S T A N O W I S K O
ZARZĄDU GŁÓWNEGO
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
z dnia 01 lutego 2006 roku
w sprawie narastającego problemu zbyt niskiej obsady Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych na zmianach służbowych.
Ponawiając nasze wcześniejsze wystąpienia Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa wskazuje, iż wejście w życie zapisów ustawowych oraz rozporządzenia w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP, spowodowało powstanie i systematyczne narastanie problemu bezpiecznego funkcjonowania oraz skuteczności działania Jednostek Ratowniczo Gaśniczych na terenie kraju.
Sytuacja ta dotyczy szczególnie przypadków, kiedy to do zdarzeń, najczęściej w małych jednostkach, wyjeżdżają niepełne obsady wozów bojowych, powodując obniżenie efektywność i sprawności ich działań, oraz zwiększając ryzyko wypadków wśród samych ratowników.
Dalsze utrzymywanie się tej tendencji może skutkować spadkiem skuteczności naszych działań, i tym samym spowoduje obniżenie poczucia bezpieczeństwa obywateli, doprowadzając w efekcie do znacznego spadku poparcia społeczeństwa.
Receptą na powstałą sytuację i szeroko ostatnio komentowaną koncepcją, jest konieczność pozyskania dodatkowych etatów dla Państwowej Straży Pożarnej. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie bardzo trudne do zrealizowania w najbliższym okresie.
Po pierwsze wymaga uzyskania olbrzymich dodatkowych środków (koszty zatrudnienia, szkolenia, wyposażenia w wyposażenie osobiste i ochronne). Po drugie jest bardzo czasochłonne – od momentu uzyskania etatu do czasu wprowadzenia strażaka „do służby” mija około jednego roku czasu.
Dokonywane dotychczas wyliczenia i symulacje na terenie poszczególnych województw wykazują, że, następuje stałe zmniejszenie obsady zmian służbowych w wyniku zastosowania wprowadzonych przepisów. Niejednokrotnie mamy do czynienia z drastycznym zmniejszeniem się zdolności bojowej naszych jednostek. Otrzymane etaty (zbyt małe w stosunku do potrzeb) tylko w nieznacznym stopniu zmienią tą sytuację, nie likwidując problemu czasu koniecznego na przeszkolenie nowo przyjętych.
Jednocześnie proponujemy, aby do czasu pozyskania normatywnego stanu etatowego, oraz działań w sytuacjach nadzwyczajnych, zapewnić rekompensatę finansową za ewentualnie powstałe nadgodziny.
Uważamy, że powyższa propozycja jest w pełni uzasadniona, zarówno z punktu widzenia potrzeb służby, jak i zadań jakie stoją przed związkami zawodowymi, pozwalając funkcjonować naszej formacji w sposób bezpieczny i profesjonalny.
Za Zarząd
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman