25 marca 2005 roku
B I U L E T Y N nr 2/05
Witam Serdecznie ! ! !
Nastąpiło przyspieszenie prac nad Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej i Ochrony Przeciwpożarowej. Właśnie zakończyła prace powołana w tym celu podkomisja i jej sprawozdanie zostało przyjęte przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych, wszystkie szczegóły poniżej. Polecam także jako ciekawy materiał do przemyślenia i analizy, artykuł „DYM U STRAŻAKÓW”, jaki ukazał się w PRZEKROJU nr 13 z dnia 23 marca br. ( można go także przeczytać wraz z komentarzami w Internecie pod adresem:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,9811_,wid,6880384,prasaWiadomosc.html .
Kończąc ten świąteczny biuletyn składam oczywiście wszystkim,
*** Ż Y C Z E N I A ***
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy dla wszystkich Strażaków i ich Rodzin tradycyjne życzenia wszystkiego dobrego, spokojnych i wesołych świąt, dużo zdrowia i radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, oraz żeby nadchodzące zmiany w ramach naszej formacji przyniosły dla Nas wszystkich same pozytywne i wymierne rezultaty.
W imieniu Zarządu składa
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
* wszystkie i najnowsze informacje na stronie www.zgnszzpp.republika.pl
***
W dniu 22 marca 2005 r w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, w czasie, którego m.in.:
Rozpatrzono sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej o rządowych projektach ustaw:
- o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (druk nr 3527);
- o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (druk nr 3697),
W czasie posiedzenia przyjęto w/w sprawozdania Podkomisji, kończąc tym samym ten etap prac nad wymienionymi ustawami. Decyzją Komisji na posła sprawozdawcę powyższych ustaw został wyznaczony – poseł Stanisław Piosik. Zgodnie z przekazanymi informacjami USTAWA o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w najbliższym terminie trafi pod obrady Sejmu, z przyjętym terminem wejścia w życie zgodnie zapisem końcowym ustawy tj.:
Art. 6.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2005 r.
W przyjętym sprawozdaniu podkomisji najbardziej kontrowersyjnymi i budzącymi emocje zapisami pozostały rozwiązania zawarte w art.8 i art. 35 projektu ustawy tj. zapisy:
· art.8 - mówiący iż „Pełnienie służby na czasowym posterunku jest równoznaczne z pełnieniem służby w miejscowości, w której znajduje się dana jednostka ratowniczo-gaśnicza” ,
· oraz art. 35 ust. 5. definiujący „Zmianowy rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych i pełnieniu dyżurów, trwających nie dłużej niż 24 godziny, po których następują co najmniej 24 godziny wolne od służby”.
W czasie procesowania i dyskusji nad w/w artykułami zgłosiłem uwagi do zastosowanych rozwiązań wskazując na wcześniejsze zastrzeżenia i kontrowersje, co do kształtu i treści zapisu powyższych artykułów. Treść tych zapisów po przeprowadzonym głosowaniu pozostała niezmieniona i przyjęta w wersji rządowej. Szczegółowe uwagi naszego związku w formie pisemnej otrzymała Pani Poseł Krystyna Ozga do wykorzystania w dalszej procedurze legislacyjnej, oraz Z-ca Komendanta Głównego jako przedstawiciel strony rządowej ( treść uwag w pliku ZG NSZZ - Uwagi do ustawy o PSP.doc).
Zastosowany i przyjęty zapis art. 35 dotyczący zmianowego systemu i czasu służby strażaka jest na pewno korzystniejszy niż pierwotny zapis, pozostają jednak aktualne wcześniejsze zastrzeżenia i uwagi związku szczególnie, co do przyjętego charakteru zapisu o pełnieniu dyżurów. Jednoznaczną ocenę powyższej regulacji będzie można wypracować po ukazaniu się rozporządzenia w sprawie czasu służby strażaka. Mam nadzieję, iż zgodnie z zapewnieniami strony rządowej rozwieje ono wszystkie powstałe nieporozumienia i pozwoli wszystkim strażakom na spokojne pełnienie służby i optymistyczne patrzenie w przyszłość.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP
W załączeniu pliki (uwaga wszystkie pliki razem spakowane zip):