B I U L E T Y N nr 6/06
04 października 2006 roku
Witam Serdecznie!!!
Rozpoczynając nową kadencję, na wstępie chciałbym podziękować za wybór i okazane zaufanie. To co udało się nam wszystkim uzyskać i zbudować przez ostatnie cztery lata działalności jest naszym wspólnym osiągnięciem. Dokonane podczas Zjazdu wybory świadczą także, iż prezentowana dotychczas forma i charakter pracy władz Związku jest powszechnie akceptowana i popierana przez nas wszystkich. Mogę w tym miejscu jedynie powtórzyć składane podczas Zjazdu deklaracje o dalszej wytężonej pracy na rzecz naszej organizacji i dobra wszystkich strażaków.
Poniżej także oprócz informacji zjazdowych informacje z wczorajszego posiedzenia Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w temacie przyjętego właśnie projektu budżetu państwa i środków finansowych przeznaczonych na poszczególne służby resortu. Szczegóły poniżej.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
* wszystkie i najnowsze informacje na stronie www.zgnszzpp.republika.pl
***
W dniach 27-29 września 2006 roku odbyły się obrady SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO ZJAZDU DELEGATÓW NSZZ PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA, podczas których dokonano wyboru nowych władz Związku w skład, którego wchodzą:
ZARZĄD GŁÓWNY
Przewodniczący - Krzysztof HETMAN - KM PSP Konin
Wiceprzewodniczący - Andrzej GRODZKI - KM PSP Koszalin
Wiceprzewodniczący - Mariusz CYRAN - KM PSP Przemyśl
Wiceprzewodniczący - Andrzej LIWIŃSKI - KP PSP Skarżysko-Kam.
Sekretarz - Joanna ZABIELSKA - KP PSP Otwock
Skarbnik - Zbigniew ROGODZIŃSKI - KM PSP Konin
Członek Zarządu - Krzysztof SKOWROŃSKI - KP PSP Wołów
Członek Zarządu - Waldemar CHOCHOWSKI - KP PSP Ryki
Członek Zarządu - Rafał ADAMCZYK - KP PSP Wodzisław Śląski
Członek Zarządu - Piotr MAZUR - KM PSP Nowy Sącz
* pełne dane władz związku wraz z Główną Komisją Rewizyjną znajdują się na nasze stronie internetowej.
Powyższy Zjazd dokonał podsumowania i zamknięcia poprzedniej kadencji władz Związku. Obserwując przebieg obrad i przeprowadzonych wyborów należy podkreślić pełną akceptację dotychczas prowadzonych prac i wytyczonych kierunków działań.
Podczas prowadzonych obrad delegaci podjęli szereg uchwał wyznaczających dalszy kierunek działalności Związku, w tym przede wszystkim dotyczących:
- · zobowiązania Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa do przygotowania i złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie niezgodności treści Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 lipca 2006 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, maksymalnych stopni przypisanych do poszczególnych stanowisk oraz dodatkowych wymagań kwalifikacyjnych, jakim powinni odpowiadać strażacy na określonych stanowiskach służbowych z Konstytucją RP.
-
podjęcia i kontynuowania dalszych działań w sprawie wystąpień Związku do Rzecznika Praw Obywatelskich, w tym przygotowania i złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.
-
wystąpień do Komendanta Głównego o zwrotu kosztów związanych z podwyższaniem kwalifikacji, oraz przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji do w/w wystąpień.
-
wystąpienia do Komendanta Głównego z wnioskiem o rozszerzenie korpusu podoficerów i aspirantów, oraz ujednolicenia czasookresów awansowania w ramach resortu spraw wewnętrznych.
-
opracowania analizy o stopniu realizacji uzgodnień i zapisów Zespołu powołanego Decyzją Nr 6 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 stycznia 2003 r. do analizy i oceny do warunków służby funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Zespołu powołanego Decyzją Nr 3 Komendanta Głównego PSP z dnia 27 stycznia 2003 r. do oceny warunków służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
-
narastającego problemu nadgodzin i nie normatywnych obsad zmianowych Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych na zmianach służbowych.
-
zobowiązania Zarządu Głównego do wystąpienia do Głównego Inspektora Pracy w sprawie przekroczenia w PSP ustawowo uregulowanych norm czasu pracy i nie realizowania powstałych zobowiązań w tym zakresie.
-
złożenia zapytania do Komendanta Głównego o rozliczanie czasu służby w ramach podróży służbowej.
-
zobowiązania Zarządu Głównego do podjęcia niezbędnych działań w sprawie poprawy warunków pracy i płacy strażaków, zgodnie z Ustawą o Związkach Zawodowych i Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, oraz podjęcia wspólnych działań w ramach Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA i MS.
-
zobowiązania Zarządu Głównego do kontynuowania działań związanych z wprowadzeniem Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej, oraz upoważnienia do podjęcia niezbędnych kroków zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
* pełny wykaz podjętych uchwał i stanowisk Zjazdu znajduje się na nasze stronie internetowej.
Z przedstawionego wykazu widać wyraźnie dużą determinację i niezadowolenie członków związku z aktualnie zachodzących zmian w służbie. Szczególnie widać to było podczas spotkania delegatów z przedstawicielami Komendanta Głównego: st. kpt. Jana Osieja - Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego, oraz st. kpt. Piotr Chmielarza - Doradcy Komendanta Głównego. W tym miejscu po raz kolejny w imieniu Zjazdu pozostaje mi wyrazić żal i rozczarowanie z faktu nieobecności wśród nas Komendanta Głównego. Wiele stawianych podczas w/w spotkania pytań i problemów pozostało bez odpowiedzi, wzmagając narastający wśród strażaków niepokój i rozgoryczenie.
Powstała determinacja i niezadowolenie znalazły odzwierciedlenie w podjętych uchwałach i zobowiązaniach nałożonych na nowo wybrane władze, w tym skierowania wystąpień do Trybunału Konstytucyjnego, Głównego Inspektora Pracy i rozwiązywania powstałych konfliktów zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Mając na uwadze zakres tych wszystkich propozycji za najważniejsze, a zarazem bezpośrednio połączone z pozostałymi wnioskami, jest nasze wcześniejsze stwierdzenie dotyczące planowanych i przeprowadzanych zmian organizacyjnych:
„Wielu odbiera te zmiany jako burzenie dorobku osiągniętego przez 15 lat Państwowej Straży Pożarnej gdzie między innymi stawiano na inwestycje w sprzęt, autorytet zawodu, wyszkolenie ludzi. Powiększa się w PSP z roku na rok zakres zadań oraz zakres zagrożeń a jednocześnie redukuje się stanowiska z korpusu oficerskiego i aspiranckiego.”
Dodatkowo podczas prowadzonych obrad przyjęto m.in. następujące Stanowiska:
-
w sprawie propozycji utworzenia wspólnej reprezentacji wszystkich związków zawodowych działających w PSP.
-
w sprawie ujednolicenia służby w systemie zmianowym – podział bojowy i stanowiska kierowania szczebla powiatowego
-
w sprawie Listu Otwartego Przewodniczącego Sekcji Krajowej Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”
Mam nadzieję, iż forma i charakter wypracowanych uchwał i stanowisk pozwolą wszystkim członkom Związku wyraźnie określić i umiejscowić działania naszej organizacji wobec aktualnej sytuacji w służbie.
Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim przybyłym na Zjazd, a przede wszystkim osobom, które wykazały pełne zaangażowanie w organizację i sprawny przebieg obrad.
***
W dniu 3 października 2006 roku odbyło się spotkanie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Głównym i podstawowym tematem spotkania była sprawa przyjęcia przez Rząd projektu ustawy budżetowej na 2007 rok.
W powyższym projekcie znalazł się zapis mówiący o poprawie bezpieczeństwa wewnętrznego i przeznaczeniu dodatkowych środków w kwocie 1 mld 800mln zł skierowanych między innymi na sfinansowanie I etapu programu modernizacji. Przyjęcie tego rodzaju zapisów spowodowało, iż omawiana i przedstawiana wcześniej tzw. ustawa o modernizacji służb, stała się ustawa około budżetową, konieczną do przyjęcia w celu realizacji zapisów budżetowych.
Pamiętajmy jednak, iż na chwilę obecną są to projekty, które wymagają jeszcze przyjęcia przez Parlament. W związku z powyższym Federacja wystąpiła z pismem skierowanym do Prezydenta, Ministra, Marszałka Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystów o poparcie proponowanych zapisów budżetowych oraz ustawy o modernizacji służb.
***
W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi w załączeniu przesyłam plik z opinią prawną: „dot. niektórych uwarunkowań uczestnictwa policjanta w działalności samorządowej”. Biorąc poprawkę na przepisy pragmatyczne naszej służby, zawarte w dokumencie stwierdzenia można bezpośrednio przenieść na nasze warunki. Mam nadzieję, iż przedstawiony materiał pozwoli na unikniecie niepotrzebnych napięć i nieporozumień powstających w tym zakresie.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów
NSZZ PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA
27-29 września 2006 r. Mielno/Unieście
Uchwały i stanowiska Zjazdu:
U C H W A Ł A NR 1
w sprawie wyboru i ukonstytuowania się Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa oraz składu Głównej Komisji Rewizyjnej.
U C H W A Ł A NR 2
w sprawie upoważnienia Prezydium Zarządu Głównego Związku w zakresie składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych
U C H W A Ł A NR 3
w sprawie ustanowienia honorowego członkostwa Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa
U C H W A Ł A NR 4
w sprawie wyboru przedstawiciela Związku do prac w Funduszu Pomocy Poszkodowanym Funkcjonariuszom i Pracownikom Państwowej Straży Pożarnej oraz Członkom ich Rodzin,
U C H W A Ł A NR 5
w sprawie ustalenia wysokości i zasad pobierania składek członkowskich
U C H W A Ł A NR 6
w sprawie zobowiązania Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa do przygotowania i złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie niezgodności treści Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 lipca 2006 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, maksymalnych stopni przypisanych do poszczególnych stanowisk oraz dodatkowych wymagań kwalifikacyjnych, jakim powinni odpowiadać strażacy na określonych stanowiskach służbowych z Konstytucją RP.
U C H W A Ł A NR 7
w sprawie podjęcia i kontynuowania dalszych działań w sprawie wystąpień Związku do Rzecznika Praw Obywatelskich, w tym przygotowania i złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.
U C H W A Ł A NR 8
w sprawie wystąpień do Komendanta Głównego o zwrotu kosztów związanych z podwyższaniem kwalifikacji, oraz przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji do w/w wystąpień.
U C H W A Ł A NR 9
w sprawie wystąpienia do Komendanta Głównego z wnioskiem o rozszerzenie korpusu podoficerów i aspirantów, oraz ujednolicenia czasookresów awansowania w ramach resortu spraw wewnętrznych.
U C H W A Ł A NR 10
w sprawie opracowania analizy o stopniu realizacji uzgodnień i zapisów Zespołu powołanego Decyzją Nr 6 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 stycznia 2003 r. do analizy i oceny do warunków służby funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Zespołu powołanego Decyzją Nr 3 Komendanta Głównego PSP z dnia 27 stycznia 2003 r. do oceny warunków służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
U C H W A Ł A NR 11
w sprawie narastającego problemu nadgodzin i nie normatywnych obsad zmianowych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych na zmianach służbowych.
U C H W A Ł A NR 12
uchwała zobowiązująca Zarząd Główny do wystąpienia do Głównego Inspektora Pracy w sprawie przekroczenia w PSP ustawowo uregulowanych norm czasu pracy i nie realizowania powstałych zobowiązań w tym zakresie.
U C H W A Ł A NR 13
w sprawie złożenia zapytania do Komendanta Głównego zapytania o rozliczania czasu służby w ramach podróży służbowej.
U C H W A Ł A NR 14
w sprawie opinii Związku w kwestii zmiany warunków pracy i płacy Przewodniczącego Związku jako osoby chronionej zgodnie z art. 32 Ustawy o związkach zawodowych.
U C H W A Ł A NR 15
zobowiązująca Zarząd Główny do opracowania i przedstawienia propozycji zmian do Ordynacji Wyborczej Związku na następną Konferencję.
U C H W A Ł A NR 16
zobowiązująca Zarząd Główny do podjęcia niezbędnych działań w sprawie poprawy warunków pracy i płacy strażaków, zgodnie z Ustawą o Związkach Zawodowych i Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, oraz podjęcia wspólnych działań w ramach Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA i MS.
U C H W A Ł A NR 17
zobowiązująca Zarząd Główny do kontynuowania działań związanych z wprowadzeniem Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej, oraz upoważnienia do podjęcia niezbędnych kroków zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
STANOWISKA
- w sprawie propozycji utworzenia wspólnej reprezentacji wszystkich związków zawodowych działających w PSP.
- w sprawie ujednolicenia służby w systemie zmianowym – podział bojowy i stanowiska kierowania szczebla powiatowego
- w sprawie Listu Otwartego Przewodniczącego Sekcji Krajowej Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”
- w sprawie terminowego regulowania należności.