Konin dnia 2006-01-09
K O M U N I K A T 1/06
Zarządu Głównego
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
W dniu 6 stycznia 2006 roku odbyło wspólne posiedzenie przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych MSWiA (Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej). Podstawą spotkania było omówienie przedstawionych (w dniach 5, 19 i 28 grudnia 2005 roku) przez Biura Prawne Komendy Głównej Policji i Straży Granicznej projektów ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.
W/w projekty zmian przepisów poza rozwiązaniami pragmatycznymi dla poszczególnych służb, zawierają rozwiązania dotyczące:
-
uprawnień emerytalnych (pozbawienia uprawnień emerytalnych, rozszerzenie przesłanek pozbawienia emerytury w tym objecie nim przestępstw umyślnych – w tym skarbowych, których popełnienie ma związek z wykonywaniem czynności służbowych, oraz przestępstw określonych z art. 258 kk),
-
ograniczenie wysokości uposażenia otrzymywanego przez funkcjonariusza za czas niezdolności do służby ( obniżenie emerytury o 0,108 % podstawy wymiaru za każde 30 dni niezdolności do służby za które otrzymał on 80 % uposażenia zasadniczego z powodu choroby),
-
utrata prawa do lokalu mieszkalnego bądź pomocy finansowej na uzyskanie takiego lokalu,
Celem wprowadzenia powyższych zmian jest walka z korupcją związaną z wykonywaniem zadań przez funkcjonariuszy. Związek Zawodowy jako przedstawiciel społeczny oczywiście zgadza się na konieczność podjęcia takich kroków, jednak uważamy, iż orzekanie w tym zakresie winno być przekazane wyłącznie niezawisłym sądom, przy jednoczesnym dokładnym uszczegółowieniu proponowanych zmian, wraz z określeniem mechanizmów kontrolnych.
Niepokojąca jest także forma i sposób ukazania się powyższych zmian, gdzie praca nad powyższymi zmianami odbywa się tylko w ramach Policji i Straży Granicznej, bez uwzględnienia Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast proponowane rozwiązania dotyczą wszystkich funkcjonariuszy, w tym i strażaków.
W czasie powyższego spotkania sformułowano i podpisano wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Treść wystąpień w załączeniu.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Hetman Krzysztof
Warszawa, dnia 06.01.2006 r.
Pan Kazimierz Marcinkiewicz
Prezes Rady Ministrów
Rzeczypospolitej Polskiej
W dniu 6 stycznia 2006 roku odbyło się spotkanie prezydium Związków Zawodowych Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej w związku z przedstawionym przez Biura Prawne Komendy Głównej Policji i Straży Granicznej projektami ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw z dnia 5, 19 i 28 grudnia 2005 roku. Przedstawiciele ww. związków zawodowych zrzeszających prawie 50% funkcjonariuszy są zbulwersowani propozycją wprowadzenia w życie przepisów, które naruszają wynikające z Konstytucji RP, zasady państwa prawnego jak zasadę praw słusznie nabytych, zasadę proporcjonalności i wynikający z niej zakaz nadmiernej ingerencji w sferę obywatela, oraz prawa człowieka i inne akty prawa międzynarodowego uznane i ratyfikowane przez Polskę. Jednocześnie w środkach masowego przekazu przedstawiciel Komendanta Głównego Policji informuje opinię publiczną, że zmiany przedstawione w projekcie mają pełną akceptację strony rządowej i parlamentu.
Mając na uwadze art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z którego wynika, iż inicjatywa ustawodawcza przysługuje Radzie Ministrów wnosimy o przedstawienie projektu przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej właściwym organom związków zgodnie z ustawą o związkach zawodowych.
Przewodniczący Przewodniczący Przewodniczący
ZK ZZS „Florian” NSZZ FSG ZG NSZZP
Wiesław Puchalski Jacek Zakrzewski Antoni Duda
Przewodniczący Wiceprzewodniczący
ZG NSZZ PP ZG NSZZ FiPW
Krzysztof Hetman Jan Stec
W załączeniu:
Kserokopie ustaw z dnia 5,19 i 28 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej i innych ustaw
Warszawa, dnia 06.01.2006 r.
Pan prof. Andrzej ZOLL
Rzecznik Praw Obywatelskich
Prezydia Związków Zawodowych Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej po zapoznaniu się w dniu 6 stycznia 2006 roku z projektem ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej i innych ustaw z dnia 5, 19 i 28 grudnia 2005 r. wyrażają głębokie zaniepokojenie pomysłem wprowadzenia niekorzystnych zmian dot. zwolnień lekarskich i emerytalnych (pozbawienie prawa do emerytury policyjnej w związku z popełnieniem przestępstw umyślnych ściganych z oskarżenia publicznego) oraz innych uprawnień.
Mając powyższe na względzie wnosimy o podjęcie stosownej interwencji mającej na celu zapobieżenie naruszeniu praw i wolności wynikających z Konstytucji RP i praw człowieka oraz innych aktów prawa międzynarodowego.
Przewodniczący Przewodniczący Przewodniczący
ZK ZZS „Florian” NSZZ FSG ZG NSZZP
Wiesław Puchalski Jacek Zakrzewski Antoni Duda
Przewodniczący Wiceprzewodniczący
ZG NSZZ PP ZG NSZZ FiPW
Krzysztof Hetman Jan Stec
W załączeniu:
Kserokopie ustaw z dnia 5,19 i 28 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej i innych ustaw