Konin dnia 2005-12-22
ZG-FZZ-I – 11/05
Biuro
FORUM
ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, po przeprowadzonych w dniu wczorajszym konsultacji z przedstawicielem do Kancelarii Radców Prawnych PROKURA przedkłada poniżej uwagi dotyczące:
projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowej organizacji i form odbywania przeszkolenia zawodowego przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej .
- Brak jest zapisów i rozwiązań określających okres przejściowy w stosunku do osób, które już zaczęły studia ( lub ukończyły studia), zgodnie z dotychczas obowiązującym prawem,
- Zastosowane zapisy rozporządzenia nie uwzględniają uprawnień nabytych. W treści rozporządzenia winien znajdować się bezpośrednio taki zapis.
3. Ustawa o PSP gwarantuje, funkcjonariuszom PSP, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych, zachowanie dotychczas zajmowanych stanowisk służbowych. Powstaje pytanie - W jaki sposób oni maja uzupełnić kwalifikacje nie posiadając kierunków studiów zawartych w załączniku do rozporządzenia i tym samym dalej awansować w stopniu?
4. Przedstawiony jako załącznik do w/w rozporządzenia Wykaz kierunków studiów przydatnych w PSP jest zbyt wąski. Dlaczego katalog kierunków przydatnych w PSP zmniejszono o 50% i nie ujęto w nim np. studiów z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, prawa czy administracji? Według jakich przesłanek jest opracowany/tworzony w/w katalog?
Zgodnie z poprzednio stosowanymi w PSP rozwiązaniami, propagowane było podnoszenie kwalifikacji ogólnych. Komendanci zachęcali ludzi do nauki podpisując z nimi odpowiednie umowy dotyczące np. urlopów szkoleniowych i aprobując wybrany przez nich kierunek studiów. W informacjach sporządzanych w komórkach kadrowych dane o kierunku ukończonych studiów przez strażaków docierały do KG PSP i miały jej aprobatę. Dziś okazuje się, że w przedstawionym wykazie większości kierunków tych studiów nie ma.
5. W związku z limitem przyjęć, o których mowa w §5 i w związku z potrzebą posiadania skierowań wymienionych §4 należy określić, jakimi kryteriami, oraz jakim kluczem będą wybierani i kierowani kandydaci do odbycia przeszkolenia zawodowego.
6. Dlaczego z organizacji kursów wyłączono CS PSP i SA PSP. Zgodnie z poprzednimi informacjami przeszkolenie takie organizowane miały być przez SGSP na bazie w/w szkół.
Z poważaniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman