządu Krajowego ZZS Florian Zarządu Głównego NSZZ PP
Wiesław Puchalski Krzysztof Hetman
Warszawa, dnia 16 listopada 2006 roku
Pan
nadbrygadier. Kazimierz KRZOWSKI
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W załączeniu przedstawiamy stanowisko Zarządu Krajowego ZZS „FLORIAN” i Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa, w sprawie wprowadzanego Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej.
Przedstawione w załączeniu stanowisko, jest bezpośrednią kontynuacja wcześniejszych wystąpień Związków oraz wyrazem opinii, niezadowolenia i determinacji środowiska funkcjonariuszy, wobec braku prowadzenia dialogu społecznego z partnerem społecznym, jakim są związki zawodowe.
Z poważaniem
Wiesław Puchalski Przewodniczący ZG NSZZ
Przewodniczący ZZS Florian Krzysztof Hetman
Warszawa, dnia 30 października 2006r.
Pan
nadbryg. Kazimierz KRZOWSKI
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
W związku z trwającymi pracami nad wprowadzeniem w życie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2006 roku w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 143, poz. 1037), Zarząd Krajowy ZZS „FLORIAN” i Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa zwraca się z prośbą o przedstawienie stopnia realizacji ustaleń Zespołu powołanego Decyzją Nr 3 Komendanta Głównego PSP z dnia 27 stycznia 2003 r. do oceny warunków służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej w zakresie „Organizacji komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) PSP":
III. W zakresie „Organizacji komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) PSP"
Zespół proponuje następujące założenia do programu doskonalenia struktur organizacyjnych PSP:
1. W I etapie proponowane są zmiany w obowiązujących przepisach:
1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 kwietnia 1999 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 38, poz.375 ze zm.) w zakresie:
a) ustalenia minimalnej ilości etatów w poszczególnych komórkach organizacyjnych:
- wydział - 5 etatów
- sekcja - 3 etaty,
b) katalog komórek organizacyjnych w jednostkach organizacyjnych ograniczyć do nazwania pionów służbowych (działów): logistyka, operacyjny, rozpoznawczy. Komórki organizacyjne, których obowiązek tworzenia wynika z przepisów szczególnych nie muszą być nazwane, zapis powinien mieć charakter przepisu otwartego.
c) ustalenie zasad etatyzacji komend wojewódzkich, powiatowych /miejskich/, w tym jednostek ratowniczo-gaśniczych.
W celu ustalenia ww. zasad niezbędna jest zmiana rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 1997 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych, jakie powinni posiadać strażacy Państwowej Straży Pożarnej na określonych stanowiskach służbowych oraz etatów stopni służbowych dla poszczególnych stanowisk. (Dz.U. nr 70, poz.446 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lipca 1997 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 94, poz.575 ze zm.). Należy jednoznacznie określić wymagania kwalifikacyjne dla stanowisk, dla których zgodnie z obowiązującą regulacją przewiduje się zamiennie kwalifikacje wyższe/średnie - oficerskie/aspiranckie, średnie - aspiranckie/podoficerskie (poprzez zapewnienie minimalnych kwalifikacji i maksymalnego stopnia etatowego).
2. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 kwietnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i likwidacji jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP (Dz.U. nr 45, póz. 455) należy dokonać następujących zmian poprzez wprowadzenie zapisów ustalających:
Kompetencje do tworzenia i likwidacji jednostek specjalistycznych przez KW i KM/P/ PSP wyłącznie za zgodą KG PSP.
Zapis ten pozwoli na racjonalne tworzenie grup (JR-G) specjalistycznych w oparciu o ustaloną przez KGPSP sieć jednostek ratowniczo-gaśniczych. Pozwoli to również na wypracowanie standardów wyposażenia tych jednostek w zależności od rodzaju.
3. W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zapis dotyczący regulaminu organizacyjnego KW PSP (art. 13a, ust. 3) powinien zostać uzupełniony o uprawnienie Komendanta Głównego PSP do opiniowania projektu tego regulaminu.
2. W II etapie docelowo należy rozważyć możliwość:
1. Zrównoważenia ilości etatów w poszczególnych województwach, z uwzględnieniem wskaźnika etatowego określającego rzeczywistą liczbę strażaków przypadająca na 1000 mieszkańców. Obecnie tzw. wskaźnik krajowy wynosi 0,72 etatu.
2. Uwzględnienia wskaźnika krajowego (pomniejszonego o etaty komendy wojewódzkiej) przy rozdziale etatów dla poszczególnych komend powiatowych (miejskich).
3. Ustalenia zasad etatyzacji komend wojewódzkich, powiatowych /miejskich/, w tym jednostek ratowniczo-gaśniczych (wg ustaleń w taryfikatorze kwalifikacyjnym - po nowelizacji):
- ustalenie liczby etatów, maksymalnej dla komendy wojewódzkiej i komendy powiatowej (miejskiej) i minimalnej dla jednostki ratowniczo-gaśniczej, zapewniającej realizację podstawowych zadań.
Powyższe ustalenia powinny być poprzedzone dokonaniem charakterystyki stanowisk w poszczególnych jednostkach organizacyjnych PSP.
Należy rozważyć zasadność tworzenia posterunków, jako komórek wewnętrznego podziału jednostki ratowniczo-gaśniczej.
Dodatkowo ponawiamy prośbę o przedstawienie jednolitego i całościowego wykazu wytycznych Komendanta Głównego, według których realizowany jest aktualnie proces reorganizacji komend.
Z poważaniem
Przewodniczący Przewodniczący
Zarządu Krajowego ZZS Florian Zarządu Głównego NSZZ PP
Wiesław Puchalski Krzysztof Hetman