Konin dnia 2004-07-15
K O M U N I K A T 4/04
Zarządu Głównego
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
W dniu 14 lipca 2004 roku w siedzibie Komendy Głównej odbyła się narada służbowa Komendantów Wojewódzkich z udziałem przedstawicieli central związkowych . Głównym i podstawowym tematem narady było przedstawienie spraw związanych z ewidencjonowaniem i rozliczaniem czasu służby strażaka.
Według uzyskanych informacji wszystkie pojawiające się w ostatnim okresie informacje dotyczą tylko i wyłącznie ewidencjonowania (począwszy od dnia 1 maja 2004 roku) czasu służby strażaków w systemie zmianowym i codziennym. Prowadzenie ewidencji ma na celu uzyskania danych dotyczących rozliczania czasu służby, z wyszczególnieniem ponadnormatywnego czasu służby strażaka. Zbierane dane i przeprowadzona analiza pozwoli na dokonanie symulacji rozliczenia ilości ponadnormatywnych godzin służby strażaków.
W czasie narady Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Piotr Buk przekazał informację, iż aktualnie projektowane zmiany w Ustawie o PSP, są zgodne z najnowszymi rozwiązaniami przyjętymi w Unii Europejskiej (Dyrektywa nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 będzie obowiązywać od sierpnia w całej UE z dwuletnim okresem dla Rządów Państw na dostosowanie przepisów). Jednocześnie na dzień dzisiejszy Rząd nie przyjął rozwiązań związanych z wcześniejszą Dyrektywą UE z 1993 roku (Dyrektywa Rady nr 93/104/WE z 23 listopada 1993 roku).
W związku z planowanymi zmianami Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpił do Ministra Finansów o środki finansowe na dodatkowe 2500 etatów.
Aktualnie do czasu wprowadzenia nowych rozwiązań poprzez zmiany w Ustawie o PSP (planowane od 1 stycznia 2005 roku), obowiązują i są stosowane aktualnie obowiązujące przepisy. Pozostały okres do końca roku należy wykorzystać na wykorzystanie i rozliczenie się z zaległych nadgodzin, wolnych służb i urlopów. Narastanie i pozostawienie ich po 1 stycznia 2005 roku może spowodować dodatkowe perturbacje w wprowadzaniu nowych rozwiązań.
W czasie narady została przedstawiona i omówiona Karta ewidencji miesięcznej czasu służby oraz Roczna karta ewidencji czasu służby strażaków w zmianowym i codziennym czasie służby. W załączeniu przesyłam plik z w/w tabelami zawierający propozycje wypełniania powyższych tabel wypracowane w KG PSP w czasie dotychczasowych prac. Zebranie danych i ich analiza wraz z poprawą powstałych błędów nastąpi po zamknięciu pierwszego okresu rozliczeniowego (maj-sierpień).
W czasie narady została przedstawiona przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego analiza aktualnej sytuacji etatowej w ramach województwa w kontekście zmiany sytemu i ewentualnego wprowadzenia czwartej zmiany ( propozycja wprowadzenia systemu 24 godziny służby na 72 godziny wolne).
Po przeprowadzonej dyskusji i ocenie dotychczasowych projektów i rozwiązań, określono ogólne uwagi i wnioski do przedstawionych materiałów:
jednolity system służby dla całej straży (wniosek ogólny), rok 2005 okresem przejściowym w którym będą obowiązywać różne rozwiązania,
w najbliższym okresie powstanie zespół który zajmie się sprawą wypracowania wspólnie z partnerem społecznym rozwiązań dotyczących czasu i systemu służby, oraz wymiaru i rodzaju urlopów w ramach PSP.
* * *
Mam nadzieje, iż przesłane informacje i materiały mimo okresu urlopowego będą przydatne i pozwolą na sprostowanie powstałych nieścisłości.
Z poważaniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Hetman Krzysztof