B I U L E T Y N nr 1/05
22 lutego 2005 roku
Witam Serdecznie ! ! !
Witam ponownie po dłuższym okresie milczenia, co wcale nie oznacza, że był to okres spokojny i bez działania. Jako Związek stoimy przed organizacyjnym wyzwaniem, jakim są obchody XV-lecia powstania naszego związku. Niestety jest to też okres wprowadzania istotnych zmian w Ustawie o PSP, które w mogą w istotny sposób wpłynąć na naszą codzienną służbę jak i charakter całej formacji.
Tyle tytułem krótkiego wprowadzenia, wszystkie szczegóły poniżej.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
* wszystkie i najnowsze informacje na stronie www.zgnszzpp.republika.pl
***
W dniu 11 lutego 2005 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się Posiedzenie Zarządu Głównego w czasie, którego omówiono m.in. następujące tematy i problemy:
- Omówiono uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (druk sejmowy nr 3527) – wypracowanych na spotkaniu w dniu 3-4 stycznia br.. Uwagi te są podstawą dalszych wystąpień i działań podejmowanych przez wszystkie trzy związki, szczególnie podczas prac nad ustawą w sejmie.
Podtrzymano wcześniej wyrażaną negatywną ocenę przedstawionego „autorskiego” projektu wskazując na kontrowersje związane z jej wprowadzaniem i opiniowaniem, a przede wszystkim całkowitym ignorowaniu głosów i opinii strony związkowej.
- Przedstawiono i omówiono Uchwałę nr 95/18/2004 Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie kategoryzacji jednostek operacyjno-technicznych ochotniczych straży pożarnych i wzorcowego regulaminu organizacyjnego tych jednostek. – którą może należałoby traktować jako pierwszy zwiastun przyszłości naszej formacji do której poprzez wszystkie te „wspaniałe” zmiany ustawowe kieruje nas KG PSP.
- Omówiono sprawy związane z organizacją Uroczystości 15-Lecia Związku, w tym w szczególności propozycje organizacji uroczystości w formie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów.
Dodatkowo przyjęto następujące uchwały :
- Uchwały w sprawie organizacji Uroczystego Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów w terminie 2-3 czerwca 2005 roku.
- Wpisanie do Krajowego Rejestru Organizacji NSZZ PP organizacji powstałej przy KP PSP w Rykach.
W miejscu tym apeluję do wszystkich o nadsyłanie materiałów archiwalnych związanych z historią i działalnością naszego związku. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.
***
W dniach 15, 17 i 18 lutego 2005r. w gmachu Sejmu odbyły się posiedzenia Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy
o Państwowej Straży Pożarnej (druk sejmowy nr 3527).
W czasie trwania pierwszego posiedzenia zostały oficjalnie złożone na ręce Przewodniczącego Stanisława Piosika uwagi związków zawodowych do projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej – wypracowanych na spotkaniu w dniu 3-4 stycznia br.. Decyzją Podkomisji zostały one skierowane do opracowania ekspertyzy.
Dodatkowo na początku tego posiedzenia została zgłoszona i poruszona sprawa nie przedstawienia do zaopiniowania centralom związkowym (Forum ZZ i OPZZ) projektu w/w ustawy – patrz wcześniejsze wystąpienie Forum ZZ z dnia 20.12.2004r.
Pracę podkomisja zakończyła w dniu 18 lutego br. na artykule 49a w/w ustawy. Omówiono i przedyskutowano m.in. tak ważne dla wszystkich nas kwestie i problemy jak:
- wprowadzenia posterunków czasowych,
- ramowej organizacji komend powiatowych i wojewódzkich,
- bezpieczeństwa i higieny służby (w tym m.in. warunków bhp dla posterunków czasowych),
- normatywu czasu służby ( 40 godzinny tydzień – sprawa „dyżur = służba”),
- mianowania lub powoływania strażaka na określone stanowisko służbowe,
- opiniowania okresowego strażaków,
- zawieszania strażaka w czynnościach służbowych,
- przeprowadzania okresowych badań lekarskich.
Z powyższego zestawienia widać, iż w większości są to bardzo istotne problemy rzutujące w istotny sposób na charakter naszej służby. Wobec skierowania uwag związków zawodowych do ekspertyzy, jedyną metodą brania pod uwagę poprawek zgłaszanych przez związki zawodowe jest przejęcie tych poprawek przez Posła będącego członkiem podkomisji.
W tym miejscu należą się duże słowa podziękowania i uznania dla Pani Poseł Krystyny Ozgi, która zgłaszała najwięcej uwag oraz poprawek do projektu ustawy zbieżnych ze stanowiskiem związków zawodowych.
Ponawiam nasz wcześniejszy apel o dotarcie do poszczególnych Posłów będących w składzie Podkomisji bezpośrednio w poszczególnych regionach i biurach poselskich.
Szczególnie niepokojące w toku dotychczasowych prac wydaje się problem tzw. „posterunków czasowych”, no i przede wszystkim przedstawienie systemu naszej służby jako „dyżuru”. I nie mówimy tutaj tyko o zwykłej zamianie słów „Służba” -> „Dyżur”. Wiąże się z tym niebezpieczeństwo wprowadzenia i stosowania przez naszych przełożonych tzw. „efektywnego czasu dyżuru” oraz dodatkowej kategorii czasu pracy, kiedy pracownik powinien być dostępny w miejscu pracy w gotowości do podjęcia obowiązków służbowych (tzw. on-call time), pozwalającego w sposób wygodny obejść normę 40 godzinnego tygodnia służby. Zresztą z taką sytuacją mieliśmy i mamy niejednokrotnie już do czynienia podczas sporządzania tzw. „Kart ewidencji miesięcznej czasu służby…” .
W miejscu tym chciałbym przyłączyć się do apelu wystosowanego przez kol. Roberta Osmyckiego o masowe wyrażanie opinii na temat przedstawionych rozwiązań i przesyłanie drogą elektroniczną do poszczególnych członków Podkomisji, lub bezpośrednio do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem poczty lub elektronicznie poprzez formularz umieszczony na stronie Komisji www.sejm.gov.pl -> Komisje Sejmowe -> Komisje Stałe -> Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych -> Listy do Komisji.
Pamiętajmy, iż w tej chwili to właśnie od nas i od naszej postawy zależeć może przyszłość i charakter naszej służby i formacji. Mogę mieć tylko nadzieję, iż przedstawione przez wszystkich zainteresowanych strażaków opinie wpłyną na postawę i decyzje naszych Parlamentarzystów.
Termin następnego posiedzenia wyznaczono na dzień 28 lutego br. i 1 marca br..
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP