Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w celu wyjaśnienia sprawy odmowy awansowania i nadawania stopni oficerskich strażakom PSP, którzy posiadają wyższe studia (cywilne) i ukończyli szkołę aspirantów lub chorążych.
B I U L E T Y N nr 4/06
31 sierpnia 2006 roku
Witam Serdecznie !!!
Witam wszystkich zniecierpliwionych i czekających na nowe informacje. W dniu 30 sierpnia 2006 r w Komendzie Głównej odbyła się Narada Komendantów Wojewódzkich. Głównym i podstawowym celem narady było omówienie zasad wdrażania Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 lipca 2006 r. W SPRAWIE ORGANIZACJI KOMEND PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ - szczegóły poniżej.
Przewodniczący ZG NSZZ PP Krzysztof Hetman
* wszystkie i najnowsze informacje na stronie www.zgnszzpp.republika.pl
***
W dniu 30 sierpnia br. w Komendzie Głównej odbyła się Narada Komendantów Wojewódzkich. W naradzie uczestniczył Podsekretarz Stanu w MSWiA - Paweł Soloch oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego – Bogusław Cichoń. Głównym i podstawowym celem narady było omówienie zasad wdrażania Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie ORGANIZACJI KOMEND PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ.
Główne cele i założenia planowanej reformy przedstawił Komendant Główny PSP nadbryg. Kazimierz Krzowski, zgodnie z którymi:
· Celem przedstawionych propozycji jest zmiana proporcji zatrudnienia w systemie codziennym i zmianowym – tj. skierowanie maksymalnej liczby osób do jednostek interwencyjnych ( zgodnie z przedstawionymi danymi w roku bieżącym będzie to ok. 1412 etatów).
· Na określane wcześniej normy ilościowe, wprowadzono dodatkowo limity dotyczące ilości etatów oficerskich, aspiranckich, podoficerskich oraz cywilnych (np. planowana ilość etatów oficerskich 5657- obecnie ok.5200).
· Przyjęto docelowe założenie, iż w każdej KM/KP będzie 20 % etatów cywilnych. Etaty i stanowiska mogące być cywilnymi należy przygotować do tej zmiany.
· Planowana jest służba na wszystkich stanowiskach Kierowania w systemie 12 godzinnym (dodatkowo w WSKR mogą być pracownicy cywilni).
· W chwili obecnej nie wprowadzamy sytemu 4 zmianowego, pozostaje system 24/48 + wolne służby.
· Etaty D-cy JRG i Z-cy D-cy JRG jako etaty 8 godzinne - wliczane bezwzględnie do systemu codziennego (w/w dowódcy mogą zasilać Jednostkę w przypadkach awaryjnych).
· Podstawa – liczenie liczby etatów dla JRG zgodnie z rozporządzeniem (JRG kat V nie mniej niż 30 etatów), jeżeli nie ma wymaganego minimum, to rozważana jest likwidacja JRG, lub przekształcenie w POSTERUNEK.
· Dowodzenie interwencyjne na etapie 2 zastępów – wystarczy na poziomie aspiranta.
· Ośrodki szkolenia przy KW nie więcej niż 12 etatów.
· Zatrudnianie absolwentów szkół nastąpi zgodnie z wykazem braków i potrzeb etatowych w kraju.
Jednocześnie podkreślono, iż zgodnie w art.4 ustawy z dnia 6 maja 2006r. nowelizującej ustawę o Państwowej Straży Pożarnej następuje zachowanie praw nabytych. Strażacy, których stanowiska utracą posiadany status (oficerski/aspirancki) zachowają posiadane dotychczas świadczenia. Przemianowanie takiego stanowiska nastąpi dopiero po odejściu danego strażaka.
Dodatkowo został przedstawiony harmonogram dalszych prac na powyższymi zmianami:
- ok. 7 września br. planowana jest narada Naczelników Wydz. Organizacyjnych,
- od 28 września br. – Konsultacje z Zespołem Komendanta Głównego materiałów wypracowanych przez Komendantów Wojewódzkich w ramach poszczególnych województw – po zaakceptowaniu przedstawionych regulaminów ( wraz ze szczegółowym schematem organizacyjnym z wszystkimi etatami) będzie następował proces wdrażania zgodnie z przyjętymi procedurami.
Zaawansowanie procesu legislacyjnego:
· Zgodnie z przedstawionymi informacjami zostało podpisane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Rozporządzenie Płacowe i wraz z akceptacją Ministra Pracy zostanie opublikowane. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
· Z dniem 31 sierpnia br. Wchodzi w życie Ramowy Regulamin Służby, na podstawie, którego należy opracować regulaminy dla poszczególnych jednostek organizacyjnych. Proces opracowywania i układania w/w regulaminów podlega konsultacją ze związkami zawodowymi.
· Rozporządzenie dotyczące Przeszkolenia Zawodowego, aktualnie znajduje się w RCL i zostanie podpisane na początku września br. (3 semestralne przeszkolenie – dla ubiegających się o pierwszy stopień oraz dla kierujących akcją, wprowadzono autopoprawkę likwidującą wykaz kierunków przydatnych w PSP).
Aktualny wykaz obowiązujących i opracowywanych aktów prawnych znajduje się na stronie internetowej Komendy Głównej.
***
Informuję, iż zgodnie z otrzymaną informacją (pismo w załączeniu) Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w celu wyjaśnienia sprawy odmowy awansowania i nadawania stopni oficerskich strażakom PSP, którzy posiadają wyższe studia (cywilne) i ukończyli szkołę aspirantów lub chorążych.
Informacja o zajętym przez Rzecznika stanowisku nastąpi po zakończeniu o wynikach podjętego postępowania wyjaśniającego.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP