17 kwietnia 2005 roku
B I U L E T Y N nr 3/05
Witam Serdecznie ! ! !
W czasie ostatniego posiedzenia Sejmu odbyło się II i III czytanie Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i Ochrony Przeciwpożarowej. Tym samym zakończył się pewien bardzo ważny etap prac nad naszą Ustawą. W wyniku zaproponowanych poprawek i przeprowadzonych głosowań przywrócono niekorzystne zapisy umożliwiające wprowadzenie dyżuru domowego dla strażaków systemu zmianowego, odrzucając jednocześnie poprawkę umożliwiającą strażakowi prawne zaskarżenie ostatecznych opinii służbowych do właściwych sądów (posłanka Krystyna Ozga).
W nawiązaniu do tych zdarzeń i przebiegu procesu legislacyjnego „Ustawy” na spotkaniu Prezydiów Związków Zawodowych działających w strukturach PSP, podjęto pracę i dyskusję nad wspólnym wystąpieniem będącym stanowiskiem wyrażającym prawdziwe odczucia szerokiej rzeszy strażaków, niejednokrotnie bardzo różniące się od tych padających z trybuny Sejmowej.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
* wszystkie i najnowsze informacje na stronie www.zgnszzpp.republika.pl
***
W dniach 12,13,14 i 15 kwietnia 2005r. odbyło się w 100. POSIEDZENIE SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
- w dniu 13 kwietnia 2005 r. odbyło się II czytanie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (druki nr 3527 i 3833), w tym m.in.:
ü Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
ü 10-minutowe oświadczenia klubów i 5-minutowe oświadczenia kół w łącznej dyskusji nad pkt 5 i 6
ü sprawozdawca poseł Stanisław Piosik.
- w dniu 14 kwietnia 2005 r. odbyło się posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ która, rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej /druki 3527 i 3833/.
- w dniu 15 kwietnia 2005 r. odbyło się III czytanie ustawy:
ü głosowania nad poprawki zgłoszonymi w drugim czytaniu ustawy,
ü głosowanie nad całością ustawy
ustawa została uchwalona na posiedzeniu nr 100 dnia 15-04-2005
(Wynik głosowania: 414 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się)
Tak wyglądał harmonogram ostatnich obrad. Przebieg dyskusji i głosowań można było obejrzeć i prześledzić w telewizji. Dla wszystkich, którzy nie mogli tego uczynić polecam lekturę fragmentów Sprawozdania Stenograficznego – pliki w załączeniu (II czytanie-stenogram.doc, III czytanie-stenogram.doc). Z lektury tej każdy będzie mógł sobie wyciągnąć wnioski w jakim kierunku podążamy jako formacja i dzięki jakim ugrupowaniom politycznym będzie to możliwe .
W czasie całej dyskusji podkreślany był przez wszystkie strony udział w procesie legislacyjnym związków zawodowych. A nawet padło określenie, iż „ najdłuższym elementem prac nad tą ustawą były konsultacje ze związkami zawodowymi”. Oczywiście jest to prawda, i nie wynika z opieszałości związkowców, ale z faktu, iż dopiero na szczeblu prac sejmowych można było podjąć dyskusję nad kształtem i celem poszczególnych zapisów - czego zabrakło całkowicie na etapie prac nad ustawą w Komendzie Głównej PSP.
Założeniem projektodawcy było, aby ustawa „(…)nie budziła kontrowersji również wewnątrz załóg. Tego oczywiście się do końca nie udało zrobić i są jeszcze punkty, które według załóg budzą kontrowersje, ale ci posłowie, którzy brali udział w pracach zwłaszcza podkomisji, wiedzą, że staraliśmy się, że tak powiem, wszystko ujmować w drodze konsensusu i myślę, że to jest dobre rozwiązanie.”. Jak wyszło w rzeczywistości i jak jest oceniane przez poszczególne „załogi” pokaże najbliższy okres po wprowadzeniu w życie zaproponowanych rozwiązań. I myślę, iż sprawdzi się tutaj staropolskie przysłowie o tzw. … szczegółach.
Niejednokrotnie z trybuny Sejmowej padało pytanie o koszty wprowadzenia ustawy. Na które projektodawca zapewniał „(…) ta ustawa jest tak właśnie pomyślana, żeby zminimalizować albo, inaczej mówiąc, żeby wprowadzone rozwiązania nie wymusiły wzrostu zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej”, oraz „(…)według naszych wyliczeń nie będzie potrzeby dodatkowego zatrudnienia, co wiąże się ze zwiększaniem wydatków,(…)”. Należy tutaj postawić pytanie. Czy brane były pod uwagę koszty „ludzkie”, i czy to właśnie sami strażacy i ochraniane przez nich społeczeństwo nie poniesie największego ciężaru zmian?
Niestety podczas II czytania i posiedzenia Komisji Administracji Spraw Wewnętrznych pojawiła się niekorzystna poprawka (art. 35 ust.8) posła Andrzeja Gałażewskiego przywracająca możliwość wprowadzenia dyżurów dla strażaków sytemu zmianowego. Ostateczny kształt zapisu:
– „8. W ramach czasu wolnego, strażaka można wyznaczyć do pełnienia dyżuru domowego.”;
Nastąpił w tym momencie powrót do pierwotnej wersji zapisów mimo wcześniejszego uzyskania tak podkreślanego przez Rząd „konsensusu”. W czasie głosowania w Sejmie jedynie większość posłów Klubu PSL pod przewodnictwem posłanki Krystyny Ozgi głosowała za odrzuceniem tej poprawki ( 27/30 głosów).
W czasie w/w prac Komisji a także podczas późniejszych głosowań upadła poprawka zgłoszona w imieniu Klubu Parlamentarnego PSL przez poseł Krystynę Ozgę:
- umożliwiającą odwołanie się od opinii służbowej do sądu administracyjnego, przez strażaków pełniących służbę jednostkach organizacyjnych PSP.
„Poprawka ta była konsultowana z prawnikami Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu i uzyskała aprobatę prawną.” Natomiast zgodnie z informacją Rządu „(…) poprawka jest zgodna z konstytucją, jest zgodna z polskim stanem prawnym oraz jest zgodna z uregulowaniami w innych pragmatykach służbowych. Dlatego rząd zajął stanowisko, że należy ją odrzucić”.
Odrzucenie tej poprawki stwarza sytuację, iż każdy strażak w PSP będzie mógł art. 36 ust 8 ze względu na jego lukę prawną zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego (sprzeczność z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP).
Oczywiście nie wszystkie zaproponowane zmiany i rozwiązania w projekcie ustawy są kontrowersyjne i wzbudzające emocje. Co będzie można ocenić w najbliższym czasie.
Zgodnie z procedurą legislacyjną pozostały już tylko prace w czasie 80. POSIEDZENIA SENATU W DNIACH 27, 28 i 29 kwietnia 2005 r. (ustawy uchwalone na 100. pos. Sejmu)
PLANOWANE NASTĘPNE POSIEDZENIA SEJMU
19, 20, 21, 22 kwietnia 2005 r. (środa - piątek)
4,5, 6 maja 2005 r. (czwartek - piątek) – PRAWDOPODOBNY TERMIN OSTATECZNEGO UCHWALENIA USTAWY
***
W dniu 15 kwietnia 2005 roku w siedzibie Komendy Głównej odbyło się Posiedzenie Zarządu Głównego w czasie, którego omówiono m.in. następujące tematy i problemy:
v omówiono sprawy związane z procesem legislacyjnym Ustawy o PSP
v Przedstawiono i omówiono stanowisko do ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej wypracowane na spotkaniu w dniu 14 kwietnia br. przez przedstawicieli Prezydiów związków zawodowych.
v Omówiono sprawy związane z organizacją Uroczystości 15-Lecia Związku.
Dodatkowo przyjęto następujące uchwały :
- Uchwały w sprawie upoważnienia Prezydium Związku do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu wyeliminowania niekorzystnych i kontrowersyjnych zapisów zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
- Uchwały o zwolnieniu z opłacania składek przez członków związku będących emerytami lub rencistami.
- Wpisanie do Krajowego Rejestru Organizacji NSZZ PP organizacji powstałej w Gdańsku i Mrągowie.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP
W załączeniu pliki: