Warszawa, dnia 10.01.2006 r.
Komunikat
Informujemy, że w dniu 6 stycznia 2006 roku odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Związków Zawodowych Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Tematem spotkania było omówienie przedstawionych przez Biura Prawne Komendy Głównej Policji i Straży Granicznej projektów ustaw z 5, 19 i 28 grudnia 2005 roku o zmianie ustawy o Straży Granicznej i niektórych innych ustaw.
Przedstawione projekty ustaw dotyczą w szczególności:
- obniżenia świadczeń z tytułu niezdolności do służby z powodu choroby do 80% uposażenia zasadniczego oraz obniżenia z tego tytułu emerytury o 0,108% wymiaru za każde 30 dni niezdolności do służby;
- pozbawienia funkcjonariuszy prawa do lokalu mieszkalnego, bądź pomocy finansowej w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego;
- zmiana w ustawie emerytalnej dot. funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych i innych służb poprzez rozszerzenie przesłanki pozbawienia prawa do emerytury w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
Jak czytamy w uzasadnieniu wprowadzenie powyższych zmian jest realizacją programu „Państwo solidarne”, który spowoduje ukrócenie korupcji i ograniczy zbyt dużą ilość zwolnień lekarskich.
1) Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zdecydowanie przeciwstawiają się przyznawaniu uprawnień administracji poszczególnych służb, które przysługują w państwie prawa wyłącznie niezawisłym sądom.
2) Uważamy, iż zmasowana kampania medialna zmierza do przekonania społeczeństwa, że w służbach mundurowych istnieje wyjątkowa podatność na korupcję, wykorzystując pojedyncze przypadki.
3) Związki zawodowe służb mundurowych popierają potrzebę walki z korupcją, nieuzasadnioną absencją wykorzystując własne służby wewnętrzne oraz prawne środki weryfikacji tych zwolnień.
Stwierdzamy jednak, że po raz pierwszy w historii Policji i innych służb mundurowych kierownictwo polityczne resortu SWiA i kierownictwa służbowe poszczególnych formacji świadomie i z rozmysłem podważają społeczne zaufanie do własnych instytucji i zatrudnionych w nich funkcjonariuszy.
Po wnikliwej, krytycznej dyskusji przedstawiciele Związków wyrazili zdecydowany sprzeciw proponowanym zmianom. Niepokojąca jest forma i sposób ukazania się powyższych zmian, gdzie praca nad nimi odbywa się w Policji i Straży Granicznej bez powiadomienia związków służb PSP i Służby Więziennej, których dotyczą te zmiany.
W czasie spotkania sformułowano i podpisano pisemne wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów i Rzecznika Praw Obywatelskich. Treść wystąpień w załączeniu.
Przewodniczący Przewodniczący Przewodniczący
ZK ZZS „Florian” NSZZ FSG ZG NSZZP
Wiesław Puchalski Jacek Zakrzewski Antoni Duda
Przewodniczący Wiceprzewodniczący
ZG NSZZ PP ZG NSZZ FiPW
Krzysztof Hetman Jan Stec