Załącznik nr 1
Józefów dnia 22 luty 2004r
UWAGI DO PROJEKTÓW PRZEPISÓW PSP
USTAWA o PSP.
1. w art.8 ust.2a - może godzić w interes strażaka.
uzasadnienie: traktowanie służby na posterunku, jako służba w miejscowości, w której jest zlokalizowana dana jednostka ratowniczo – gaśnicza, przy jednoczesnym braku określenia szczegółowych zasad pełnienia służby na posterunku, może spowodować ponoszenie dodatkowych kosztów przez strażaków np. na dojazdy (nawet o kilkadziesiąt kilometrów więcej). Mając na uwadze podane uzasadnienie konieczność tworzenia posterunków czasowych jest wskazana (tworzenie stałych posterunków równoznaczne jest z koniecznością utworzenia JRG), ale nie można dopuścić do „optymalizacji sieci jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz skrócenia czasu dojazdu pierwszej jednostki PSP do zdarzenia” kosztem strażaka PSP. Wydaje się zasadnym tak poważny temat uregulować dodatkowym rozporządzeniem, które ściśle określałoby sposób tworzenia posterunków i warunki pełnienia służby.
Aby chronić interes strażaka służbę na posterunku należy traktować jako delegowanie.
2. W art. 29a ust. 2 pkt. 1 na końcu należy dodać słowa „oraz posterunków” jako konsekwencje wprowadzonych zmian w art.8 ust.2a, ponieważ należy jasno określić wymagania bezpieczeństwa i higieny służby na posterunku.
3. pkt2 - proponuje się w rozdziale 2 dodać zapis, że Komendanta Głównego, Wojewódzkiego, Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej powołuje się na okres 5 -letniej kadencji, spośród oficerów Państwowej Straży. Nie ogranicza się liczby kadencji pełnienia funkcji.
uzasadnienie: taki zapis umożliwi odpolitycznienie funkcji, i powstanie mozliwość okresowej oceny Komendanta (przy zakończeniu kadencji).
4. pkt. 2e – należy:
a) zmienić zapis punktu 4 na „ustalenia norm zużycia paliwa”,
uzasadnienie: aby ustalić zasady rozliczania zużycia paliw należy najpierw ustalić normy zużycia
b) dodać punkt 5: „zasad rozliczania zużycia paliw”,
c) dodać punkt 6: „sprawozdawczości i analiz”,
uzasadnienie: należy jednoznacznie określić co będzie podlegało sprawozdawczości oraz jakie analizy muszą być wykonane z podaniem terminów realizacji;
1) sprawozdanie EKSPON 601 – baza pojazdów i sprzętu transportowego; baza w formacie EXEL z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych danych dotyczących sprzętu transportowego;
2) sprawozdanie – baza sprzętu napędzanego silnikami spalinowymi; baza jak wyżej;
3) sprawozdanie z przebiegu silnika i zużycia paliwa za danym miesiąc
4) analiza zużycia paliwa – analiza obejmująca zużycie paliwa w pojazdach PSP;
5) analiza kosztów napraw pojazdów i sprzętu
Uwaga: powinna obowiązywać zasada: wszelkie dane wprowadzamy tylko raz i tylko w wiodącej komórce. Niezbędne dane dla innych komórek, na wszystkich szczeblach, muszą być przekazywane niezwłocznie po dokonanych aktualizacjach. - Celem jest nie powielanie realizacji zadań.
5. pkt. 4 – art. 10 ust. 1 w pkt. 1) zapis: „kierowanie i nadzór nad pracą Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej,”
Uzasadnienie: rozszerzenie zadań o „nadzór” spowoduje pełniejsze sprawowanie urzędu Komendanta Głównego i powinien obejmować także wszystkie szczeble poniżej;
6. pkt. 4e – dodać punkt o treści: „określenie, w drodze zarządzenia, zasad etyki zawodowej”
Uzasadnienie: zasady etyki zawodowej zawiera rota ślubowania; wielokrotnie te zasady zawarte są we wnioskach o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego; tak naprawdę nikt nie wie, co obejmują te zasady oraz jakie czyny powodują ich naruszenie – jednoznaczność, to powinno przyświecać tworzeniu przepisów, aby nie było możliwości dowolnego stosowania oraz nie dawało możliwości manipulowania – mundur jest oznaką społecznego zaufania oraz praworządności;
7. art. 10, ust. 2 – dodać punkt 4 o treści: „komendami wojewódzkimi PSP.”
Uzasadnienie: dotychczasowy zapis powodował to, że Komendant Główny PSP mógł jedynie kontrolować i nic więcej, wprowadzenie nadzoru rozszerza możliwości oddziaływania służbowego oraz wprowadza pełną podległość – spaja centrum z ogniwami wojewódzkimi, a poprzez nie – z ogniwami powiatowymi; wprowadzenie nadzoru powoduje ujednolicenie zasad postępowania na obszarze całego kraju;
8. pkt. 5 – art. 12 ust. 1 w pkt. 1) zapis: „kierowanie i nadzór nad pracą Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej,”
Uzasadnienie: jak w punkcie 5 i 7.
9. pkt. 5b – w ust. 5 punkt 4a: po wyrazie „województwa” dopisać wyraz „przygranicznego”
Uzasadnienie: intencją jest skrócenie procesu decyzyjnego, więc dotyczyć to może tylko województwa przygranicznego; przy większych akcjach decyzje podejmuje Komendant Główny PSP dysponując siły i środki z całego kraju;
10. pkt. 5b – w ust. 5 dodać punkt 4f o treści: „inicjowanie i organizowanie działalności sportowej oraz przedsięwzięć z udziałem podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze województwa,”
Uzasadnienie: powyższe zapisy widnieją na szczeblu centralnym i powiatowym; wskazane jest, aby nie pomijać szczebla wojewódzkiego – cały czas chodzi o spójność;
11. pkt. 5c – propozycja dodania ust. 6 – treść oznaczyć jako ust. 7, a dodać ust. 6 o treści: „Komendant wojewódzki PSP sprawuje nadzór nad komendami powiatowymi/miejskimi PSP na obszarze województwa”.
Uzasadnienie analogiczne jak w punkcie 5 i 7.
12. pkt. 6 – art. 13 ust. 1 w pkt. 1) zapis: „kierowanie i nadzór nad pracą Komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej,”
Uzasadnienie: jak w punkcie 4 i 6.
13. pkt. 6d – w ust. 4 pkt. 4a, po wyrazie „powiatu” dodać wyraz „przygranicznego”.
Uzasadnienie analogiczne jak w punkcie 9.
14. pkt. 6d – w ust. 4 dodać punkt 13a zmodyfikować treść: „inicjowanie i organizowanie działalności sportowej oraz przedsięwzięć z udziałem podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu,”
Uzasadnienie: ujednolicenie zapisów na poszczególnych szczeblach.
15. Uwaga do punktu 7b – kategoria komendy zależna tylko od liczby stałych mieszkańców nie jest kryterium w pełni obiektywnym.
Uzasadnienie: - specyfika regionu powinna być podstawowym elementem kategoryzacji komend; To zakres zadań jest głównym czynnikiem do naliczenia etatów. Tam, gdzie zadań jest więcej, będą stanowiska wieloosobowe, a tam gdzie będzie mniej – wystarczy być może jedna osoba. Etaty naliczać zgodnie z zakresem zadań!
Dodatkowa uwaga: przepisy policyjne określające sposób naliczania ilości etatów nie ograniczają się wyłącznie do liczby ludności! – wykorzystywane są kryteria dotyczące ludności, przestępczości, ludności miejskiej, obszaru oraz stołeczność i ludność miast liczących co najmniej 300 tysięcy mieszkańców; etaty w województwie naliczane są wskaźnikiem udziału województwa (powiatu) w skali kraju (województwa); co stoi na przeszkodzie w ustaleniu właściwych kryteriów w PSP – np. ludność, obszar, ilość akcji ratowniczych (analiza np. z ostatnich 3 lat), zagrożenie (analizy kontrolno-rozpoznawcze), itp.; gdy wskaźniki będą się zmieniać w okresie czasu, to należy dokonywać przesunięć (z uwzględnieniem odejść na emeryturę) w sposób jak najmniej dotkliwy;
16. pkt. 7b – brak jest zapisu o minimalnych stanach etatowych dla JRG.
Uzasadnienie: - w proponowanych zmianach winien być umieszczony zapis o minimalnych stanach osobowych dla JRG co stanowiłoby podstawę wyjścia do określania pozostałych stanów. Zapis ten mógłby mieć następującą formę „ 2) sposobu i trybu naliczania etatów dla komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) w tym minimalnych stanów etatowych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, poszczególnych kategorii:”
17. pkt. 13 -w art. 28 zbędny jest zapis, że kandydat do służby w PSP nie może być karany „za przestępstwa skarbowe", ponieważ osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu zaprzestępstwo skarbowe są ewidencjonowane w centralnym rejestrze skazanych, tak samojak osoby skazane na podstawie przepisów kodeksu karnego.
18. pkt. 15 – art. 31a 1 – zapis umożliwiający stosowanie mobbingu – zapis powinien brzmieć: ”Strażak pełniący służbę na stanowisku służbowym zajmowanym na podstawie powołania, jest odwołany z tego stanowiska przez organ uprawniony do powołania w przypadku uzyskania negatywnej opinii. Od negatywnej opinii służy strażakowi odwołanie do wyższego przełożonego.”
Uzasadnienie: przy powołaniu kandydat otrzymał pozytywną opinię wnioskującego wraz z wyszczególnieniem jego zalet itp. Jeżeli nie sprawdza się musi zostać oceniony!. Tylko ocena może powodować jego odwołanie.
19. pkt. 17 art.33. Należy się zastanowić czy jest to wskazane skreślenie - a może trzeba doprecyzować ten artykuł.
20. pkt. 19 – art. 35 – uwaga do punktu 6: nie ma problemów, gdy strażak pełni służbę w dniach od poniedziałku do piątku. Ale przy służbie w sobotę lub niedzielę, albo dzień świąteczny – traci 8 godzin (oddaje je społecznie!), bo przecież wolne 48 godzin należy traktować jako ciągłość. I tak pełniący służbę w piątek (w systemie codziennym jego 8 godzin służby) będzie miał wolny poniedziałek i wtorek, a pełniący służbę w sobotę (jego wolny dzień) otrzyma wolne także w tym samym czasie, proponowany zapis narusza zasadę sprawiedliwości.
21. pkt. 19 – art. 35 – uwaga do punktu 7: definicja czasu wolnego jest jednoznaczna; wyznaczenie strażaka do pełnienia dyżuru domowego jest ograniczeniem tego czasu – musi on meldować do stanowiska kierowania, gdzie się udaje, nie może dowolnie rozporządzić swoim czasem, gdyż musi wziąć po uwagę możliwość udziału w akcji, istnieje obciążenie psychiczne (mam służbę); rekompensata powinna być – np. za 10% czasu pełnienia dyżuru domowego należy oddać wolne (za tydzień dyżuru – jak to jest w mojej jednostce – tj. 168 godzin, otrzymuję 16 godzin wolnego, tj. 2 dni) lub oznaczone zwiększenie dodatku służbowego (jeżeli jest możliwość zwiększenia tego dodatku);
22. pkt. 19 – art. 35 – uwaga do punktu 8: zapis próbujący pozyskać 8 godzin; tak naprawdę jest nie do zrealizowania – z codziennej praktyki jednoznacznie widać, że w ciągu dnia nie ma możliwości wygospodarowania 8 godzin dla wypoczynku; pozostaje noc, pod warunkiem, że nie będzie akcji ratowniczej; nie jest możliwe, aby nikt w jednostce nie czuwał w nocy
23. pkt. 19 – art. 35 – uwaga do punktu 11: podpunkt 7 – przy tak niskich stanach osobowych zwolnienie grupy strażaków z pełnienia służby, w obecnym czasie, nie jest właściwe; powstanie grupy „uprzywilejowanej” szkodzi stosunkom międzyludzkim;
24. pkt. 25 -dodanie pkt.6 w art.43 ust.3 jest zapisem, który w sposób przedmiotowy traktuje strażaka i pozwala go zwolnić za to, że stracił zdrowie, należy nie wprowadzać tej zmiany.
25. pkt. 29 -w art. 49b ust. 1 po słowie Strażak należy dodać słowa „za jego zgodą”.
Uzasadnienie: będzie to zapis analogiczny do ust.2, ponadto wyjazdy zagraniczne strażaków winny być dobrowolne ze względu na ich charakter.
26. pkt. 29 - w art.49e ust.1 słowa „na ostatnio” zamienić słowami „na obecnie”.
Uzasadnienie: taki zapis jest czytelniejszy.
27. pkt. 34 – w art. 54 – czasookresy nadania wyższego stopnia powinny ulec zmianie; podczas prac w zespole MSWiA jednoznacznie określono, że czasookresy powinny być jednakowe we wszystkich służbach mundurowych i zgodzono się na model identyczny jak w Policji; jednocześnie zapis „może” zapobiega automatycznemu awansowi osoby, która na to nie zasługuje – w związku z tym skrócenie czasookresów awansowania nie spowoduje rewolucji (awansować szybko będą tylko osoby wybitne); ponadto awanse nie powinny następować wcześniej niż po upływie wymaganego ½ okresu (również z prac zespołu MSWiA); wprowadzenie zapisu „może być nadany” może stać się jedynie źródłem konfliktów, a wręcz będzie korupcjogenne, gdyż będzie dawała daleko idącą swobodę w nadawaniu wyższych stopni służbowych.
28. pkt. 37 – art. 61 ust. 5: treść powinna brzmieć: „strażakowi, któremu nie wydano w naturze przedmiotów, o których mowa w ust. 1, przysługuje równoważnik pieniężny.”
Uzasadnienie: nie ma problemów z umundurowaniem; natomiast są duże problemy z częścią pozostałą; ponieważ wyposażenie strażaka w odzież specjalną itd., nie jest w pełni realizowane wymuszenie wypłaty równoważnika spowoduje 100% wyposażanie strażaka, gdyż będzie to bez znaczenia, czy komendant wyda w naturze, czy będzie musiał wypłacić równoważnik – głównym celem jest, aby strażak posiadał wszystko co powinien mieć;
29. pkt. 39b – zapis 2c: niezrozumiały!
30. pkt. 39c – zapis pkt. 4: podczas prac w zespole MSWiA jednoznacznie określono, że urlopy powinny być jednakowe we wszystkich służbach mundurowych i zgodzono się na model identyczny jak w Policji – formacja ta ma 2 dodatkowe urlopy – pierwszy dotyczący stażu pracy lub wieku oraz drugi dotyczący warunków szkodliwych – nie są one łączone!; również ilość dni urlopu jest inna; realizujmy ustalenia, przy których pracowało szerokie grono reprezentujące wszystkie służby resortu;
31. pkt. 41 – uwaga do art. 74 ust. 1a: zapis „może otrzymać” powinien być jednoznaczny, tzn. jeżeli strażak decyduje się na kwaterę tymczasową to powinno się to odbyć na jego wniosek; oczywiście ofertę taką może otrzymać od komendanta, ale to on decyduje, czy w oferowanych warunkach może mieszkać; nie może być dowolności w interpretacji zapisu, gdyż komendant mógłby po prostu przydzielić taki lokal, a strażak nie miałby możliwości odwołania – np. warunki nie do zaakceptowania w rodzinie z małym dzieckiem; lub brak pomieszczeń sanitarnych i konieczność korzystania z dostępnych dla innych; zapis o tyle ważny, że w art. 78 ust. 1 strażak nie będzie pobierał równoważnika za brak lokalu mieszkalnego, gdy otrzyma kwaterę tymczasową; przecież ta tymczasowość może trwać cały okres jego służby!;
32. pkt. 46 – art. 81: wstępując do PSP, tj. służby mundurowej, mając swój lokal, nie zrealizowany zostanie podstawowy zapis ustawowy – art. 74 ust. 1 – przysługuje prawo do lokalu (...); podobna sytuacja w wojsku jest bardzo prosto rozwiązana – taka osoba pisemnie rezygnuje z tego uprawnienia i w zamian otrzymuje rekompensatę w postaci środków finansowych o określonej wysokości; trudności finansowe państwa nie mogą być powodem stosowania nierówności w zapisach;
33. art. 87 ustawy: zupełnie nie ruszony temat; podczas prac w zespole MSWiA jednoznacznie określono, że zasady wynagradzania powinny być jednakowe we wszystkich służbach mundurowych i zgodzono się na model identyczny jak w Policji; różnić nas mogą jedynie stawki;
34. pkt. 50 – art. 94: sytuacja analogiczna jak w punkcie 24; zapisu nie zastosowano w chwili powstania PSP do strażaków będących w służbie; natomiast wystarczyło, że ktoś nawiązał stosunek służbowy miesiąc później i otrzymał już wspomniany zasiłek;
35. art. 117 - podczas prac w zespole MSWiA jednoznacznie uzgodniono rozszerzenie katalogu kar dyscyplinarnych: upomnienie, nagana, nagana z ostrzeżeniem, ostrzeżenie o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku, wyznaczenie na niższe stanowisko, obniżenie stopnia, ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby, wydalenie ze służby;
36. pkt. 59 – art. 119b: zapis ust. 1a jest nieprecyzyjny; prawomocne rozstrzygnięcie jest wówczas, gdy w określonym terminie nie zastosowano środka odwoławczego!; następuje wówczas wykonanie orzeczenia; przedawnienie określone w ust. 1, tj. 2 lata od popełnienia czynu, biegnie niezależnie od toczącego się postępowania; ideą jest, aby prawomocne orzeczenie zmieściło się w tych 2 latach; jeżeli nie, to z mocy praca postępowanie zostaje umorzone; proponowany zapis powoduje możliwość niekończącego się biegu przedawnienia, którego po prostu nie będzie!.
37. pkt. 59 – art. 119b: zapis ust. 1b: dotyczy sytuacji, jaka nie powinna się zdarzyć!!!; jeżeli ten zapis ma być, to należy określić jednoznaczną odpowiedzialność dyscyplinarną dla przełożonego dyscyplinarnego, który nie wykonał prawomocnego rozstrzygnięcia;
38. pkt. 60 – art. 121b: należy jednoznacznie określić strukturę komisji dyscyplinarnej; ilość do 13 strażaków, gdyż orzekanie komisji, jako II instancji, musi się odbywać w składzie pięcioosobowym; ponadto zgodnie z zasadami etyki zawodowej(niepisanej!!!), oficera nie może oceniać komisja mająca w składzie aspirantów lub podoficerów; podobnie powinno być w przypadku oceniania aspiranta i podoficera – przewodniczącym powinien być oficer; dodatkowo wielokrotnie zdarza się, że sprawy wracają do komisji do ponownego rozpatrzenia i komisja musi rozpatrywać w innym składzie (3 osoby), wobec tego oficerów musi być co najmniej 6; w pozostałych przypadkach musi być możliwość korzystania z członków komisji z innych województw – takiego uregulowania nie ma;
39. art. 121 ust. 3: uzgodnienie kandydatów do komisji dyscyplinarnej powinno dotyczyć organizacji związkowych na każdym szczeblu; pozwoli to na płynniejsze powołanie komisji przez Komendanta Głównego PSP; obecnie to tylko komendanci powiatowi (miejscy) oraz wojewódzcy przedstawiają swoje kandydatury; związki mogą dać swój sprzeciw na szczeblu Komendanta Głównego PSP, a przecież w komisjach działają głównie przedstawiciele komend powiatowych (miejskich); niech to uzgodnienie będzie na szczeblu powiatowym, wówczas dużo łatwiej uzgodni się na szczeblu wojewódzkim, a Komendant Główny nie będzie miał żadnych problemów z powołaniem komisji;
40. pkt. 62 – art. 124: wprowadzić ust. 1a o treści: „w przypadku, gdy postępowanie wyjaśniające nie potwierdzi wcześniejszych ustaleń przełożonego dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny ma prawo do odmowy złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Od odmowy wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przysługuje przełożonemu dyscyplinarnemu prawo do złożenia zażalenia do właściwej komisji dyscyplinarnej”;
Uzasadnienie: temat był poruszany podczas prac zespołu MSWiA, gdzie uzgodniono zwiększenie uprawnień rzecznika dyscyplinarnego w zakresie niezasadności prowadzenia (kontynuowania) postępowania dyscyplinarnego;
41. pkt. 62 – art. 124: wprowadzić ust. 1b o treści: „w przypadku, gdy podczas postępowania wyjaśniającego wyjdą na jaw inne okoliczności obciążające zarówno obwinionego, jak i przełożonego dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny ma obowiązek zgłosić to na piśmie do wyższego przełożonego z powiadomieniem komisji dyscyplinarnej”;
42. pkt. 64 – art. 124g, uwaga do punktu 1a: co w przypadku, jeżeli komisja orzeknie o uniewinnieniu lub umorzy postępowanie?; dlaczego niesłusznie obwiniony strażak ma ponieść konsekwencje finansowe; ponoszenie „kosztów obrońcy z wyboru” przez obwinionego należy uzależnić od orzeczenia i dopuścić tylko w sytuacji, gdy zostanie orzeczona jego wina. innym tematem jest – kogo obciążyć kosztami postępowania?;
ROZPORZĄDZENIA
W SPRAWIE ZASAD GOSPODARKI TRANSPORTOWEJ (...)
1. W § 2 – dopisać punkt 5 o treści: „sporządzania sprawozdawczości i analiz”.
uzasadnienie: należy jednoznacznie określić co będzie podlegało sprawozdawczości oraz jakie analizy muszą być wykonane z podaniem terminów realizacji; dodatkowe uwagi jak w ustawie powyżej;
2. Uwaga do § 3 ust. 3 – czy limit finansowy wchodzi dodatkowo do budżetu?; jeżeli nie, to zapis ten będzie martwy, gdyż w obecnej sytuacji finansowej komendantów nie stać na wyodrębnienie środków na ten limit;
3. Uwagi do § 13:
a) normy zużycia paliwa powinny być ustalane w pierwszej kolejności w oparciu o wskazania producenta, a następnie według zapisów punktu 3/3 i 3/1, z tym, że badanie zużycia powinno nastąpić tylko w przypadku, gdy zużycie nie mieści się w normach producenta (oznacza to awarię lub długotrwałe zużycie silnika) lub producent nie ustalił takich norm; zapis punktu 3/2 nie powinien być uwzględniony – kierownik jednostki odpowiada za sprzęt;
b) brak jest norm dla pracy sprzętu silnikowego, pracy silnika na postoju oraz na rozruchy (chyba, że zamiast ryczałtu na rozruch stosować będziemy pracę silnika na postoju (psp), tzw. kontrolowany rozruch, rozliczany według norm psp),
c) brak jest tabeli dotyczącej możliwości łączenia dodatków oraz normy na belkę sygnałową, która powoduje zwiększone zużycie paliwa,
d) brak jest określenia zasad tankowania pojazdów; dotyczy to zbiorników z rurą wlewową, gdzie nie widać poziomu paliwa w zbiorniku oraz zbiorników z korkiem wlewowym, gdzie widać poziom paliwa;
e) do rozważenia propozycja ustalenia jednego dodatku paliwowego np. do 20% - dodatki służą przede wszystkim rozliczeniu tej części paliwa, która pozostaje po wyliczeniu zużycia z przejechanych km oraz pracy urządzeń; w związku z tym zastosowanie dodatków ma za zadanie dokończyć rozliczenie ze względu na trudniejsze warunki pracy i nic więcej; użycie dodatków nie jest zaliczane do przebiegu silnika; tak więc wystarczy określić wielkość dodatku i nie zagłębiać się w rozliczanie aż 9, z których część nie będzie mogła być łączona – nieefektywny czas pracy na wyliczenie dodatków, a także zwiększenie możliwości pomyłek;
f) brak zapisów o konieczności wyliczania przebiegu silnika – sprawa o tyle istotna, że sam przebieg km, bez wyliczenia przebiegu silnika z tytułu pracy urządzeń, nie jest potrzebny; tutaj chodzi o bieżące monitorowanie pracy silnika, który pracuje także, gdy np. pojazd stoi; wówczas przeliczenie przebiegu silnika z zużyciem paliwa ma sens i stanowi rzeczywisty obraz pracy pojazdu (dotyczy to także pojazdów bez zamontowanych na stałe urządzeń, np. Polonez SLOp, praktycznie rozliczany tylko z przebiegu km, a wiadomo, że wielokrotnie silnik pracuje, gdy pojazd stoi, stosowane są rozruchy, gdy pojazd nie wyjeżdża w ciągu doby, itp. – jest to praca silnika nigdzie nie odnotowana, a paliwo jest zużywane);
g) brak wzorów druków do rozliczania paliwa – załącznik do okresowej karty pracy;
4. Uwagi do § 14:
a) brak zapisów o konieczności przeprowadzania przeglądów technicznych oraz zasad ich przeprowadzania; temat bardzo ważny; stosowane do dziś przeglądy powodują większą dbałość o ten sprzęt; wymuszają szereg czynności, które w trakcie eksploatacji nie są wykonywane; jest to swego rodzaju kontrola wewnętrzna;
b) brak zapisów o zasadach gospodarki częściami zamiennymi (w tym zespoły i podzespoły); powinna być instrukcja określająca jednoznacznie te zasady; przecież chodzi o to, aby w całym kraju tryb zarządzania gospodarka transportową był taki sam – jest jedna Państwowa Straż Pożarna;
5. Wprowadzenie przyrządów pomiarowych, o których mowa w § 13 pkt. 1, bez udziału środków specjalnie przeznaczonych na ten cel, nie będzie możliwe; obecnie urządzenia takie są w cenie około 2500-3000 zł (mówimy o urządzeniach, których nie można „obejść”) i większość komend nie będzie stać, aby je zamontować, nawet po rozłożeniu tego zadania na parę lat;
W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWYCH ZASAD ODBYWANIA PRZESZKOLENIA ZAWODOWEGO UPRAWNIAJĄCEGO DO OTRZYMANIA PIERWSZEGO STOPNIA OFICERSKIEGO W PSP.
Opinia negatywna, co do samego pomysłu przeszkolenia zawodowego w obecnej formie. Należy zastanowić się nad zwiększeniem efektywności i zakresu szkolenia. Oficerem powinien być strażak po ukończeniu szkoły oficerskiej.
Jak dokładnie należy odnosić się do zapisu w par.1 ust.2 dotyczącego mówiącego iż „ odbycie przeszkolenia nie jest wymagane w przypadku posiadania wykształcenia wyższego i tytułu zawodowego technika pożarnictwa” – tytuł zawodowy technika pożarnictwa można było uzyskać także podczas cywilnych kursów. Czy zapis ten dotyczy także i tych przypadków ?.
W SPRAWIE OKREŚLENIA SZCZEGÓŁOWYCH ZASAD ORGANIZACJI KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ I POWIATOWEJ (MIEJSKIEJ) PSP.
Biorąc pod uwagę treść argumentacji do ustawy, treść niniejszego projektu powinna być zmieniona z uwzględnieniem przedstawionych powyżej uwag do ustawy.
Dodatkowo należy ze szczególną uwagą podejść do następujących zagadnień:
- Często podkreślany przez opiniujących brak określenia w projekcie rozporządzenia limitów etatów dla JGR(przynajmniej tych minimalnych dla poszczególnych kategorii) wchodzących w skład komend powiatowych poszczególnych kategorii, które winny stać się podstawą wyjścia do dalszych obliczeń. W projekcie rozporządzenia brak kryteriów dotyczących ogólnej liczby etatów w komendach powiatowych (miejskich) ze względu na brak określenia kryteriów naliczania ilości etatów w jednostkach ratowniczo - gaśniczych;
- Proponuje się, aby przy ustalaniu limitów etatów wziąć pod uwagę: ilość interwencji,
działalność grup specjalistycznych, specyfikę powiatów pod kątem występujących
zagrożeń i tworzenie CPR (nie uwzględniono dwuosobowej obsady Stanowiska Kierowania), ponieważ limity etatów ustalone dla komend powiatowych są nie wystarczające w stosunku do zadań stawianych przed poszczególnymi komórkami;
- Projekt rozporządzenia nie określa, na jakich zasadach mają powstawać posterunki PSP -
czy w ramach posiadanych etatów czy będą to etaty dodatkowe;
W SPRAWIE OPINIOWANIA SŁUŻBOWEGO STRAŻAKÓW PSP.
1. Negatywnie oceniono wprowadzenie wymogu sporządzania przez kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej opinii służbowej dla każdego podwładnego na podstawie corocznych ocen okresowych, sporządzanych z kolei przez bezpośredniego przełożonego. Wynika to stąd, że okresowa ocena i okresowa opinia służbowa w formie przewidzianej przez w/w projekt będą dokumentami wzajemnie się uzupełniającymi, ponadto podwładny będzie oceniany nawet dwukrotnie w ciągu roku. Skomplikuje to pracę osoby prowadzącej sprawy kadrowe, a dotrzymanie terminów sporządzania opinii służbowych i ocen okresowych będzie - przy obecnej tendencji do zmniejszania administracji niekonsekwentne i niemożliwe do wykonania. Proponuje się aby zmodyfikować obecną okresową opinię służbową w taki sposób, aby zastąpiła oba te dokumenty. W przypadku oceniania strażaków służących w systemie zmianowym w JRG w ocenie powinny uczestniczyć bezpośredni przełożeni, czyli dowódcy tych zmian.
2. Uwaga do § 6: jesteśmy funkcjonariuszami państwowymi i w związku z tym nie może być dowolności w działaniu; ocena sposobu wykonywania zadań służbowych powinna być jasno określona, tzn. każde kryterium powinno mieć skalę ocen oraz precyzyjny opis dla każdej oceny; ułatwia to ocenę przez przełożonego, jednocześnie ocena jest wskaźnikiem poziomu, jaki reprezentują;
3. Uwaga do § 7 ust. 2 pkt. 3 – kto opiniuje komendanta powiatowego (miejskiego)?; powinien komendant wojewódzki;
4. Uwaga do § 11 ust. 5, pkt. 3 – należy uzupełnić zapis o treść: „z prawem do ponownego odwołania”;
5. Uzasadnienie: treść propozycji zapobiega nad interpretacji zapisu przez opiniującego w związku z ust. 7;
6. W § 11 ust. 7 – proponujemy uzupełnić zapis o treść: „Od opinii wydanej w trybie odwoławczym przysługuje skarga do Komendanta Głównego PSP”.
7. Uzasadnienie: jest to ostateczność, gdy sprawa opinii zostanie niewłaściwie załatwiona;
8. W § 12 ust. 1 – dodać punkt 3 o treści: „pozytywnego rozpatrzenia skargi w całości lub w części”;
9. Uzasadnienie: każda skarga, zgodnie z kpa powinna być rozpatrzona; ideą jest, aby rozpatrywanie skarg nie odbywało się na zasadzie – strona służbowa prześle materiały (oczywiście tylko takie, jakie uważa za stosowne), natomiast skarżący nie ma żadnych praw, tj. nawet nie ma możliwości wypowiedzenia się, nie mówiąc o rzetelnym zbadaniu wszelkich okoliczności przemawiających za i przeciw;
W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWYCH ZASAD PRZYZNAWANIA WYRÓŻNIEŃ (...).
1. Brak zapisów o opiniowaniu nagród przez organizacje zakładowe związków zawodowych.
Uzasadnienie:
W uzasadnieniu podano, że dotychczasowe przepisy w zakresie trybu postępowania – dotyczy opiniowania nagród przez związki zawodowe – pozostają w sprzeczności z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie danych osobowych (...), a podawanie wykazu do wiadomości związków zawodowych nie należy do kategorii „zasad przyznawania wyróżnień”. Bardzo ciekawa interpretacja. Wobec tego, jak organizacja związkowa ma zweryfikować, czy uzgodnione zasady zostały zachowane? Nie ma możliwości!!! Idąc dalej, czy ustawa o ochronie danych osobowych nie jest złamana, gdy o nagrodzie wie (oprócz pracodawcy) – główna księgowa, księgowa prowadząca karty wynagrodzeń, kadrowa, sekretarka, zastępca pracodawcy? Nadmieniam, że certyfikaty dopuszczania do informacji niejawnych posiadają także związkowcy.
W SPRAWIE WYMAGAŃ JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ STRAŻACY PSP NA OKREŚLONYCH STANOWISKACH (...)
• Zgodnie z pkt 2 ust l uzasadnienia do w/w projektu rozporządzenia strażak mianowany na
stanowisko starszy specjalista uzyskałby stanowisko starszy inspektor - jeżeli spełniałby
inne również wymagania. Przy założeniu, że obecnie kierownik sekcji jest bezpośrednim
przełożonym starszego specjalisty obaj mogą awansować maksymalnie do stopnia
młodszy brygadier. Według załącznika Nr 4 do w/w projektu rozporządzenia stopień
etatowy dla kierownika sekcji to starszy kapitan, a dla starszego - młodszy brygadier.
Nieścisłość ta może spowodować, że podwładny może być awansowany do wyższego
stopnia służbowego niż przełożony;
• Stanowiska służbowe powinny być utożsamiane z etatami stopnia służbowego bez
względu na kategorie komend z zachowaniem hierarchiczności, a dowódca JRG powinien
posiadać etat stopnia równy z etatem stopnia naczelnika wydziału;
• Proponuje, aby stanowisko „Dyżurnego operacyjnego PSK" pozostawić na
dotychczasowym poziomie oraz aby etat stopnia służbowego dla dowódcy JRG był
ustalony na poziomie etatu naczelnika wydziału w komendzie odpowiedniej kategorii;
- Uwagi do § 3 ust. 1 pkt. 1c: powinien pozostać zapis „posiada tytuł inżyniera pożarnictwa”, a pozostałe skreślić;
Uzasadnienie: jak w ustawie; ponadto mamy tutaj inny problem – pracownicy cywilni komend mają dużo mniejsze stawki wynagrodzenia niż funkcjonariusze
- Skreślić w § 3 ust. 1 punkt 1d. Uzasadnienie jak powyżej.
- W § 4 – można mówić wyłącznie o tytule magistra uzyskanego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
Uzasadnienie: może się okazać, że w PSP dowodzą osoby niemające ukończonej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W perspektywie jest to sytuacja nie do przyjęcia.
- W § 5 – należy jednoznacznie określić przypadki, kiedy może nastąpić wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zgodę na odstępstwo od wymagań.
Uzasadnienie: odstępstwo może uzyskać wyłącznie osoba wybitna; określenie konkretnych przypadków powinno zapewnić jasne reguły postępowania, by nie mogło być mowy o załatwianiu swoich partykularnych interesów, taki wniosek powinien być dobrze udokumentowany, która powinna być zweryfikowana przez jednostkę nadrzędną;
- Treść § 6 jest niezbędna. Prawo nie sięga wstecz.
- We wszystkich tabelach: likwidacja w kolumnie kwalifikacji zawodowych zapisów dotyczących „przeszkolenia zawodowego” oraz alternatyw typu „oficerskie/aspiranckie” itp.
Uzasadnienie: wymagania dla stanowisk powinny być jednoznaczne;
Dodatkowa uwaga – w policji w zakresie wymagań określono jednoznacznie – wyższe zawodowe, specjalistyczne zawodowe, podstawowe;
- We wszystkich tabelach – lata stażu służby: nie może być cyfry zero!
- Etat stopnia służbowego – zapewniona możliwość maksymalnego awansu w stopniu w każdym korpusie.
Uzasadnienie: dlaczego, sztucznie, wprowadza się ograniczenia?;
- W oparciu o wyżej zawarte uwagi – propozycja: stanowiska służbowe w podziale na kierownicze i wykonawcze; w ramach kierowniczych – od kierownika sekcji do komendanta w biurach komend oraz od dowódcy zastępu do dowódcy jednostki, natomiast wykonawcze – oficerskie, aspiranckie, podoficerskie i szeregowych, a w nich zawarte to, co jest w proponowanych tabelach;
Uzasadnienie: stanowiska kierownicze muszą być obsadzane przez strażaków mających predyspozycje do kierowania zespołem ludzi, natomiast wykonawcze dla tych, co takich predyspozycji nie mają; przełożeni mają wówczas możliwość awansowania w stanowisku, a dodatkowo zapewniona jest możliwość awansowania w stopniu; można bez problemu motywować do końca służby;
- Wniosek – maksymalnie 3 kategorie komend lub bardziej sensowne naliczanie etatowe, o którym mowa w punkcie 12 do ustawy.
- Wniosek – należy jednoznacznie określić, jakie stanowiska i jaki zakres zadań może realizować strażak w służbie przygotowawczej oraz w jakim zakresie ma prawo do dostępu do informacji niejawnych.
W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWYCH ZASAD UDZIELANIA URLOPÓW STRAŻAKOM (...)
Uwagi jak w punkcie 22 ustawy. A ponadto:
1. Uwaga do § 4 – nie ma uregulowanej sytuacji, gdy do służby zostaje przyjęty strażak, który wcześniej nie pracował, ale także nie jest absolwentem; uregulowania wymaga sposób naliczania urlopu oraz kiedy może go wykorzystać; 3-letnia służba przygotowawcza ma dać odpowiedź, czy dana osoba będzie przydatna w PSP; jest to okres w rodzaju stażu – należności nie są w pełnym zakresie, tak wiec i urlop powinien być podobnie uregulowany;
2. Uwaga do § 8 ust. 3 – na końcu dodać zapis: „na jego wniosek”.
Uzasadnienie: należy zapisać jednoznacznie, gdyż może dojść do nadinterpretacji i komendant sam wyznaczy termin urlopu; natomiast urlop jest prawem nabytym i powinien zostać udzielony w terminie dogodnym dla strażaka;
3. Uwaga do § 13 – uzupełnić zapis, że jako wspomniany wniosek należy uznać jego propozycję do planu urlopu.
4. Rozdział 2 – płatne wypoczynkowe urlopy dodatkowe – nie zrealizowano uzgodnień zespołu MSWiA.
a) w § 14 ust. 1 pkt. 3 – obcięto 1 dzień,
b) w § 15 ust. 1 pkt. 3 – obcięto 1 dzień,
c) w § 17 ust. 2 – policyjny zapis mówi o tym, że „przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego (warunki szkodliwe) z uprawnieniami do urlopów dodatkowych (staż służby oraz wiek)” – oznacza to, że policjant ma dwa urlopy dodatkowe w łącznym wymiarze maksymalnym 26 dni roboczych; z naszego zapisu wynika tylko jeden w maksymalnym wymiarze 12 dni;
5. Rozdział 3 – płatne urlopy okolicznościowe – nie zrealizowano uzgodnień zespołu MSWiA.
a) w § 24 – brak podziału na urlop okolicznościowy udzielany przy skierowaniu właściwego przełożonego na szkolenie (wówczas urlop przysługuje) oraz urlop bez skierowania (można udzielić w określonych przypadkach); w propozycji jest tylko zapis, że „można udzielić”;
b) brak zapisów o udzieleniu urlopu na przygotowanie się do egzaminu w przypadku skierowania na szkolenie zawodowe (różnego typu);
6. Uwaga do § 36 ust. 3 – zapis mogący spowodować poważne problemy dla strażaka; o ile odwołanie z urlopu wypoczynkowego nie jest takim problemem, gdyż jest to urlop krótkoterminowy, to odwołanie strażaka z urlopu długoterminowego musi spowodować poważne problemy związane przeważnie z finansami, a nie ma uregulowania tych spraw w projekcie; w praktyce mogłoby się okazać, że komendanta nie byłoby finansowo stać na takie odwołanie; pozostawienie kosztów bez uregulowania dyskwalifikuje ten zapis – przykład: urlop roczny w Australii – zainwestowane finanse, a komendant odwołuje strażaka po miesiącu – może być sytuacja, że strażak nie będzie miał za co wrócić; nie łudźmy się, większość wyjazdów to po prostu praca, która pozwoli na realizację celów strażaka, a przy wynagrodzeniu w PSP cele te nie są osiągalne (wcale to nie muszą być luksusy, może to być niechęć do zasiłków z opieki społecznej);
7. Ogólna uwaga – w projekcie należy stosować zapisy wymiarów urlopów w dniach roboczych lub służby. Chodzi o jednoznaczność.
Dodatkowo:
- W par.7. 2. zastąpić użyte słowo „niezwłocznie” ścisłym terminem (np 10 styczeń...) , oraz sprecyzować jednoznacznie sposób podania informacji o urlopie (np na tablicy ogłoszeń ...)
- W par. 10. 2. określiść ściśle jakie to koszty i jak je rozliczać.
- W par. 14. 1. zapisane urlopy mozna odczytać że należą się tyko i wyłącznie dla mających 15, 20 i 25 lat służby – a co z okresami pomiędzy ?.
W SPRAWIE (...) OKRESOWEJ OCENY ZDOLNOŚCI FIZYCZNEJ (...).
1. Uwaga do § 6 ust. 4 – należy zamieścić treść: „od uzyskanej oceny negatywnej strażak ma prawo do odwołania się do przełożonego kierownika jednostki, w terminie 14 dni od daty zapoznania się z tą oceną, w przypadku nie zapewnienia przez kierownika jednostki warunków do właściwego przygotowania się do oceny określonej w § 4.1.”. Należy określić te warunki.
Uzasadnienie: warunkami niezbędnymi są: dla codziennego systemu służby – minimum 2 godziny zajęć sportowych tygodniowo w godzinach służby i w tym czasie dostęp do hali sportowej, siłowni, basenu, itp.; dla zmianowego systemu służby – minimum 2 godziny zajęć sportowych na każdej służbie i w tym czasie dostęp do hali sportowej, siłowni, basenu, itp.; po zapewnieniu tych warunków strażak nie ma prawa do odwołania się od oceny negatywnej; od niego zależy, jak spożytkuje udostępnione mu warunki; poza rozkładem służby strażak ma czas wolny na odpoczynek i tylko od niego zależy, czy spędzi czas aktywnie; ponadto kierownik jednostki obowiązany jest realizować zapisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 lutego 2003 roku w sprawie celów kultury fizycznej realizowanych w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 50, poz. 433);
2. Uwaga do próby harwardzkiej – w przypadku, gdy strażak nie osiągnie minimalnego wskaźnika wydolności, nie jest dopuszczony do zaliczenia testu sprawności fizycznej; jednocześnie nie można pozostawić go w tak złej sytuacji – należy wówczas zapewnić konsultacje lekarskie wraz ze wskazaniem sposobu poprawienia wydolności (może to trochę potrwać); jeżeli po określonym przez lekarza terminie wydolność się nie poprawi, należy skierować strażaka na komisję lekarską w celu uzyskania orzeczenia o niezdolności do pełnienia służby;
3. w § 6 brak jest wskazań dotyczących postępowania z funkcjonariuszem, który
w ustalonym terminach nie został poddany ocenie zdolności fizycznej, z przyczyn jego
usprawiedliwionej nieobecności;
4. za pozytywną zmianę należy uznać wprowadzenie w § 3 ust 2 nowego kryterium
częstotliwości przeprowadzania badań profilaktycznych strażaków w zależności od
systemu pracy (dzienny lub zmianowy);
5. proponuje się określić czasu ważności próby wydolnościowej poprzedzającej testy
sprawności fizycznej;
6. proponuje się wprowadzić minimalne wyniki zaliczające w poszczególnych
konkurencjach;
W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWYCH ZASAD SŁUŻBY (...) W ZMIANOWYM I CODZIENNYM ROZKŁADZIE SŁUŻBY.
Uwagi jak w ustawie, a ponadto:
• brak zapisu w ustawie jak i w rozporządzeniu wspominanej ustnie we wszystkich przykładach „siódmej służby wolnej” – brak takiego zapisu w podobnym układzie jak obecnie obowiązująca dziesiąta służba wolna powoduje zagmatwanie sposobu liczenia wolnych i nadgodzin.
• proponuje się zwiększyć stany osobowe w jednostkach taktycznych, które posiadają w
swojej strukturze grupy specjalistyczne;
• Proponuje się, żeby utrzymać dotychczasowe godziny rozpoczęcia i zakończenia służby w
codziennym rozkładzie służby;
• Brak uregulowań dotyczących zasad rekompensowania tych godzin za dyżury domowe,
czasie których strażak nie wykonywał czynności służbowych, jak również zasad
przyznawania dni wolnych za wykonywane czynności służbowe w czasie dyżuru
domowego w niedziele lub święta, jak również w porze nocnej;
• projekt rozporządzenia nie precyzuje sprawy pełnienia dyżurów przez dowódcę lub zastępcę dowódcy JRG, których obowiązują zasady udziału w określonych zdarzeniach; ?
• w § 5 ust. 4 proponuje się sprecyzować o jaki okres czasu kierowca może przedłużyć czas prowadzenia pojazdu, oraz interpretację czy kierowca po przybyciu na miejsce akcji ma w takim przypadku wykonywać dalsze czynności, czy tez bezwzględnie należy mu się odpoczynek.
• zapis w § 6 ust. l jest mało czytelny;
• zapis w § 6 ust. 2 powoduje że strażak wypracowane nadgodziny będzie mógł odebrać tylko i wyłącznie przed zwolnieniem ze służby !!! – jest to jedyny bezpośredni zapis mówiący o konkretnym terminie odbioru zaległych nadgodzin.
- Uwaga do § 9 ust. 2 – przebywanie w innym miejscu powinno być poprzedzone informacją strażaka do stanowiska kierowania, gdzie będzie i jak można go zaalarmować; obarczanie kierownika jednostki koniecznością uzgadniania pobytu strażaka jest niepotrzebnym absorbowaniem go – od tego są służby dyżurne; ponadto alarmowanie odbywa się wyłącznie poprzez stanowisko kierowania; pozostawienie zapisu w obecnej formie może także doprowadzić w przypadku braku dobrej woli przełożonego do faktycznego „aresztu domowego” podczas pełnienia dyżuru przez strażaka.
- Dla codziennego systemu służby został usunięty zapis o treści: „Za służbę w niedzielę, święto lub w porze nocnej udziela się każdorazowo dnia wolnego, bez względu na czas trwania dodatkowej służby”. Idea tego zapisu powinna być uwzględniona w projekcie nowego rozporządzenia; bardziej jednoznacznym zapisem będzie „za wykonywanie czynności służbowych zleconych przez przełożonego lub udziałem w akcji ratowniczej w dni wolne od służby, święto lub w porze nocnej przysługuje każdorazowo: 1) dzień wolny, za czas realizacji zadań do 8 godzin, 2) dwa dni wolne, za czas realizacji zadań powyżej 8 godzin” – „służba” kojarzona jest z 24 godzinnym dyżurem.
W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWYCH WARUNKÓW BHP (...).
- Uwaga do § 8 – należy dopisać treść: „oraz bezwzględnie ochrony osobiste”
Uzasadnienie: zapis musi być jednoznaczny; konieczność zastosowania ochron osobistych wynika z zapisu „przed podjęciem i w trakcie działań (...)”; jest to zabezpieczenie, gdyż czytający przepisy robią to nieraz wybiórczo i pomimo, że w odpowiednich miejscach jest mowa o konieczności stosowania ochron osobistych, to przy wybiórczym czytaniu nie zawsze będą o tym pamiętać;
- W rozporządzeniu w rozdziale 3 pojawia się „dyrektywa europejska dotycząca środków ochrony indywidualnej nr 89/686/EWG” – która za względu na zakres i tematykę stosowania winna być przedstawiona w materiałach dodatkowych jako załącznik do rozporządzenia.
Wnioski:
Należy rozważyć możliwość wydania rozporządzenia :
1. W sprawie zasad prowadzenia postępowania dyscyplinarnego.
2. W sprawie zasad prowadzenia postępowania w przypadku szkód w mieniu.
3. W sprawie zasad prowadzenia kontroli wewnętrznych.
4. W sprawie zasad prowadzenia ewidencji majątku.
5. W sprawie zasad prowadzenia inwentaryzacji.
6. W sprawie norm wyposażenia (obiekty, pomieszczenia biurowe, sprzęt, itp.) – powiązać z normami wyposażenia JRG, grup specjalistycznych, warsztatów, itp.
Służby mundurowe finansowane z budżetu powinny mieć jednoznacznie znormowane wszystko, co związane jest ze służbą, działaniami i należnościami. Jednoznacznie powinny być określone zasady obiegu dokumentów, dokumentowania spraw, instrukcje postępowania w całym zakresie działalności. Tylko wówczas można mówić o racjonalnym wydatkowaniu publicznych pieniędzy oraz ich naliczaniu do budżetów jednostek. Tylko wówczas można jednoznacznie wymagać i rozliczać. Tylko wówczas można ponosić pełną odpowiedzialność!
Załącznik nr 2
Konin dnia 2004-05-07
ZG-I – 07/04
Ministerstwo
Spraw Wewnętrznych i Administracji
Leszek ULANDOWSKI
Pełnomocnik Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ds. związków zawodowych
W A R S Z A W A
Zgodnie z ustaleniami dokonanymi podczas spotkania w dniu 19 kwietnia br. w imieniu Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa przekazuję analizę postępu prac w Komendzie Głównej PSP w stosunku do uzgodnień Zespołu powołanego Decyzją Nr 6 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 stycznia 2003 r. do analizy i oceny do warunków służby funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Zespołu powołanego Decyzją Nr 3 Komendanta Głównego PSP z dnia 27 stycznia 2003 r. do oceny warunków służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Uprzejmie proszę o traktowanie powyższej analizy jako części stanowiska i opinii naszego Związku w sprawie projektu zmian Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz projektów zmian niektórych rozporządzeń, przekazanych do opiniowania związkom zawodowym.
Do wiadomości:
1. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
2. Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”
3. Związek Zawodowy Strażaków „FLORIAN”
Z poważaniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
ANALIZA
postępu prac KG PSP w stosunku do uzgodnień zespołu MSWiA i KG PSP
POROZUMIENIE
Komunikat o porozumieniu – w dniu 10 stycznia 2003 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztof Janik zawnioskował o powołanie dwóch zespołów:
- pierwszy – składający się z przedstawicieli poszczególnych służb resortu i organizacji związków zawodowych. Zadaniem zespołu była analiza i ocena warunków służby funkcjonariuszy, która byłaby podstawą określenia relacji uposażeń i świadczeń pomiędzy służbami.
- drugi – składający się z przedstawicieli Komendy Głównej PSP i central związków zawodowych działających w PSP. Zadaniem zespołu była analiza i ocena warunków służby strażaków, która byłaby podstawą określenia organizacji i warunków służby.
Efekty pracy zespołów przedstawione zostały Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w formie pisemnych protokołów zawierających wnioski wypracowane w ramach prac obu grup roboczych. Wyciąg z w/w protokołów zawierający wnioski i ustalenia w zakresie objętym zakresem zainteresowania i działania Państwowej Straży Pożarnej stanowi załącznik nr 1.
PRZEBIEG PRAC I REALIZACJA UZGODNIEŃ ZESPOŁÓW
PRZEZ KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP.
W styczniu 2004 roku, a następnie, po zgłoszonych uwagach i wnioskach związków zawodowych, w kwietniu 2004 roku Komendant Główny PSP przedstawił pakiet projektów zmian w przepisach – łącznie 21 aktów prawnych wraz z uzasadnieniami. W okresie od zakończenia prac zespołów do czasu złożenia pakietu zmian w przepisach związkom zawodowym przedstawiono wcześniej kilka projektów zmian oraz informację o rezultatach dotychczasowych działań w zakresie realizacji ustaleń powołanych zespołów - pismo Komendanta Głównego PSP z dnia 9 września 2003 roku, znak GK-I-077/24/03.
Ustaleń dotyczących wprowadzenia zmian w przepisach od 1 stycznia 2004 roku nie udało się zrealizować (głównie te, które za sobą nie ponosiły obciążeń dla budżetu).
1. Nawiązanie i rozwiązanie stosunku służbowego.
a) wymóg niekaralności, w tym także za przestępstwo skarbowe – uwzględniono (zmiana nr 12 w projekcie ustawy o PSP),
b) wymóg posiadania minimum średniego wykształcenia, bez konieczności uzupełniania go przez osoby już pełniące służbę – uwzględniono (projekt rozporządzenia (…) w sprawie wymagań jakim powinni odpowiadać strażacy Państwowej Straży Pożarnej na określonych stanowiskach służbowych oraz etatów stopni służbowych dla poszczególnych stanowisk, § 6, ust. 1),
c) ujednolicenie przyczyn rozwiązania stosunku służbowego (ważny interes służby) – nie uwzględniono w projekcie ustawy.
2. Urlopy.
a) wymiar 26 dni roboczych – uwzględniono 26 dni, nie uwzględniono „roboczych” (zmiana nr 38a w projekcie ustawy); wyjaśnienia sposobu liczenia urlopu powinny być w rozporządzeniu (są w zmianie nr 38b w projekcie ustawy – mogą spowodować niepotrzebne dyskusje w parlamencie), wprowadzono dodatkowo do ustawy niejasne i niezdefiniowane pojęcie „lub dyżuru” mogące dodatkowo komplikować sposoby rozliczania urlopów,
b) urlop dodatkowy z tytułu stażu służby, z tytułu osiągnięcia wieku – uwzględniono (projekt rozporządzenia (…) w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej, § 14, ust. 1 i § 15, ust. 1); nie uwzględniono zapisu „dni roboczych”,
c) urlop zdrowotny – uwzględniono (projekt rozporządzenia (…) w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej, § 34),
d) urlop dodatkowy z tytułu pełnienia służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia – uwzględniono wymiar urlopu: 5, 9 i 13 dni (projekt rozporządzenia (…) w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej, § 16, ust. 1); nie uwzględniono zapisu „dni roboczych”; nie uwzględniono zapisów dotyczących zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego, tzn. w projekt rozporządzenia (…) w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej w § 17, ust. 2 zakłada sumowanie urlopów dodatkowych, jednak łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 12 dni (12 dni jest prawdopodobnie przeoczeniem i pewnie pojawi się liczba 13) – zapis ten nie pokrywa się z zapisem policyjnym § 13, ust. 2 rozporządzenia (…) w sprawie urlopów policjantów („Przepisu nie stosuje się w razie zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego – z tytułu szczególnie uciążliwych warunków służby – z uprawnieniami do urlopów dodatkowych – z tytułu stażu lub wieku), a jest on bardzo istotny!
e) propozycja wprowadzenia zmian w 2004 roku – ze względu na zmiany w ustawie nie jest możliwe wprowadzenie zmian .
Generalną zasadą ujednolicania zapisów urlopowych było dostosowanie przepisów do uregulowań policyjnych.
Nie uwzględniono w projekcie ustawy o PSP zapisów art. 83 ust. 2 i 3 ustawy policyjnej – zwrot kosztów przy odwołaniu z urlopu oraz pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy służby – art. 82 ust. 2.
Po porównaniu rozporządzeń (strażaków i policjantów) w sprawie urlopów stwierdzono:
- nie uwzględniono wszystkich zapisów § 4 rozporządzenia policjantów, tj. „urlop nie może rozpoczynać się ani kończyć w dniu wolnym od służby” oraz „dni wolnych od służby, wynikających z podstawowego rozkładu czasu służby, zgodnie z przepisami w sprawie rozkładu czasu służby (…), nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego”,
- nie uwzględniono zapisu § 5, ust. 4 rozporządzenia policjantów, tj. „(…) należy zawiadomić o terminie urlopu wypoczynkowego nie później niż na miesiąc przed jego rozpoczęciem”,
- nie zgodność wymiaru urlopu w § 23, ust. 1 rozporządzenia strażaków (od 4 do 6 dni) z zapisem § 19, ust. 1 rozporządzenia policjantów (od 3 do 5 dni),
- nie zgodność zapisów urlopu w § 24 rozporządzenia strażaków (przepisy powszechnie obowiązujące) z zapisami § 21 rozporządzenia policjantów, tj. „przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze jednego dnia na przygotowanie się do każdego egzaminu” oraz „urlopu nie udziela się w razie przystąpienia do egzaminu poprawkowego”.
3. Awanse w stopniu.
a) zagadnienia, tj. czasookresów awansowania w stopniu, nie uwzględniono w projekcie ustawy,
b) w propozycji zmiany ustawy w zakresie awansowania (zmiana 33a) występuje modyfikacja zapisu o nadaniu stopnia: „kolejny wyższy stopień może być nadany” z dotychczasowego „nadanie kolejnego wyższego stopnia następuje”. Zgodnie z uzgodnieniami zespołu – w projekcie ustawy PSP powinien się znaleźć zapis art. 52 ust. 1 ustawy policyjnej z dostosowanym nazewnictwem stopni strażackich, tj. czasookresy wysługi w stopniu, które są generalnie krótsze od czasookresów w PSP,
c) nie rozważono propozycji o wcześniejszym awansowaniu w stopniu nie wcześniej niż po upływie wymaganego ½ okresu.
Proponowana zmiana art. 54 może stać się jedynie źródłem konfliktów, a wręcz nadużyć, gdyż będzie dawała daleko idącą swobodę w nadawaniu wyższych stopni służbowych, nie uwzględniając jednocześnie już wypracowanych i przedstawionych rozwiązań.
4. Czas służby.
a) uwzględniono 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym (zmiana nr 18 w projekcie ustawy PSP),
b) nie uwzględniono 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego zgodnie z zapisem art. 33 ust. 2 ustawy policyjnej; w propozycji projektu ustawy PSP okres rozliczeniowy wynosi 6 miesięcy,
c) nie uwzględniono zwiększenia limitu zatrudnienia o około 4300 etatów – decyzje nie leżą w gestii KG PSP,
d) zmiana rozporządzenia (…) w sprawie czasu służby strażaków – uwzględniono (projekt rozporządzenia w pakiecie),
e) nie uwzględniono wprowadzenia, „jako docelowego, czterozmianowego rozkładu pełnienia służby (12 godzin służby – 24 godziny wolne, 12 godzin służby zmiany nocnej – 48 godzin wolnych)”, w zamian za to pojawiają się trzy rodzaje systemu pełnienia służby (8 godzinny - wcześniej już krytykowany i odrzucony, 12 godzinny - przyjęty za system docelowy, oraz aktualny 24 godzinny – akceptowany przez większość strażaków),
f) nie uwzględniono sukcesywnego dochodzenia do docelowego systemu pełnienia służby, uwzględniającego pozyskanie potrzebnej liczby etatów, w zamian za to proponuje się stworzenie niespójnego i całkiem dowolnego systemu (bez określenia niezbędnych procedur i minimalnych wymagań jakie winny spełniać Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze) w ramach szukania w trybie nagłym oszczędności etatowych.
Poważne zastrzeżenia związków zawodowych, a przede wszystkim strażaków budzą propozycje zapisów art. 35 o czasie służby zawartych w projekcie ustawy PSP oraz projekcie rozporządzenia pomimo zgłaszanych uwag związków zawodowych w tym temacie. Częstotliwość i różnorodność zastosowanych i przedstawianych rozwiązań, a także nieuwzględnianie wypracowanych już przez Zespoły odpowiednich wniosków, odbierane jest jako całkowity brak zrozumienia interesu szerokiej rzeszy strażaków, a przede wszystkim brak jasno sprecyzowanej wizji działania naszej formacji.
5. Odpowiedzialność dyscyplinarna.
a) nie uwzględniono wzmocnienia pozycji rzecznika dyscyplinarnego,
b) nie uwzględniono szerszego katalogu kar,
c) uwzględniono przedawnienie karalności – zmiana nr 59a w projekcie ustawy PSP,
d) nie uwzględniono rozdziału odpowiedzialności karnej od odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Do propozycji zawartych w projekcie ustawy PSP jest również kilka zastrzeżeń.
Brak jest szczegółowych zasad przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego w stosunku do strażaków. W przepisach policyjnych takie zasady są – rozporządzenie (…) w sprawie szczegółowych zasad udzielania wyróżnień oraz przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego w stosunku do (…).
Zasadnym jest uzupełnienie kar dyscyplinarnych w stosunku do strażaków w służbie kandydackiej, podobnie jak w ustawie policyjnej, art. 134 ust. 3, tj. zakaz opuszczania miejsca zakwaterowania oraz do rozważenia – areszt do 14 dni.
Również zasadnym jest uwzględnienie zapisów art. 134 ust. 4 ustawy policyjnej, tj. „w uzasadnionych przypadkach można łączyć karę wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe oraz karę wydalenia ze służby z karą obniżenia stopnia”.
W zapisach ustawy o PSP powinny się znaleźć zapisy art. 135 ustawy policyjnej, tj.:
a) nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego po upływie 90 dni od dnia otrzymania przez przełożonego (…) wiadomości o popełnieniu przewinienia lub naruszenia dyscypliny służbowej,
b) nie można wymierzyć (…) kary dyscyplinarnej po upływie 1 roku od dnia popełnienia czynu, o którym mowa w ust. 1,
c) w przypadku gdy czyn, o którym mowa w ust. 1, stanowi jednocześnie przestępstwo, przedawnienie karalności dyscyplinarnej następuje dopiero z upływem okresu przedawnienia karalności przestępstwa.
Zaproponowane i przedstawione zapisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej wzbudziły także szereg niejasności, i według związków zawodowych w niektórych przypadkach są niekorzystne dla strażaków (m.in. sprawa obrońców).
6. Opiniowanie funkcjonariuszy.
Nie uwzględniono w projekcie ustawy PSP zapisu art. 35 ust. 2 ustawy policyjnej, tj. „strażak zapoznaje się z opinią służbową w ciągu 14 dni od jej sporządzenia; może on w terminie 14 dni od zapoznania się z opinią wnieść odwołanie do wyższego przełożonego”.
Po porównaniu rozporządzeń (strażaków i policjantów) w sprawie opiniowania stwierdzono:
a) uwzględniono czasookresy opiniowania (projekt rozporządzenia (…) w sprawie opiniowania służbowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej, § 4, ust. 1),
b) nie uwzględniono wszystkich zapisów § 5 rozporządzenia policjantów o konieczności przeprowadzaniu opiniowania w przypadku: wniosku o przedterminowe zatarcie kary dyscyplinarnej, przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej, skierowania na szkołę pożarniczą, ukończenia szkoły pożarniczej.
7. Opieka zdrowotna.
Brak informacji o podjętych działaniach.
8. Struktura zatrudnienia.
a) wyraźne wydzielenie kategorii stanowisk kierowniczych – nie uwzględniono,
b) przyznanie prawa do zasiłku osiedleniowego – nie uwzględniono.
9. Zwiększenie równoważnika za umundurowanie.
Uwzględniono. Stosowne rozporządzenie przekazano do podpisu.
10. System szkolnictwa – nabór do służby w PSP.
a) wymagania przy naborze: matura, kryterium wiekowe oraz niekaralność - uwzględniono niekaralność oraz średnie wykształcenie (zmiana nr 12 w projekcie ustawy o PSP); nie uwzględniono kryterium wiekowego kandydatów przy naborze do służby oraz preferencji przy posiadaniu matury,
b) kształcenie oficerów – brak informacji o rozważeniu propozycji zespołu,
c) kształcenie aspirantów – brak informacji o rozważeniu propozycji zespołu,
d) uniemożliwienie odstępstw od wymagań w zakresie wykształcenia – nie uwzględniono.
Brak informacji o rozważeniu dyrektyw dotyczących wykształcenia przyszłych funkcjonariuszy.
11. Organizacja komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) PSP.
I etap:
a) uprawnienie Komendanta Głównego PSP do opiniowania regulaminu organizacyjnego komendy wojewódzkiej – uwzględniono (zmiana nr 7a w projekcie ustawy o PSP),
b) minimalna ilość etatów w komórkach organizacyjnych (wydział – 5, sekcja – 3) – uwzględniono (projekt rozporządzenia (…) w sprawie określenia szczegółowych zasad organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej, § 5, ust. 2 i 3),
c) katalog komórek organizacyjnych ograniczyć do nazw pionów służbowych – nie uwzględniono,
d) ustalenie zasad etatyzacji komend wojewódzkich, powiatowych (miejskich), w tym jednostek ratowniczo-gaśniczych – uwzględniono zasady etatyzacji komend (projekt rozporządzenia (…) w sprawie określenia szczegółowych zasad organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej, § 1), ale jest kilka uwag związków zawodowych; nie uwzględniono zasad etatyzacji jednostek ratowniczo-gaśniczych; pomimo propozycji związków zawodowych nie uwzględniono podobnych zasad etatyzacji, jakie obowiązują w Policji, tj. zapisów zarządzenia Komendanta Głównego Policji w sprawie zasad naliczeń etatowych w Policji,
e) wymagania kwalifikacyjne dla stanowisk z zamiennymi kwalifikacjami – uwzględniono zapisy,
f) wprowadzenie zapisów ustalających kompetencje do tworzenia i likwidacji jednostek specjalistycznych wyłącznie za zgodą Komendanta Głównego PSP – nie uwzględniono.
II etap:
a) rozpoczęcie prac nad charakterystykami stanowisk jako przygotowanie do docelowego ustalenia zasad etatyzacji komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) – brak informacji,
b) rozważenie zasadności tworzenia posterunków – pomimo negatywnej opinii związków zawodowych przedstawiono w projekcie ustawy o PSP zapisy z tym związane, które w dalszym ciągu budzą wiele wątpliwości (zmiana nr 2a w projekcie ustawy o PSP), tym bardziej że niejako może się to odbywać bezpośrednim kosztem strażaka , bez wskazania jednoznacznych i klarownych zasad ich tworzenia itp. Traktowanie służby na posterunku, jako służba w miejscowości, w której jest zlokalizowana dana jrg, przy jednoczesnym braku określenia szczegółowych zasad pełnienia służby na posterunku, może spowodować ponoszenie dodatkowych kosztów przez strażaków np. na dojazdy,
c) powołanie przez Komendanta Głównego PSP komisji do analizy istniejącej sieci jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz specjalistycznych oraz wypracowania nowych propozycji – brak informacji o działaniach w tym zakresie.
Wprowadzanie proponowanych zmian według związków zawodowych szczególnie bez uwzględnienia i określenia minimalnej ilości etatów dla poszczególnych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych jest bezzasadne i niejasne. A wskazywane przez autorów pozyskanie ok. 1500 etatów do służby w jednostkach ratowniczo-gaśniczych, jest mocno kontrowersyjne, a wręcz może być traktowane jako „pobożne życzenie”. Po prostu funkcjonariusze, których dotknie „reforma”, a będzie się to wiązało z likwidacją ich miejsc pracy po prostu odejdą na emerytury.
Limity etatów ustalone dla komend powiatowych są niewystarczające w stosunku do zadań stawianych przed poszczególnymi komórkami - w skład komórki organizacyjnej
ds. operacyjno-szkoleniowych wchodzi powiatowe (miejskie) stanowisko kierowania, a więc 3-6 etatów. Przy ustalaniu limitu etatów należało by wziąć pod uwagę np.: ilości interwencji, działania grup specjalistycznych, specyfiki powiatów pod kątem występujących zagrożeń, tworzenia CPR – dodatkowa obsada PSK.
12. BHP.
a) powołanie na szczeblu centralnym koordynatora do spraw BHP w KG PSP – brak informacji,
b) opracowanie, w trybie pilnym, regulaminów rozwinięcia sprzętu używanego w PSP oraz procedur bezpiecznego użytkowania – brak informacji o działaniach,
c) zrównanie stawek równoważnika za umundurowanie, oraz włączenie przedstawicieli związków zawodowych do prac nad wyżej wymienionymi rozporządzeniami – uwzględniono i wykonano,
d) wzmożenie nadzoru i kontroli nad kierownikami jednostek organizacyjnych PSP w zakresie działań zmierzających do uzupełnienia ochron osobistych – brak informacji o podjętych działaniach.
13. W zakresie „Systemu finansowania jednostek organizacyjnych PSP
Nie uwzględniono wprowadzenia centralnego systemu dystrybucji środków finansowych (Komendant Główny jest dysponentem I stopnia) – decyzje nie leżą w gestii KG PSP.
14. W zakresie „Dialogu społecznego”.
Został opracowany i podpisany dokument „Koncepcja dialogu społecznego ze Związkami Zawodowymi działającymi w Państwowej Straży' Pożarnej'' na posiedzeniu w dniu 12 marca 2003 r. przez Zespól powołany przez Komendanta Głównego PSP, w oparciu o dokument programowy Rządu RP „Zasady Dialogu Społecznego".
Niestety w odczuciu związków zawodowych podstawowe zapisy i zasady tego dialogu nie zawsze są stosowane w codziennej praktyce przez kierownictwo jednostek organizacyjnych PSP każdego szczebla.
Między innymi odbierana jest w ten sposób postawa prezentowana przez Kierownictwo Komendy Głównej przy opracowywaniu i przedstawianiu projektów i propozycji nowelizacji ustaw strażackich i rozporządzeń pragmatycznych.
Znalazło to swoje apogeum podczas spotkania w dniu 14 kwietnia br. w czasie, którego zaprezentowana postawa nie miała nic wspólnego z tą, jaka powinna cechować przełożonego najwyższego szczebla, a w szczególności takiej, o której mowa w „Koncepcji dialogu społecznego ze Związkami Zawodowymi działającymi w strukturach PSP”.
Nieuwzględnienie i zlekceważenie w większości koncepcji wypracowanych przez zespoły powołane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Komendanta Głównego PSP, dodatkowo pogłębiają to wrażenie (tym bardziej, iż powstały właśnie w trakcie szeroko rozumianego i przeprowadzonego „dialogu społecznego”).
Powstanie tak szerokiego zakresu zmian oraz tempo ich wprowadzania przez jednostronny zespół (bez udziału tzw. partnerów społecznych), budzi conajmniej niezrozumienie i niepokój wśród strażaków (tym bardziej wobec nie przyjmowania przekazywanych uwag i wypracowanych już rozwiązań).
Każdy głos w dyskusji, przeciwny do oficjalnego stanowiska Kierownictwa KG PSP, odbierany jest negatywnie i stronniczo. Nie widać namiastki zrozumienia intencji drugiej strony. Świadczy to o niezrozumieniu pojęcia „dialogu” i osiąganiu wspólnego stanowiska na drodze konstruktywnych konsultacji i wzajemnych kompromisów.
15. Wniosek ogólny.
Nowelizacja wskazanych aktów prawnych w roku 2003 – nie udało się zrealizować, gdyż efekt końcowy to pakiet propozycji zmian w roku 2004.
UWAGI I WNIOSKI
1. Generalną zasadą ujednolicania zapisów w Państwowej Straży Pożarnej miało być dostosowanie przepisów do uregulowań policyjnych. Oznacza to, że zapisy ustawowe powinny w wielu punktach pokrywać się z zapisami policyjnymi. Umieszczenie niektórych zapisów w rozporządzeniach w pewnym sensie osłabia je, zaś niektóre zapisy powinny się znaleźć w rozporządzeniach, zwłaszcza te szczegółowe, nad którymi może dojść do niepotrzebnych dyskusji w parlamencie. Szczegóły te oraz ich interpretacja zawarta w rozporządzeniach ogranicza się wówczas do dyskusji wewnątrz resortu, tj. gremiów znających się dokładnie na pragmatyce służb mundurowych.
2. Zespoły MSWiA i KG PSP uzgodniły łącznie 43 zagadnienia, z czego Komendant Główny PSP uwzględnił w 16 (w tym do niektórych tematów związki zawodowe mają uwagi), częściowo uwzględnił 4 oraz nie uwzględnił 24. W 10 przypadkach brak jest informacji o podjętych działaniach.
3. Prace nad pakietem przepisów, który związki zawodowe otrzymały w styczniu 2004 roku oraz kolejną wersję w kwietniu 2004 roku, trwały kilka miesięcy. Przepisy wykonawcze do propozycji zapisów ustawowych stanowią bardzo duży materiał. Wypracowanie opinii związków zawodowych jest więc niezmiernie trudne, zwłaszcza, że istnieje duża różnica zdań pomiędzy związkami a stroną służbową w niektórych obszarach. Pomimo spotkań oraz propozycji związków zawodowych, aby w pracach poszczególnych zespołów brali udział przedstawiciele strony związkowej, do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się konstruktywnego spotkania, na którym omówiono by, a nawet uzgodniono, poszczególne zapisy. Być może jest to zbyt daleko idąca ingerencja związków zawodowych w proces tworzenia prawa, ale należy pamiętać, że w związkach zawodowych zrzeszeni są strażacy, którzy posiadają bardzo bogaty bagaż doświadczeń oraz w zdecydowanej większości reprezentują jednostki liniowe. Po niektórych zapisach w projektach zmian można wywnioskować, że autorzy nie koniecznie posiadają wystarczającą wiedzę, aby regulować niektóre zagadnienia dotyczące przede wszystkim strażaków najniższego szczebla. Naprawdę można skorzystać, a nawet trzeba, z pomocy związkowców, gdyż na przestrzeni ostatnich lat zdarzały się propozycje zmian, które zadziałałyby na szkodę strażaków lub wręcz szkodziły służbie. Dlatego tak ważnym wnioskiem związków zawodowych było ograniczenie do niezbędnego minimum zmian w ustawie lub rozpoczęcie prac nad nowa ustawą (Policja już pracuje nad nowymi przepisami).
4. Osobnym tematem jest sposób podejścia do współpracy ze związkami zawodowymi. Niestety w/w dzień 14 kwietnia 2004 roku, w którym na zaproszenie nadbryg. Piotra Buka przybyli przedstawiciele central związkowych, nie będzie mile wspominany. Fakt przekazania materiałów w dniu poprzedzającym spotkanie, kiedy nie było żadnych szans, aby nawet przeczytać choć raz cały plik dokumentów, a następnie przebieg spotkania, spowodował frustrację związkowców oraz nieodparte wrażenie, że uczestniczą w jakiejś grze. Rezultat spotkania?: strata czasu pracy (strony służbowej oraz związkowców), strata pieniędzy na dojazd członków prezydiów oraz ich czasu.
Ponadto nie jest celem związków zawodowych, aby wszystko co stworzy strona służbowa opiniować negatywnie (sugestia nadbryg. Piotra Buka w dniu 14 kwietnia br.). Również uwagi związkowców nie są „atakiem” personalnym, jak to próbuje się interpretować. Należy przyjąć zasadę, że nie ma ludzi nieomylnych i ludzi wszystko wiedzących, a nawet najniższy w hierarchii służbowej strażak może mieć bardzo dobry pomysł. Partykularne interesy nas nie interesują.
5. Prawo jest tworzone dla nas wszystkich. Chcemy przepisów jasnych i jednoznacznych, aby ich stosowanie było identyczne w całym kraju. Chcemy, aby tworzone prawo konsolidowało służbę. Chcemy, aby tworzone prawo było tak skonstruowane, aby nie dopuszczało do powstania nieformalnych grup lub innych struktur uzależnionych od polityki lub biznesu.
Służby mundurowe finansowane z budżetu powinny mieć jednoznacznie znormowane wszystko, co związane jest ze służbą, działaniami i należnościami. Jednoznacznie powinny być określone zasady obiegu dokumentów, dokumentowania spraw, instrukcje postępowania oraz procedury w całym zakresie działalności. Tylko wówczas można mówić o racjonalnym wydatkowaniu publicznych pieniędzy oraz ich naliczaniu do budżetów jednostek. Tylko wówczas można jednoznacznie wymagać i rozliczać. Tylko wówczas można ponosić pełną odpowiedzialność.
Informację opracowano w ZG NSZZ PP. Dnia 07 maja 2004 roku
załącznik nr 1
WYCIĄG
z treści ustaleń końcowych zespołów MSWiA i KG PSP
POWOŁANIE ZESPOŁÓW
W dniu 16 stycznia 2003 roku Decyzją Nr 6 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał zespół, którego zadaniem było w szczególności:
-
analiza i ocena warunków służby funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, policji i Straży Granicznej, wynikających z obowiązujących przepisów prawa,
-
ocena uposażeń i innych świadczeń pieniężnych oraz rzeczowych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, policji i Straży Granicznej,
-
opracowanie i przedstawienie Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiednich relacji uposażeń i świadczeń funkcjonariuszy pomiędzy poszczególnymi służbami, trybu i zasad dochodzenia do tych relacji oraz skutków finansowych z tego tytułu.
W ramach zespołu MSWiA powstały trzy podzespoły:
-
podzespół I – do oceny warunków służby funkcjonariuszy,
-
podzespół II – do oceny uposażeń i innych należności,
-
podzespół III – do oceny świadczeń pieniężnych i rzeczowych.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Decyzją nr 3 z dnia 27 stycznia 2003 roku powołał zespół do oceny warunków służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
W ramach zespołu Komendanta Głównego PSP powstało sześć grup:
-
grupa Nr 1 – czas służby i urlopy funkcjonariuszy PSP,
-
grupa Nr 2 – system szkolenia w PSP,
-
grupa Nr 3 – organizacja komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) PSP,
-
grupa Nr 4 – system finansowania jednostek organizacyjnych PSP,
-
grupa Nr 5 – BHP podczas działań ratowniczo-gaśniczych,
-
grupa Nr 6 – dialog społeczny.
SPRAWOZDANIA Z PRAC ZESPOŁÓW
-
ZESPÓŁ MSWiA
Sprawozdanie z prac zespołu do dokonania analizy i oceny warunków służby funkcjonariuszy Policji, Straży granicznej i Państwowej Straży Pożarnej przedłożone ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 28 kwietnia 2003 roku.
W wyniku prac uzgodniono:
A. Ocena warunków służby funkcjonariuszy Policji, Straży granicznej i Państwowej Straży Pożarnej:
W zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku służbowego uzgodniono:
1. Ujednolicenie wymogu dotyczącego niekaralności, w tym także za przestępstwo skarbowe.
2. Wprowadzenie wymogu posiadania minimum średniego wykształcenia, bez konieczności uzupełniania go przez osoby już pełniące służbę.
3. Ujednolicenie przyczyn rozwiązania stosunku służbowego (ważny interes służby).
W zakresie urlopów uzgodniono, że system powinien być ujednolicony poprzez wprowadzenie:
1. Wymiaru 26 dni roboczych w Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej (jak w Policji).
2. Urlopu dodatkowego w Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej:
2.1. z tytułu stażu służby:
2.1.1. 5 dni roboczych po 15 latach służby,
2.1.2. 9 dni roboczych po 20 latach służby,
2.1.3. 13 dni roboczych po 25 latach służby,
2.2. z tytułu osiągnięcia wieku:
2.2.1. 5 dni roboczych po ukończeniu 40 lat,
2.2.2. 9 dni roboczych po ukończeniu 45 lat,
2.2.3. 13 dni roboczych po ukończeniu 55 lat.
3. Urlopu zdrowotnego w Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej według rozwiązań analogicznych jak w Policji.
4. Urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia w Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, niezależnie od urlopu z tytułu stażu służby lub wieku (analogicznie jak w Policji). W Państwowej Straży Pożarnej, w zależności od ilości akcji ratowniczo-gaśniczych, w których strażak brał udział – w wymiarze 5, 9 i 13 dni roboczych.
W zakresie awansów uzgodniono, że czas, po którym może nastąpić awansowanie w stopniu powinien zostać ujednolicony według rozwiązań obowiązujących w Policji. Zdaniem związków zawodowych, awanse nie powinny następować wcześniej niż po upływie wymaganego ½ okresu.
W zakresie czasu służby uzgodniono, że w Państwowej Straży Pożarnej powinien on wynosić w okresie rozliczeniowym 40 godzin tygodniowo, a w przypadku przekroczenia tej normy, strażakowi winien przysługiwać czas wolny.
Związki zawodowe postulują także wprowadzenie możliwości zapłaty za ponadnormatywny czas służby.
Nie uzgodniono terminu wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia służby. (…) W związku z powyższym należy dokonać zmian aktów prawnych umożliwiając sukcesywne schodzenie z wymiaru godzin służby tak, aby w 2007 roku osiągnąć założony wymiar czasu służby w przyjętym okresie rozliczeniowym.
W zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej przedstawiciele związków zawodowych zaproponowali, aby:
1. Wzmocnić pozycję rzecznika dyscyplinarnego poprzez wprowadzenie trybu wskazania przełożonemu wątpliwości co do zasadności prowadzenia postępowania.
2. Wprowadzić szerszy katalog kar dyscyplinarnych.
3. Uniezależnić faktyczny okres, po którym następuje zatarcie kary od wniesienia odwołania – przedawnienie nie powinno biec w czasie prowadzonego postępowania odwoławczego.
4. Rozdzielić odpowiedzialność karną od odpowiedzialności dyscyplinarnej.
5. Przedstawiciele związków zawodowych zwrócili uwagę na problem związany z wstrzymaniem wyróżnień w toku prowadzonego postępowania dyscyplinarnego. (…) Wskazali także na potrzebę dalszego dokonania porównań systemów funkcjonujących w poszczególnych służbach po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia opracowywanego przez Komendę Główną Policji. (…)
W tym zakresie uzgodniono:
2. Wprowadzenie we wszystkich służbach jednolitych kar dyscyplinarnych, tj.:
1.1. upomnienie,
1.2. nagana,
1.3. nagana z ostrzeżeniem,
1.4. ostrzeżenie o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku,
1.5. wyznaczenie na niższe stanowisko,
1.6. obniżenie stopnia,
1.7. ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby,
1.8. wydalenie ze służby.
2. Zwiększenie (dookreślenie) uprawnień rzecznika w zakresie przedstawiania opinii o nie zasadności prowadzenia (kontynuowania) postępowania dyscyplinarnego.
W zakresie opiniowania funkcjonariuszy uzgodniono ujednolicenie czasookresu pomiędzy opiniami poprzez dostosowanie rozwiązań (…) obowiązujących w Policji.
W zakresie spraw związanych z opieką zdrowotną omówiono potrzebę tworzenia ambulatoriów w jednostkach organizacyjnych poszczególnych służb.
B. Ocena uposażeń i innych należności funkcjonariuszy Policji, Straży granicznej i Państwowej Straży Pożarnej:
Struktura zatrudnienia.
W przepisach uposażeniowych Państwowej Straży Pożarnej nie ma wyraźnego wydzielenia kategorii stanowisk kierowniczych.
Propozycja zmiany rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 sierpnia 1997 r. w sprawie zakresu, wysokości i warunków otrzymywania należności z tytułu przeniesienia służbowego strażaków PSP, w kierunku przyznania strażakom prawa do zasiłku osiedleniowego.
Uposażenia
Oceniając charakter służby w poszczególnych formacjach oraz mając na uwadze podpisane ze związkami zawodowymi funkcjonariuszy porozumienia Zespół zaproponował :
(…) aby relacja przeciętnych uposażeń pomiędzy służbami resortu przedstawiała się następująco: Policja - 100%, Straż Graniczna - 101,5%, a Państwowa Straż Pożarna -98,5%, przy jednoczesnym założeniu, że Policja powinna osiągnąć wskaźnik wielokrotności ustalony dla żołnierzy Wojska Polskiego - aktualnie 2,05. Wówczas wskaźnik wielokrotności dla Straży Granicznej powinien wynosić - 2,08, a dla Państwowej Straży Pożarnej - 2,02.
(…)W przypadku braku możliwości finansowych osiągnięcia wskaźników docelowych w roku 2004, Zespół proponuje aby w 2004r. wzrost wskaźników wielokrotności wynosił: w Policji i Straży Granicznej - po 0,07 (nowy wskaźnik odpowiednio - 2,0 i 2,03), PSP - 0,10 (1,85). Skutki finansowe z tego tytułu, w warunkach 2003r., wyniosłyby ok. 188 min zł. Propozycje wzrostu wskaźników wielokrotności w latach następnych byłyby wypracowywane, na każdy następny rok, przez Zespół złożony z przedstawicieli: związków zawodowych funkcjonariuszy, poszczególnych służb i Ministerstwa.
Dojście do zakładanych wskaźników powinno nastąpić w Policji i Straży Granicznej nie później niż w roku 2006, a w Państwowej Straży Pożarnej nie później niż w roku 2007. Uzgodnione w Zespole propozycje byłyby przedstawiane Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu podjęcia odpowiednich decyzji.(…)
C. Ocena świadczeń pieniężnych i rzeczowych funkcjonariuszy Policji, Straży granicznej i Państwowej Straży Pożarnej:
Zespół stoi na stanowisku, że kwestie mieszkaniowe, w tym w formie pomocy w uzyskaniu mieszkania, powinny zostać docelowo rozwiązane w trybie odrębnej ustawy. Celem zmian powinno być dążenie do stworzenia systemu podobnego do rozwiązań obowiązujących w resorcie obrony narodowej. W celu realizacji postulatu, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, powinien zostać powołany odrębny zespół, który w możliwie krótkim czasie powinien wypracować projekt ustawy lub projekty zmian do trzech obowiązujących ustaw pragmatycznych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Nowa ustawa lub nowe rozwiązania w obowiązujących ustawach pragmatycznych powinny być wniesione pod obrady Sejmu do końca bieżącego roku, tak aby umożliwić wejście w życie tych rozwiązań od stycznia 2005r.
Do czasu wejścia w życie nowych uregulować prawnych należy ujednolicić stawki pomocy mieszkaniowej i równoważnika za remont lokalu (…) od 1 stycznia 2004 roku.
Świadczenia z tytułu dopłaty do wypoczynku powinny zostać ujednolicone (…) w trybie nowelizacji stosownych rozporządzeń w roku 2003, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2004 roku.
Zespół wnioskuje wprowadzenie przez Ministerstwo standaryzacji średniorocznych cen jednostkowych takich samych asortymentów, naliczanych dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w ramach równoważnika za umundurowanie.
Przedstawiciele związków proponują zwiększenie równoważnika za umundurowanie w Państwowej Straży Pożarnej (na stawki obowiązujące w Policji pomniejszone o podatek VAT) jeszcze w bieżącym roku ze środków Państwowej Straży Pożarnej.
Zespół proponuje, aby Komenda Główna PSP dokonała analizy możliwości realizacji wniosku przedstawicieli związków dotyczącego zwiększenia równoważnika za umundurowanie w roku 2003.
-
ZESPÓŁ KG PSP
Protokół z ustaleniami końcowymi zespołu podpisany został w dniu 30 kwietnia 2003 roku.
1. W zakresie „Czasu służby i urlopów funkcjonariuszy PSP”.
Zespół proponuje przyjęcie następujących rozwiązań:
1.1. należy określić maksymalny wymiar czasu służby funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, który powinien wynosić 40 godzin tygodniowo w określonym okresie rozliczeniowym,
1.2. zwiększenie limitu zatrudnienia o około 4300 etatów; pozwoli to na wprowadzenie, jako docelowego, czterozmianowego rozkładu pełnienia służby (12 godzin służby – 24 godziny wolne, 12 godzin służby zmiany nocnej – 48 godzin wolnych),
1.3. dochodzenie do docelowego systemu pełnienia służby powinno odbywać się sukcesywnie, a w przypadku uzyskania potrzebnej liczby etatów – wprowadzeni systemu od 2007 roku,
1.4. zmiana rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lipca 1997 roku w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz docelowo art. 35 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
1.5. dokonanie zmian zapisu art. 71 i art. 72 w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 lipca 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej wprowadzają zapisy uzgodnione w zespole resortowym; propozycja wprowadzenia zmian w 2004 roku.
2. W zakresie „Systemu szkolnictwa – naboru do służby w Państwowej Straży Pożarnej”.
Zespół proponuje rozważenie następujących rozwiązań:
2.1. Nabór do służby:
2.1.1. rozszerzyć wymagania przy naborze do służby przygotowawczej o kryterium wiekowe kandydatów oraz niekaralność; preferować posiadanie przez kandydata matury,
2.1.2. kształcenie oficerów:
2.1.2.1. absolwenci studiów inżynierskich dziennych SGSP będący w służbie kandydackiej otrzymują stopień podoficerski i są kierowani do służby; na podstawie oceny po roku służby, właściwy komendant może wystąpić z wnioskiem o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego,
2.1.2.2. do służby powinny być przyjmowane osoby posiadające wykształcenie wyższe o kierunkach przydatnych w ochronie przeciwpożarowej, które następnie kończyłyby kurs kwalifikacyjny podoficerów PSP w systemie skoszarowanym, a następnie studium oficerskie zakończone egzaminem w obecności komisji powołanej decyzją Komendanta Głównego PSP,
2.1.2.3. aspiranci (technicy pożarnictwa), którzy ukończyli studia wyższe mogą otrzymać pierwszy stopień oficerski (kierunek przydatny w PSP),
2.1.2.4. należy wprowadzić zasadę możliwości awansu do starszego kapitana; awans na wyższy stopień mógłby nastąpić po ukończeniu studiów pożarniczych na poziomie magisterskim.
2.1.3. kształcenie aspirantów:
2.1.3.1. absolwenci szkoły aspirantów po ukończeniu otrzymują tytuł technika pożarnictwa, stopień podoficerski i SA kierowani do służby; na podstawie oceny po roku służby, właściwy komendant może wystąpić z wnioskiem o nadanie stopnia młodszego aspiranta,
2.1.3.2. ciężar kształcenia należy przenieść w kierunku „systemu przemiennego”,
2.1.3.3. w celu zapewnienia jednakowego poziomu przygotowania absolwentów należy prowadzić monitoring efektywności szkolenia.
Właściwa polityka kadrowa w stosunku do strażaków w służbie przygotowawczej i stałej oraz obiektywne monitorowanie ich pracy zawodowej powinna pozwolić na wyselekcjonowanie strażaków o szczególnych predyspozycjach dowódczych, a następnie kierowanie ich do dalszego kształcenia ogólnego i specjalistycznego.
2.2. Dyrektywy dotyczące wykształcenia przyszłych funkcjonariuszy:
2.2.1. należy ograniczyć kształcenie oficerów w systemie dziennym do niezbędnego minimum,
2.2.2. należy wprowadzić, w miejsce dotychczasowych sprawdzianów, egzaminy kwalifikacyjne do szkół aspiranckich PSP, obejmujące w szczególności przedmioty zawodowe; egzamin kwalifikacyjny powinien być przeprowadzony na terenie województwa przez komisję z udziałem przedstawiciela szkoły pożarniczej,
2.2.3. należy podjąć działania mające na celu opracowanie charakterystyki zawodowej absolwentów,
2.2.4. należy opracować prognozę kształcenia na najbliższe 10 lat,
2.2.5. dla potrzeb funkcjonowania przyszłych wojewódzkich ośrodków szkolenia należy określić zakres zadań, strukturę etatową oraz zasady ich funkcjonowania,
2.2.6. należy prowadzić prace nad nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 1997 roku w sprawie kwalifikacji zawodowych, jakie powinni posiadać strażacy Państwowej Straży Pożarnej na określonych stanowiskach służbowych oraz etatów stopni służbowych dla poszczególnych stanowisk; należy uwzględnić zagadnienie praw nabytych.
2.3. Odstępstwa od wymagań w zakresie wykształcenia - nowych rozwiązaniach uniemożliwić odstępstwa od wymagań przepisów, niezależnie od stanowiska zajmowanego przez strażaka.
3. W zakresie „Organizacji komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) PSP”.
Zespół proponuje następujące założenia do programu doskonalenia struktur organizacyjnych PSP:
3.1. I etap – propozycje zmian w obowiązujących przepisach:
3.1.1. w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej, zapis dotyczący regulaminu organizacyjnego KW PSP (art. 13a, ust. 3) powinien zostać uzupełniony o uprawnienie Komendanta Głównego PSP do opiniowania projektu tego regulaminu,
3.1.2. w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 kwietnia 1999 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w zakresie:
3.1.2.1. ustalenia minimalnej ilości etatów w poszczególnych komórkach organizacyjnych (wydział – 5 etatów, sekcja – 3 etaty),
3.1.2.2. katalog komórek organizacyjnych w jednostkach organizacyjnych ograniczyć do nazwania pionów służbowych (działów): logistyka, operacyjny, rozpoznawczy. Komórki organizacyjne, których obowiązek tworzenia wynika z przepisów szczególnych nie muszą być nazwane, zapis powinien mieć charakter przepisu otwartego,
3.1.2.3. ustalenie zasad etatyzacji komend wojewódzkich, powiatowych(miejskich), w tym jednostek ratowniczo-gaśniczych. W celu ustalenia tych zasad niezbędna jest zmiana rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 1997 roku w sprawie kwalifikacji zawodowych, jakie powinni posiadać strażacy Państwowej Straży Pożarnej na określonych stanowiskach służbowych oraz etatów stopni służbowych dla poszczególnych stanowisk oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lipca 1997 roku w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Należy jednoznacznie określić wymagania kwalifikacyjne dla stanowisk, dla których zgodnie z obowiązującą regułą przewiduje się zamiennie kwalifikacje wyższe/średnie – oficerskie/aspiranckie, średnie – aspiranckie/podoficerskie, poprzez zapewnienie minimalnych kwalifikacji i maksymalnego stopnia etatowego,
3.1.3. w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 kwietnia 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i likwidacji jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP należy dokonać zmian poprzez wprowadzenie zapisów ustalających kompetencje do tworzenia i likwidacji jednostek specjalistycznych przez KW i KM/P PSP wyłącznie za zgodą Komendanta Głównego PSP. Głównym celem zmian jest umożliwienie racjonalnego tworzenia grup specjalistycznych (JRG) oraz wypracowanie standardów wyposażenia tych jednostek w zależności od rodzaju.
3.2. II etap – docelowo rozważyć możliwość:
3.2.1. zrównoważenia ilości etatów w poszczególnych województwach, z uwzględnieniem wskaźnika etatowego określającego rzeczywistą liczbę strażaków przypadającą na 1000 mieszkańców (obecnie wskaźnik krajowy wynosi 0,72),
3.2.2. uwzględnienia wskaźnika krajowego (pomniejszonego o etaty komendy wojewódzkiej) przy rozdziale etatów dla poszczególnych komend powiatowych (miejskich),
3.2.3. ustalenia zasad etatyzacji komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich), w tym jednostek ratowniczo-gaśniczych (ustalenie liczby etatów: maksymalnej dla komendy wojewódzkiej i komendy powiatowej (miejskiej) oraz minimalnej dla jednostki ratowniczo-gaśniczej).
Powyższe ustalenia powinny być poprzedzone dokonaniem charakterystyki stanowisk w poszczególnych jednostkach organizacyjnych PSP.
Należy rozważyć zasadność tworzenia posterunków, jako komórek wewnętrznego podziału jednostki ratowniczo-gaśniczej.
Wniosek zespołu:
Powołanie przez Komendanta Głównego PSP komisji, która dokona analizy istniejącej sieci jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz specjalistycznych i przedstawi propozycje nowych rozwiązań.
4. W zakresie „Systemu finansowania jednostek organizacyjnych PSP”.
Wniosek zespołu:
Najefektywniejszym rozwiązaniem byłby system centralny dystrybucji środków finansowych (Komendant Główny jest dysponentem I stopnia). Obecny system ma wiele wad, gdyż w obecnych uregulowaniach:
4.1. brak jednoznacznego podporządkowania pionowego i związanego z tym nadzoru i kontroli, a także rozliczania,
4.2. brak podległości w zakresie finansów, co powoduje trudności w weryfikacji danych przekazywanych do KG PSP i ich właściwej interpretacji (w tym na potrzeby komisji sejmowych oraz resortu),
4.3. zakupy mieszane powodujące wątpliwości interpretacyjne co do zgodności z zapisami ustaw o zamówieniach publicznych i o finansach publicznych,
4.4. znaczne zróżnicowanie poziomu budżetów w poszczególnych województwach,
4.5. skomplikowana sytuacja ewidencji majątkowej (podwójne ewidencje, trudności z ustaleniem co jest majątkiem Skarbu Państwa, co samorządowym, gdzie w bilansie wykazywany mają być poszczególne składniki majątku, itp.),
4.6. znaczne zróżnicowanie w terminach wypłat ustawowych świadczeń dla funkcjonariuszy,
4.7. niemożność dokonywania przeniesień środków finansowych i etatów pomiędzy jednostkami organizacyjnymi (17 części budżetowych).
5. W zakresie „BHP podczas działań ratowniczo-gaśniczych”.
Zespół zaproponował:
5.1. Dokonać aktualizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 1997 roku w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu po uwzględnieniu stanu prawnego obowiązującego w innych przepisach.
5.2. Powołać na szczeblu centralnym koordynatora do spraw BHP w PSP.
5.3. Opracować w trybie pilnym regulaminy rozwinięcia sprzętu używanego w PSP oraz procedur bezpiecznego użytkowania.
5.4. Dokonać aktualizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 listopada 1997 roku w sprawie umundurowania strażaków PSP, z ukierunkowaniem na zrównanie zakresu oraz stawek równoważnika za umundurowanie z pozostałymi służbami resortu.
5.5. Propozycja włączenia przedstawicieli związków zawodowych do prac nad wyżej wymienionymi rozporządzeniami.
5.6. Wzmożenie nadzoru i kontroli nad kierownikami jednostek organizacyjnych PSP w zakresie działań zmierzających do uzupełnienia ochron osobistych, wynikających z obowiązujących przepisów.
6. W zakresie „Dialogu społecznego”.
Zespół przedstawił przygotowany (…) dokument pt. „Koncepcja dialogu społecznego ze Związkami Zawodowymi działającymi strukturach Państwowej Straży Pożarnej”.
Wniosek ogólny.
Zespół proponuje, aby nowelizacja wskazanych w protokóle aktów prawnych nastąpiła w 2003 roku.
Załącznik nr 3
Warszawa dnia 2004-05-10
ANALIZA
propozycji zmian przepisów przez KG PSP
Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej.
Projekt zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej zawiera 110 zmian. Na spotkaniu w dniu 23 lutego strona związkowa zaproponowała, aby zmiany ograniczyć do najważniejszych problemów, gdyż taka ilość zmian kwalifikuje do prac nad nową ustawą. Kwietniowe projekty w znacznej większości nie uwzględniły propozycji związków.
Zmiana nr 1 (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 2.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – nie uwzględniono uwag związku dotyczących kompetencji do wyodrębnienia stałych lub czasowych posterunków; brak w projektach przepisów wykonawczych określenia struktury posterunku oraz wykazu stanowisk; nie rozważono zasadności tworzenia posterunków, jako komórek wewnętrznego podziału jednostki ratowniczo-gaśniczej – wniosek zespołu KG PSP; nie znajduje uzasadnienia konieczność „zalegalizowania” funkcjonujących posterunków – jeżeli bez zmian przepisów one funkcjonują, to na jakiej podstawie i kto zezwolił ich tworzenie?, a jeśli to nikomu nie przeszkadza, to po co wprowadzać zapisy w ustawie – co będzie, jeżeli samorządy wymyślą sobie tylko posterunki? (przecież mają duży wpływ na obsadę stanowiska komendanta powiatowego!); wyodrębnienie posterunku ze składu osobowego JRG spowoduje obniżenie stanów, które na dzień dzisiejszy są i tak bardzo niskie! (należy podziękować za uzasadnienie do wprowadzenia podwyższonej gotowości bojowej zamieszczonej w piśmie ZP.0241/71/02 z dnia 20 kwietnia 2004 roku – tak stany są bardzo niskie!); jak zapewnić jednakowe warunki służby?; kto będzie pokrywał koszty dojazdu do posterunku?; w jaki sposób będzie realizowane szkolenie?; skąd komendanci mają wziąć środki na pokrycie chociażby sprawdzenia gotowości bojowej?; skąd większość komend ma zapewnić niezbędny sprzęt do stworzonego posterunku? (OSP w większości jest bardzo słabo wyposażona) – podobnych pytań, po utworzeniu posterunku, powstanie dużo więcej; Aby chronić interes strażaka służbę na posterunku należy traktować jako delegowanie. opinia związku zawodowych dotycząca tworzenia posterunków jest negatywna;
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – nie uwzględniono uwag związku zawodowych; trudno dopatrzyć się zasadności proponowanego zapisu umożliwiającego tworzenie JRG w Komendzie Głównej, komendach wojewódzkich oraz w SGSP (pomimo, że w obowiązującej ustawie Komendant Główny i komendanci wojewódzcy mogą takie jednostki tworzyć); szkoła pożarnicza kształci przyszłych oficerów (aspirantów) i w związku z tym żaden podchorąży (kadet) nie może pełnić służby w jednostce liniowej, gdyż nie jest strażakiem w pełnym tego słowa znaczeniu!; utworzenie JRG w szkole pożarniczej spowoduje konieczność pełnienia służb przez uczących się, co spowoduje niepotrzebny dodatkowy stres oraz trudno sobie wyobrazić sytuacje, w których po ogłoszeniu alarmu wyjazdowego część uczących się wybiega z sal wykładowych i po dłuższym biegu dociera do garaży, gdzie jeszcze musi założyć ochrony osobiste! (zaś powstanie zawodowych JRG jest niezasadne, gdyż w danym mieście istniejące JRG zabezpieczają obszar chroniony); możliwość tworzenia JRG w wymienionych komendach i szkole burzy strukturę odpowiedzialności za chroniony teren (obecnie odpowiedzialność ponosi komendant powiatowy/miejski) oraz wprowadzi konflikt kompetencyjny – komendant wojewódzki mający w swojej strukturze JRG będzie podlegał komendantowi powiatowemu? (cóż z wyciągnięciem konsekwencji służbowych lub dyscyplinarnych w stosunku do „nie swoich” strażaków, itp.); opinia związku negatywna,
c) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bezpośrednio związany z podpunktem b; jaka jest zasadność funkcjonowania jakichkolwiek porozumień w strukturze wewnętrznej PSP?; dlaczego projektanci zapisów chcą rozdzielić (rozbić) cały „organizm” Państwowej Straży Pożarnej?; głównym celem powinna być konsolidacja całej służby oraz jednoznaczne podporządkowanie i nadzór – jesteśmy jedną służbą i dla „przypomnienia” - jednym z filarów bezpieczeństwa państwa (słowa ministra Krzysztofa Janika); nie ma tu miejsca na wolną rękę oraz dowolność (w tym także dowolnej interpretacji); komendanci powiatowi (miejscy) są powołani na swe stanowiska i mogą być w każdej chwili odwołani – wobec tego są w nieformalnym bezdyskusyjnym podporządkowaniu! (mówimy o realiach, a nie o teorii czy zapisach prawnych!); opinia związku negatywna; wniosek związku o wykreślenie zapisu art. 8 ust. 3,
d) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – ten podpunkt jest bezpośrednio powiązany z podpunktem e (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); nie może być w jednym artykule ustawy dwukrotny zapis „Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi (…)” – w żadnych ustawach nie ma takiej sytuacji; proponowany zapis ust. 5 należy zamieścić w ust. 4 punkt 3 obecnej ustawy, z tym że propozycja powinna uwzględnić także zapis: „ustalenie norm zużycia paliwa”; po uchyleniu punktów 1 i 4-5 w ust. 4: kto określi szczegółowe zasady tworzenia i likwidacji jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej?; kto określi zasady okresowych badań sprzętu i wyposażenia ratowniczo-gaśniczego będącego w eksploatacji w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej?; kto określi zasady przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych sprzętu i wyposażenia ratowniczo-gaśniczego oraz obiektów jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej?; opinia związku negatywna.
Zmiana nr 3.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); intencja zapisu jest jasna i słuszna; jednakże zgłoszona przez związek zawodowy uwaga dotycząca kompetencji w zakresie powierzenia pełnienia obowiązków jest w pełni zasadna!; tylko Prezes Rady Ministrów odwołując Komendanta Głównego może powierzyć pełnienie obowiązków innemu strażakowi – to jest jego kompetencja!; zapis wymaga zmiany.
Zmiana nr 4.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
c) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
d) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
e) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); punkt 12 – wprowadzenie podwyższonej gotowości powinno nastąpić tylko „w przypadku wystąpienia”, a nie „na wypadek” – proponujemy dokonać zmiany, gdyż podwyższenie gotowości bojowej powinno dotyczyć sytuacji już powstałych, co jednoznacznie oznacza uzasadnienie jego wprowadzenia; wprowadzenie podwyższonej gotowości bojowej „na wypadek” stwarza możliwość nadużywania tego zapisu; punkt 14 – ustawy dają kompetencje ministrom do regulowania szczegółów w drodze rozporządzeń, a dopiero rozporządzenia mogą dawać kompetencje Komendantowi Głównemu do regulowania spraw w drodze zarządzeń; w związku z tym zapis punktu 14, jeżeli ma być w ustawie, powinien zawierać zapis „w drodze rozporządzenia” i znajdować się w osobnym ustępie; pozostałe punkty zmiany 4e bez uwag.
Wnioski:
- związek wnioskuje o ustalenie jednoznacznych zasad etyki zawodowej (rota ślubowania), aby w prowadzonych postępowaniach dyscyplinarnych można było jednoznacznie określić jakie zasady zostały złamane oraz jakie dowody muszą być przedstawione, aby potwierdzić naruszenie tych zasad przez obwinionego; każdy strażak ma prawo wiedzieć jakie postępowanie lub co może naruszyć zasady etyki zawodowej,
- związek wnioskuje o zmianę art. 10 ust. 1 pkt. 1 – propozycja brzmienia zapisu: „kierowanie i nadzór nad pracą Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej”; kierowanie bez nadzoru mija się z celem; może dojść do sytuacji, kiedy Komendant Główny nie będzie wiedział o podjętych decyzjach przez swoich zastępców lub dyrektorów biur - konieczność sprawowania nadzoru zapewni większą dyscyplinę oraz da możliwość przeprowadzania kontroli wewnętrznych – przecież tylko Komendant Główny ponosi pełną odpowiedzialność za wszystko, więc musi mieć „narzędzia” do okresowej kontroli podwładnych! – jak najbardziej na czasie jest powiedzenie „ufaj i kontroluj!”,
- związek wnioskuje o zmianę art. 10 ust. 2 oraz wykreślenie ust. 3 – propozycja wprowadzenia punktu 4 w ust. 2 art. 10 o brzmieniu: „4) organami i jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej” – nadzór powoduje ściślejszy związek Komendanta Głównego z komendantami wojewódzkimi i powiatowymi oraz jednostkami organizacyjnymi; obecnie Komendant Główny może tylko odwołać komendanta wojewódzkiego; funkcja kontrolna zapewnia tylko wiedzę o sytuacji w jednostce, a nadzór zawierający w sobie funkcje kontrolną zdecydowanie rozszerza możliwości oddziaływania oraz stwarza wreszcie podporządkowanie pionowe (a nie tylko w sferze operacyjnej); jesteśmy jedną służbą, a dotychczasowe zapisy spowodowały rozluźnienie dotychczasowej spójności.
Zmiana nr 5.
a) (zmiana z 6 miesięcy do 1 miesiąca) – zapis słuszny; uwaga oraz uzasadnienie analogiczne do uwagi w zmianie nr 3 – dotyczy kompetencji,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); ust. 5 pkt. 4a – powinno być ograniczenie do województw przygranicznych, gdyż z pozostałych województw siły i środki poza granice dysponuje Komendant Główny; ust. 5 pkt. 4b – zapis słuszny, ale może być zapisem martwym, gdyż do analiz niezbędne są dane, których w większości nie ma lub są bardzo skąpe; kto i w jaki sposób pozyska te dane oraz jak je wyegzekwować od innych podmiotów – w ustawie o ochronie przeciwpożarowej powinny się znaleźć odpowiednie zapisy; ust. 5 pkt. 4c – również zapis słuszny i podobnie odpowiednie zapisy powinny się znaleźć w ustawie o ochronie przeciwpożarowej; ust. 5 pkt. 4d – uwaga i uzasadnienie analogiczne jak w zmianie nr 4e pkt. 12; ust. 5 pkt 4e – bez uwag związku; ust. 5 pkt. 6 – propozycja wykreślenia punktu 6 i 6a oraz dodania ust. 6 w brzmieniu: „6. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej sprawuje nadzór nad: 1) organami i jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej na obszarze województwa, 2) realizacją zadań w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby w komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej.” – uzasadnienie analogiczne jak we wniosku trzecim związku zawartym w omówieniu zmiany nr 4; ust. 5 pkt. 7b – bez uwag związku; ust. 5 pkt. 10 – bez uwag związku;
c) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – przy uwzględnieniu propozycji dodania nowego ust. 6 (dotyczącego nadzoru) dodany ustęp będzie miał nr 7 – bez uwag związku.
Wnioski:
- propozycja brzmienia zapisu art. 12 ust. 5 pkt. 1: „kierowanie i nadzór nad pracą komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej” – uzasadnienie analogiczne jak we wniosku drugim związku zawartym w omówieniu zmiany nr 4,
- wprowadzenie zapisu analogicznego jak w propozycji zmiany nr 4e pkt. 15 na szczeblu województwa, gdyż na szczeblu centralnym i powiatowym zapisy dotyczące kultury fizycznej i sportu istnieją,
- wprowadzenie zapisu analogicznego jak w propozycji zmiany nr 4e pkt. 12 na szczeblu województwa, gdyż na szczeblu centralnym i powiatowym zapisy takie są.
Zmiana nr 6.
a) (zmiana uwzględniła wykreślenie zapisu „w uzgodnieniu z wojewodą”) – bez uwag związku,
b) (zmiana uwzględniła czasookres powierzenia pełnienia obowiązków z 6 miesięcy na 2 miesiące) – propozycja związku dotyczy ujednolicenia czasookresu, tj. takiego samego jak przy zapisie w zmianie 5a – 1 miesiąc,
c) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
d) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); nowy ust. 4a - powinno być ograniczenie do powiatów przygranicznych, gdyż z pozostałych powiatów siły i środki poza granice będzie dysponował komendant wojewódzki; nowy ust. 4b – brak zapisu o szczeblu powiatowym; ust. 4 nowy pkt. 13a – zapis powinien być analogiczny jak w propozycji zmiany nr 4e pkt. 15, tj. „inicjowanie i organizowanie (…)” – istniejący zapis uniemożliwia organizację imprez sportowych w powiecie, tzn. wydatkowanie środków finansowych na ten cel; ust. 4 nowy pkt. 13b – zapis i uzasadnienie analogiczne jak w proponowanej zmianie 4e pkt. 12; ust. 4 nowy pkt. 15 – zgodnie z treścią uzasadnienia chodzi o inspekcje gotowości operacyjnej i podległych podmiotów Państwowej Straży Pożarnej, a więc należy uzupełnić zapis punktu i wykreślić OSP oraz treści po przecinku, bo to jest jasne; zachodzi pytanie: co reguluje podległość pomiotów dla PSP?, gdyż art. 8 ust. 1 ustawy określa tylko organizację PSP, a w ustawie o ochronie przeciwpożarowej nie ma odpowiednich zapisów; ust. 4 nowy pkt. 16 – bez uwag związku.
Wniosek: propozycja brzmienia zapisu art. 13 ust. 4 pkt. 1: „kierowanie i nadzór nad pracą komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej” – uzasadnienie analogiczne jak we wniosku drugim związku zawartym w omówieniu zmiany nr 4.
Zmiana nr 7.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
b) (projekt kwietniowy ze zmianami w stosunku do styczniowego); ust. 5 pkt 1 – propozycja wykreślenia zapisu po wyrazie „kategorie”; kryteria ustalenia kategorii komend powinno zawierać rozporządzenie; kryteria ustalania kategorii komend nie mogą uwzględniać jedynie ilości stałych mieszkańców!; liczba stałych mieszkańców (publikowana przez GUS – argument KG PSP) nie jest stałą, gdyż w określonym czasie może się zmieniać; elementem stałym, nie uwzględnionym, jest powierzchnia – prosty z brzegu przykład podważa zasadność zastosowania tylko kryterium liczby mieszkańców: miasto na Śląsku o dużej liczbie mieszkańców i bardzo małej powierzchni, a większość miast mniejszych, gdzie komendy zabezpieczają znaczne obszary, w tym np. lasy, których owe miasto śląskie nie posiada; polecamy analizę zapisów zarządzenia Komendanta Głównego Policji w sprawie zasad naliczeń etatowych w Policji; ust. 5 pkt. 2 – nie uwzględniono propozycji związku zawodowych, aby w proponowanym zapisie po wyrazie „kategorii” umieszczono po przecinku treść: „w tym minimalnych stanów etatowych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych.”; ust. 5 pkt. 3 – uwaga do poprawności stylu zapisu; ust. 5 pkt. 4 – ideą zapisu powinno być ustalenie stanowisk w PSP oraz ich umiejscowienie w strukturze.
Wnioski:
- propozycja jednoznacznego podziału na stanowiska kierownicze i wykonawcze oraz ustalenie relacji pomiędzy nimi na wszystkich szczeblach (oczywiście w rozporządzeniu),
- propozycja ustalenia zasad naliczeń etatowych (podobnie jak w Policji) zamiast kategoryzacji komend,
- wniosek – katalog komórek organizacyjnych ograniczyć do nazw pionów służbowych,
- zgodnie z ustaleniami zespołu KG PSP wnioskujemy o rozpoczęcie prac nad charakterystykami stanowisk jako przygotowanie do docelowego ustalenia zasad etatyzacji komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich).
Zmiana nr 8.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 9.
(projekt kwietniowy uzupełniony o zastępców dyrektora, pozostałe bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 10.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 11.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 12.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – nie uwzględniono propozycji Zespołu KG PSP dotyczącego kryterium wiekowego przyjęcia do służby; związek wnioskuje o ustalenie kryterium wiekowego.
Zmiana nr 13.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 14.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); pkt. 1 - zapis umożliwiający stosowanie mobbingu – zapis powinien brzmieć: ”Strażak pełniący służbę na stanowisku służbowym zajmowanym na podstawie powołania, jest odwołany z tego stanowiska przez organ uprawniony do powołania w przypadku uzyskania negatywnej opinii. Od negatywnej opinii służy strażakowi odwołanie do wyższego przełożonego.”; przy powołaniu kandydat otrzymał pozytywną opinię wnioskującego wraz z wyszczególnieniem jego zalet itp., jeżeli nie sprawdza się musi zostać oceniony! – tylko negatywna ocena może powodować jego odwołanie; pkt. 2 – bez uwag związku; pkt. 3 – jeżeli strażak zostaje odwołany to znaczy, że istnieje poważna przyczyna jego odwołania; możliwość przeniesienia tego strażaka na inne co najmniej równorzędne stanowisko, tzn. jakie?, przecież chodzi tu o stanowiska komendantów i zastępców!; jeżeli strażak nie spełnia oczekiwać lub się nie sprawdził to nie może mieć gwarancji na objęcie równorzędnego stanowiska, bo po prostu się na nie nadaje!; po odwołaniu ze stanowiska strażak może pełnić służbę tylko na ostatnio zajmowanym lub innym, niższym (od powołania) stanowisku! – oczywiście tylko w tym przypadku nie może obowiązywać zasada, która chroni poziom uposażenia i innych świadczeń pieniężnych strażaka; pkt. 4 - klasyczna „przechowalnia” na koszt państwa; okres pozostawania w dyspozycji powinien być jak najkrótszy – albo strażak przyjmuje propozycję właściwego przełożonego, albo odchodzi ze służby (czyżby powołanie na stanowisko było „wejściem” do uprzywilejowanej nieformalnej grupy strażaków?); od chwili przyjęcia do służby do momentu odejścia ze służby jesteśmy strażakami, niezależnie od stanowiska, a odwołanie ze stanowiska kończy tylko pewien etap służby i rozpoczyna następny – decyzje w tej sprawie powinny być szybkie, a przeniesienie na inne stanowisko musi się wiązać z uposażeniem i innymi świadczeniami pieniężnymi obowiązującymi na nowym stanowisku – przy powołaniu strażak doskonale wie, że może zostać odwołany wraz ze wszystkim skutkami finansowymi!; jedynie odejście na emeryturę powinno gwarantować poziom uposażenia i inne świadczenia pieniężne na zajmowanym stanowisku; wniosek związku zawodowych: maksymalnie 1 miesiąc; pkt. 5 – w ścisłym związku z punktem 4 – bez uwag związku; pkt. 6 – bez uwag związku.
Zmiana nr 15.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 16.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 17.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); wniosek związku o wykreślenie w art.34 ustępu 2; jakież to szczególnie uzasadnione przypadki wprowadziły nierówność traktowania strażaków;
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 18.
(projekt kwietniowy ze zmianami w stosunku do styczniowego).
a) uwzględniono czas służby w wymiarze 40 godzin tygodniowo,
b) nie uwzględniono 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego zgodnie z zapisem art. 33 ust. 2 ustawy policyjnej; w propozycji projektu ustawy PSP okres rozliczeniowy wynosi 6 miesięcy,
c) nie uwzględniono wprowadzenia, „jako docelowego, czterozmianowego rozkładu pełnienia służby (12 godzin służby – 24 godziny wolne, 12 godzin służby zmiany nocnej – 48 godzin wolnych)”, w zamian za to pojawiają się trzy rodzaje systemu pełnienia służby (8 godzinny - wcześniej już krytykowany i odrzucony, 12 godzinny - przyjęty za system docelowy, oraz aktualny 24 godzinny – akceptowany przez większość strażaków); niejednoznaczne zapisy w propozycji art. 35 ust. 4 mogą prowadzić do daleko idącej dowolności w interpretacji,
d) pojawia się nigdzie nie zdefiniowane pojęcie „dyżuru”; zgodnie z zapisem proponowanego art. 35 ust. 10 „czas służby” nie jest tożsamy z „czasem dyżuru”; w związku z tym kolejny zapis mogący prowadzić do dowolności w interpretacji,
e) proponowany zapis art. 35 ust. 5 nie uwzględnia dni świątecznych, które zdarzają się w ciągu roku; może dojść do nadinterpretacji i wymuszenia realizacji 40 godzin w tygodniu,
f) proponowany zapis art. 35 ust. 6 nie uwzględnia pełnienia służby w dniach wolnych (sobota, niedziela, święta); zapis o 48 godzinach wolnych jest uszczupleniem o 8 godzin faktycznie przepracowanego czasu; czas wolny powinien być oddany w odpowiednim wymiarze,
g) proponowany zapis art. 35 ust. 7 nie uwzględnia rozliczenia czasu pełnienia dyżuru domowego oraz czasu jego trwania; ponownie pełna swoboda do ewentualnej interpretacji,
h) niefortunny zapis proponowanego art. 35 ust. 12 – „szczegółowe zasady służby” – nie dotyczy czasu służby; treść wymaga przeredagowania,
i) skoro tak szczegółowo proponuje się zapisy w ustawie, to brak jest jednoznacznego uregulowania czasu poświęconego na zmianę służby, gdyż tak naprawdę strażak pełni służbę dłużej niż 24 godziny (w przypadku zmiany rozkładu służby w systemie zmianowym problem pozostanie),
j) nie uwzględniono sukcesywnego dochodzenia do docelowego systemu pełnienia służby, uwzględniającego pozyskanie potrzebnej liczby etatów, w zamian za to proponuje się stworzenie niespójnego i całkiem dowolnego systemu (bez określenia niezbędnych procedur i minimalnych wymagań jakie winny spełniać Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze) w ramach szukania w trybie nagłym oszczędności etatowych.
Wniosek związku dotyczący wszystkich poruszonych wyżej zagadnień: powołanie w trybie pilnym wspólnego zespołu, którego zadaniem będzie rozwiązanie tematyki czasu służby w uwarunkowaniach obecnych oraz docelowych.
Zmiana nr 19.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 20.
a) (nowy zapis) – bez uwag związku,
b) (zmiana w projekcie kwietniowym w pkt. 1 i 5) – bez uwag związku.
Wnioski związku:
- należy jednoznacznie określić możliwość wyróżniania strażaka (awanse w stopniu, medale, itp.) w zależności np. od uzyskanej oceny w opinii ,
- należy jednoznacznie i precyzyjnie określić katalog ocen z opisem w poszczególnych kryteriach opinii – nie tylko oceniający ma prawo do wiedzy w tym temacie, ale także oceniany musi mieć możliwość wglądu do szczegółów, aby wiedzieć co musi poprawić, co zmienić i czego się nauczyć by ocena w następnym okresie była wyższa; uwzględnienie tego wniosku uzdrowi sytuację w wielu komendach, gdzie wielokrotnie wystawiane opinie nie mają nic wspólnego z realizowanymi zadaniami; ponadto stosowanie katalogu ocen z opisem będzie konkretem w ewentualnych odwołaniach od opinii do wyższych przełożonych – odpowiednie zapisy w rozporządzeniu.
Zmiana nr 21.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 22.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 23.
a) (nowa propozycja zapisu) – bez uwag związku,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
c) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 24.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); nie uwzględniono propozycji związku dotyczącej wykreślenia wyrazów „na zajmowanym stanowisku”; okresowa ocena zdolności fizycznej i psychicznej ma dać odpowiedź, czy strażak może dalej pełnić służbę w PSP, niezależnie od zajmowanego stanowiska; ustalenie kryteriów oceniania dotyczyć może jedynie przedziałów wieku; proponowany zapis tak naprawdę stwarza ochronę dla strażaków pełniących służbę w biurach, bo przecież przy biurku wymagania w zakresie zdolności fizycznej nie muszą być takie same jak dla podziału bojowego – tylko co będzie, jeżeli zaistnieje sytuacja kryzysowa i strażacy zza biurek będą musieli stanąć na pierwszej linii? (niezależnie od zajmowanego stanowiska!); kto poniesie odpowiedzialność za ewentualne uszczerbki na zdrowiu? (już nie mówiąc o poważniejszych przypadkach oraz o „pożywce” dla mediów); na potwierdzenie tego wystarczy objechać kraj, zrobić uczciwe badania, testy, próby wydolnościowe i okaże się w jaki sposób realizowane jest to do dzisiaj – nie wolno robić krzywdy strażakom oraz służbie,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – brak dyspozycji dla ministra do określenia szczegółowych zasad i trybu oceny psychicznej; należy także określić kto przeprowadza okresową ocenę zdolności fizycznej i psychicznej w przypadku komendantów i ich zastępców (podczas testu sprawności fizycznej, jak również próby wydolnościowej, bardzo trudno jest ich zobaczyć).
Uwaga: ile komend w kraju zabezpiecza hale sportowe dla strażaków systemu codziennego pomimo przepisów w tym zakresie? (rozporządzenie MSWiA z 2003 roku); ilu strażaków, przy zabezpieczeniu takiej hali, realizuje ten obowiązek?.
Zmiana nr 25.
a) (zmiana uwzględniająca uwagi związku) – bez uwag związku,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
c) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Wnioski związku:
- uwzględnienie w art. 43 ust. 2 zapisu: „upływu okresu służby przygotowawczej, jeżeli nie nastąpi mianowanie na stałe”; w aktualnych przepisach nie ma możliwości zwolnienia strażaka, którego praca nie może być oceniona negatywnie, ale jej jakość jest słaba; przełożeni muszą się martwić, co z takim strażakiem zrobić, gdzie go umieścić, a nie ma podstaw do zwolnienia; właśnie służba przygotowawcza jest od tego, aby strażaka sprawdzić, a jeśli jest po prostu słaby, to wnioskowana propozycja pozwoli go zwolnić bez żadnych późniejszych problemów,
- uwzględnienie w art. 43 ust. 3 zapisów: „powołania do służby państwowej, a także objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego lub stowarzyszeniach” oraz „gdy wymaga tego ważny interes służby”; powołanie do służby państwowej oraz objęcie funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego lub stowarzyszeniach stanowi dodatkowe, niepotrzebne obciążenie strażaka; nikt nie jest w stanie zagwarantować, że część czasu służby nie zostanie przeznaczona na załatwianie spraw pozasłużbowych; proponowany zapis jednoznacznie utnie wszelkie domysły i podejrzenia; ewentualny argument o korzyściach dla służby jest niedorzeczny, gdyż taki strażak kreuje własną osobę, aby po odejściu na emeryturę, rentę, mieć gotowe miejsce – dosyć już karierowiczów; zwolnienie ze służby gdy wymaga tego ważny interes służby nie wymaga uzasadnienia.
Zmiana nr 26.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 27.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – wątpliwości analogiczne do uzasadnienia w zmianie 4e punkt 14, tj. ustawa daje wytyczne do wprowadzenia rozporządzeń, a rozporządzenia dają wytyczne do zarządzeń (szczebel Parlamentu – szczebel ministerstwa – szczebel KG PSP); dodany artykuł powinien być z numerem 32a, gdyż w treści artykułu jest odwołanie do art. 32 oraz treść się wiąże z brzmieniem art. 32.
Zmiana nr 28.
(projekt kwietniowy ze zmianami) – bez uwag związku.
Zmiana nr 29.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 30.
(projekt kwietniowy uzupełniony o ust. 4); art. 52 ust. 1 – bez uwag związku; art. 52 ust. 2 – nie uwzględniono ustaleń zespołu KG PSP, tj. po ukończeniu służby kandydackiej strażak miał być skierowany do pełnienia służby w jednostce liniowej, a po roku właściwy przełożony uprawniony do mianowania miał występować o nadanie stopnia (po uzyskaniu dobrej opinii służbowej); uwzględnienie ustaleń pozwoli uzyskać równość strażaków, o których mowa w następnym ustępie – skoro w związku w bardzo dobrą opinią strażak jest kierowany do podwyższenia kwalifikacji i po ukończeniu szkoły może mieć nadany stopień aspiranta, to jak to się ma do strażaka kończącego dopiero służbę kandydacką, który jeszcze nie „powąchał” dymu?; w tym przypadku zdecydowanie większe preferencje powinien mieć strażak, który oprócz pełnionej służby podwyższa kwalifikacje; związek zawodowy domagają się jednoznacznego i równego traktowania wszystkich strażaków w każdej dziedzinie; art. 52 ust. 3 – bez uwag związku; art. 52 ust. 4 – bez uwag związku.
Zmiana nr 31.
(w projekcie kwietniowym wykreślono zmiany art. 53 ust. 1 i 2 w stosunku do projektu styczniowego); ponownie nie uwzględniono ustaleń zespołu KG PSP; uzasadnienie zawarte w zmianie nr 30 art. 52 ust. 2 jest analogiczne do oficerów; przeszkolenie zawodowe powinno obejmować tylko sytuacje szczególne (wskazana przydatność osoby z wyższym wykształceniem dla służby.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku; wniosek – w oparciu o zamieszczone wyżej uzasadnienie określenie wymagań powinno je uwzględnić,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – uwagi analogiczne do uzasadnienia zawartego w zmianie nr 2d – w związku z tym proponowany zapis powinien być oznaczony jako art. 53a.; treść zapisu bez uwag związku.
Zmiana nr 32.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku; oczywiście przy uwzględnieniu uzasadnienia zawartego w zmianie nr 31b nastąpi zmiana numeracji artykułu na art. 53b.
Zmiana nr 33.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); nie uwzględniono ustaleń zespołu MSWiA, tj. zapisów analogicznych jak w art. 52 ustawy o Policji, w tym także czasookresów wysługi w stopniu – opinia związku negatywna,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – „szczególnie uzasadnione przypadki” to zapis dający możliwość nadużyć; zdaniem związku jedynie czyn bohaterski strażaka może być podstawą do przedterminowego nadania wyższego stopnia; wówczas strażak awansuje w stopniu w czasie jak najkrótszym od dnia zdarzenia podczas specjalnie urządzonej uroczystości.
Zmiana nr 34.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Wniosek związku: uwzględnienie nadania wyższego stopnia zmieniającego korpus (bez możliwości awansowania), np.: czyn bohaterski dotyczy starszego ogniomistrza i powinien mieć możliwość otrzymania stopnia młodszego aspiranta.
Zmiana nr 35.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); art. 58 ust. 1 – bez uwag związku; art. 58 ust. 2 – wniosek związku o uzupełnienie zapisu o brzmienie „na tym samym szczeblu.”; proponowany zapis narusza przepisy o związkach zawodowych, gdyż na wyższych szczeblach konfliktu interesów nie ma i wobec tego nie można ingerować w decyzje wyborcze członków związku; natomiast zamieszczenie proponowanego dopisku usunie przeszkodę i jednocześnie rozwiąże problem konfliktu interesów na tym samym poziomie (argument niepodważalny); w innym przypadku opinia związku zawodowych nie może być pozytywna.
Zmiana nr 36.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); art. 61 ust. 1 – bez uwag związku; art. 61 ust. 2 – bez uwag związku; art. 61 ust. 3 – wniosek związku o dodanie punktu 5 o treści: „5) zasad prowadzenia gospodarki mundurowej.”; obecnie brak jest unormowań w zakresie gospodarki mundurowej, tj. wzorów kart mundurowych, kart odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego, procedur postępowania z odzieżą specjalną i wyekwipowaniem osobistym (własność komendy), kontroli stanu umundurowania oraz stanu odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego (sezonowe apele mundurowe – realizowane w wielu komendach), sprawozdawczości o stanie wyposażenia strażaków w środki ochrony indywidualnej (obecnie są sporządzane), zasad i warunków magazynowania oraz konserwacji; art. 61 ust. 4 – w propozycji zmian brak jest tego ustępu!; art. 61 ust. 5 – treść bez uwag związku; art. 61 ust. 6 - treść bez uwag związku.
Wniosek: ust. 5 i 6 art. 61 zawartego w propozycji zmian zamieścić w nowym artykule 61a, aby rozgraniczyć noszenie umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego od należności za nie wydane umundurowanie, gdyż równoważnik strażak otrzymuje tylko wówczas, gdy nie wydano mu bezpłatnego umundurowania; ponadto ponownie w jednym artykule występuje podwójna delegacja dla ministra.
Zmiana nr 37.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 38.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – projekt nie uwzględnia przy wymiarach urlopów zapisów policyjnych: „dni roboczych (…)”; związek wnioskuje o ujęcie tego określenia zgodnie z uzgodnieniami zespołu MSWiA,
b) (projekt kwietniowy po zmianach w stosunku do styczniowego); wprowadzono dodatkowo do ustawy niejasne i niezdefiniowane pojęcie „dyżuru” mogące dodatkowo komplikować sposoby rozliczania urlopów; ponadto czytając wprost treść proponowanego zapisu ust. 2a można zauważyć, że urlop strażaka z systemu zmianowego biegnie tylko w dniach pełnienia służby zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby; nie jest wcale jednoznaczne, że dni wolne po służbie zaliczane są do urlopu!; wyjaśnienie zawarte w proponowanym ust. 2b jest zupełnie niezrozumiałe; jeżeli jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby, to z zapisu wynika, że strażak z systemu zmianowego w dniu służby „konsumuje” 3 dni urlopu, zaś dwa następne dni ma wolne!; wówczas gdy komendant odwołuje strażaka z urlopu w dniu służby, to będzie to miało swoje następstwa zgodnie z przepisami; co będzie gdy komendant poleci stawić się do służby w „dni wolne” – w tym czasie strażak nie jest na urlopie!; sposób liczenia urlopu powinien być w rozporządzeniu, gdyż zapisy w projekcie ustawy mogą spowodować niepotrzebne dyskusje w parlamencie; związek wnioskuje o wykreślenie pojęcia „dyżur” oraz zredagowanie zapisów w taki sposób, aby ich brzmienie było jednoznaczne,
c) (projekt kwietniowy po zmianach w stosunku do styczniowego); ust. 4 i 5 w randze artykułu powinien odpowiadać art. 84 i 86 ustawy policyjnej oraz dodatkowo powinien być uwzględniony art. 85 i zapisy art. 83 ustawy policyjnej zgodnie z uzgodnieniami zespołu MSWiA.
Wnioski związku:
- uwzględnienie pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy służby (…), podobnie jak w zapisach policyjnych art. 82 ust. 2,
- brak zapisu regulującego kompetencje do udzielenia urlopu dyrektorowi muzeum; związek wnosi o uwzględnienie tej sytuacji,
- nie uwzględniono zapisów dotyczących zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego, tzn. w projekt rozporządzenia (…) w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej w § 17, ust. 2 zakłada sumowanie urlopów dodatkowych, jednak łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 12 dni (12 dni jest prawdopodobnie przeoczeniem i pewnie pojawi się liczba 13) – zapis ten nie pokrywa się z zapisem policyjnym § 13, ust. 2 rozporządzenia (…) w sprawie urlopów policjantów („Przepisu nie stosuje się w razie zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego – z tytułu szczególnie uciążliwych warunków służby – z uprawnieniami do urlopów dodatkowych – z tytułu stażu lub wieku), a jest on bardzo istotny!; ze względu na wagę problemu (dlatego zamieszczamy tę uwagę przy zapisach ustawowych) związek wnioskuje o uwzględnienie tej sytuacji w rozporządzeniu.
Dodatkowe uwagi zawarte są w załączniku nr 2 pisma ZG-I-08/04 z dnia 10 maja 2004 roku.
Zmiana nr 39.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian)
a) uwaga dotyczy ujednolicenia zapisów z uregulowaniami policyjnymi, tj. uwzględnienie wyróżnienia: „mianowanie na wyższe stanowisko służbowe” oraz „pochwała w rozkazie”,
b) przy uwzględnieniu powyższych propozycji nastąpi przeredagowanie zapisu w punkcie 1 ust. 2.
Zmiana nr 40.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 41.
(projekt kwietniowy został zmieniony).
Art. 76: ust. 1 – bez uwag związku; ust. 2 – norma zaludnienia lokalu powinna być jednoznaczna, np. 102 m powierzchni mieszkalnej; nigdzie w przepisach nie ma kryteriów stosowania dla zamieszczonej ruchomej normy; komu przysługuje 7, a komu 10 m2?; jeżeli w praktyce przełożeni czytają liczbę 7 dla strażaków, to liczbę 10 gwarantują dla siebie i „swoich”; po co kolejne źródło do dyskusji?; związek wnioskuje o uwzględnienie tej sytuacji w przepisach; ust. 3 – bez uwag związku; ust. 4 – bez uwag związku; ust. 5 – bez uwag związku; ust. 6 – bez uwag związku; ust. 7 – bez uwag związku.
Art. 77: ust. 1 – bez uwag związku; ust. 2 – bez uwag związku; ust. 3 – nie rozważono sytuacji, w której przeniesiony strażak zajmuje kwaterę tymczasową w nowym miejscu pełnienia służby, a w poprzednim miejscu , gdzie posiada lokal lub dom dokonał jego wynajęcia; osobną sprawą jest ustalenie możliwości dokonania sprawdzenia tej sytuacji lub weryfikacji treści złożonego oświadczenia mieszkaniowego; związek wnioskuje o uwzględnienie tej sytuacji w przepisach; ust. 4 - nie ma problemów, gdy strażak podnajmuje w całości lokal lub dom; jeżeli podnajem dotyczy części lokalu lub domu to wówczas dlaczego strażak nie może otrzymać procentowej części równoważnika?; jeżeli wynajęcie obejmuje, np.: 50% powierzchni, to miałby prawo do 50% przysługującego równoważnika – wynajem części lokalu jest wynikiem tylko i wyłącznie trudności finansowych strażaka, gdyż trudno znaleźć osoby, które z przyjemnością dzielą swoje mieszkanie z obcymi; związek wnioskuje o uwzględnienie tej sytuacji w przepisach.
Art. 78: ust. 1 – brak uwag związku do treści zapisu i jednocześnie nasuwa się parę uwag w tym zakresie; bardzo poważnym brakiem jest nie umieszczenie w budżecie środków finansowych na pozyskanie chociaż jednego mieszkania rocznie; z roku na rok rośnie liczba wypłacanych równoważników za brak lokalu mieszkalnego i zamiast tendencji spadkowej problemu mieszkaniowego mamy tendencje wzrostową, a środki finansowe wypłacane z tytułu braku lokalu to nic innego jak ich „przejadanie”; planowane cięcia w tym zakresie nie rozwiążą problemu mieszkaniowego, a zapis art. 74 ust. 1 jest zapisem prawie martwym; dodatkowo zapis tego artykułu podważa równość konstytucyjną – strażak, który posiada swój lokal jest bezpodstawnie pozbawiony tego prawa; w wojsku załatwiono ten problem poprzez wypłatę ekwiwalentu za rezygnację z tego prawa i to jest podejście uczciwe; brak środków finansowych nie może przyczyną nierówności traktowania; działania ministerstwa oraz KG PSP powinny iść w tym kierunku, aby tą nierówność naprawić – oczywiście głównym problemem będzie budżet, ale należy ta procedurę rozpocząć chociażby na zasadach, jakie obowiązywały przy wypłacie rekompensat – poszczególne roczniki lub nawet półroczniaki zaczynając od najstarszych; zaś sam równoważnik za brak lokalu mieszkalnego powinien być rozwiązaniem przejściowym dla strażaka do chwili uzyskania lokalu; innym problemem jest nadużywanie tego prawa, a w obecnych przepisach brak jest uregulowań w tym zakresie (np. strażak mieszka sam z rodziną w lokalu, którego właścicielem jest rodzic – dodatkowe pieniądze do uposażenia i strażak nie ma interesu pozyskania lokalu) – właściwa gospodarka mieszkaniowa uniemożliwi takie „pasożytowanie” na służbie, gdyż strażak albo przyjmie lokal na podstawie decyzji administracyjnej albo zrzeknie się prawa do lokalu za określony ekwiwalent i problemu nie ma; wniosek związku o uwzględnienie zawartych wyżej problemów; ust. 2 pkt 1 – w artykule 78 nie ma ust. 5; zapis wymaga poprawy; ust. 2 pkt 2 – bez uwag związku; ust. 2 pkt. 3 – wyraz „otrzymał” należy zastąpić wyrazem „wypłacono” wraz z korektą treści; wyraz „otrzymał” jest kojarzony z otrzymaniem decyzji o przyznaniu pomocy finansowej, ale to nie oznacza, że pomoc ta została wypłacona; intencją zapisu powinno być cofnięcie równoważnika za brak lokalu w momencie wypłaty przyznanej pomocy finansowej, gdyż tylko w momencie wypłaty uprawnienie zostało zrealizowane; związek wnioskuje o uwzględnienie propozycji; ust. 3 – bez uwag związku; uwzględnienie powyższej zmiany spowoduje jednoznaczność interpretacji zapisu tego ustępu.
Art. 79: ust. 1 – bez uwag związku; ust. 2 – bez uwag związku; ust. 3 – bez uwag związku; ust. 4 – bez uwag związku; ust. 5 – bez uwag związku; ust. 6 – bez uwag związku.
Zmiana nr 42.
(projekt kwietniowy został zmieniony); ust. 1 – niezrozumiała treść „chyba że strażak nie spełnia warunków do otrzymania lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej” w kontekście całości zapisu; ewentualnie w osobnym punkcie należy określić w jakich przypadkach pomoc finansowa nie przysługuje – będzie bardziej czytelnie; osobnym i już poruszanym tematem jest ponownie nierówność traktowania strażaka – ten który ma lokal mieszkalny ponownie nie ma możliwości uzyskania kolejnego świadczenia, podczas gdy inni mają; związek wnioskuje o uwzględnienie tej sytuacji w przepisach; ust. 2 – bez uwag związku; ust. 3 – uwaga dotyczy zapisu punktu 4 – zawieszenie w czynnościach służbowych stanowi element rozpoczętego postępowania (karnego, dyscyplinarnego), którego efektem jest albo ukaranie albo uniewinnienie; w przypadku ukarania powodującego zwolnienie ze służby proponowany zapis jest zasadny; w pozostałych przypadkach zawieszenie nie powinno mieć wpływu na zwrot pomocy finansowej, gdyż strażak pozostaje w służbie, a w katalogu kar nie ma zwrotu pomocy finansowej; pomoc finansowa jest świadczeniem, a nie wyróżnieniem; związek wnioskuje o uwzględnienie tej sytuacji w przepisach; ust. 4 – bez uwag związku; ust. 5 – bez uwag związku; ust. 6 – bez uwag związku; ust. 7 – treść proponowanego zapisu powinna się znaleźć w nowym artykule 80a, gdyż z treści wynikają stawki nie tylko dla pomocy mieszkaniowej, ale także równoważników; ponadto po raz kolejny w jednym artykule występuje podwójna delegacja dla ministra.
Zmiana nr 43.
a) (nowy projekt zapisu) – bez uwag związku,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 44.
(nowy projekt zapisu); ust. 1 – do dyskusji punkt 7 tego ustępu; pozostałe punkty bez uwag związku; ust. 2 – bez uwag związku; ust. 3 – bez uwag związku; ust. 4 – bez uwag związku.
Zmiana nr 45.
(nowy projekt zapisu) – bez uwag związku.
Zmiana nr 46.
(nowy projekt zapisu) – zapisy uzależnione od ustaleń w zakresie czasu służby, gdzie nadal jest wiele kontrowersji i różnicy zdań; obecnie nie jest możliwe ustosunkowanie się do proponowanych zapisów.
Zmiana nr 47.
(nowy projekt zapisu) – bez uwag związku.
Zmiana nr 48.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 49.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 50.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – związek wnioskuje o wykreślenie treści „na obszarze kraju.” – delegowanie strażaka obejmować może nie tylko miejscowość w kraju, ale także w innych krajach UE; w związku z tym stosowane będą odpowiednie przepisy o podróżach służbowych zarówno na obszarze jak i poza granicami kraju.
Zmiana nr 51.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – wniosek związku o modyfikację proponowanego zapisu i zamieszczenie treści: „(…), z wyjątkiem dodatków należnych na podstawie innych obowiązujących przepisów.”; w tak dużym ruchu legislacyjnym, gdzie osłony rodzinne są raz likwidowane, to znów wprowadzane wraz z różnym nazewnictwem, nie można pozbawiać strażaka uprawnień nabytych w wyniku obowiązywania, aktualnych na dzień zawieszenia, przepisów prawa; proponowana treść zapisu będzie jak zwykle różnie interpretowana; niektórzy mogą stwierdzić, że skoro nie ma innych uregulowań to pod zapisem „uposażenia” zamieszczą wszystko co strażak otrzymuje; to co strażak otrzymuje z mocy innych uregulowań nie powinno podlegać uszczupleniu, gdyż właśnie ze stanu „posiadania” strażak otrzymuje dodatkowe świadczenia i jego sytuacja służbowa nie powinna rzutować na rodzinę.
Zmiana nr 52.
(nowy projekt zapisu) – bez uwag związku.
Zmiana nr 53.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 54.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 55.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 56.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – opinia negatywna związku; wykreślenie ust. 1 powoduje, że strażacy w służbie kandydackiej PSP nie będą mieli zaliczonego tego okresu do wysługi lat, natomiast strażakom pobierającym nauki przed utworzeniem PSP okres nauki zostanie zaliczony do wysługi!; trudno to wytłumaczyć; wniosek związku o pozostawienie aktualnego zapisu art. 114e ust. 1 ustawy o PSP,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 57.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 58.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 59.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – art. 119, zgodnie z dostosowaniem do zapisów policyjnych, powinien zawierać uregulowania zawarte w art. 135 ustawy policyjnej, tj.
- nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego po upływie 90 dni od dnia otrzymania przez przełożonego (…) wiadomości o popełnieniu przewinienia lub naruszenia dyscypliny służbowej,
- nie można wymierzyć (…) kary dyscyplinarnej po upływie 1 roku od dnia popełnienia czynu, o którym mowa w ust. 1,
- w przypadku gdy czyn, o którym mowa w ust. 1, stanowi jednocześnie przestępstwo, przedawnienie karalności dyscyplinarnej następuje dopiero z upływem okresu przedawnienia karalności przestępstwa.
Zapisy policyjne są jednoznaczne – czasookresy wymuszają szybką reakcję przełożonych oraz szybkie procedury prowadzące do obiektywnego ustalenia stanu faktycznego i, w przypadku udowodnienia winy, do wymierzenia odpowiedniej kary; tylko szybkie postępowanie dyscyplinarne odniesie zamierzony skutek karania.
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – w zapisie 1a zastosowano uregulowanie, które w praktyce nie może mieć miejsca – nie można uchylić prawomocnego rozstrzygnięcia, gdyż jakiekolwiek rozstrzygnięcie powodujące wniesienie środka odwoławczego wstrzymuje jego wykonanie i tym bardziej nie jest prawomocnym; rozstrzygnięcie staje się prawomocne po upłynięciu określonych terminów od zakończenia procedur odwoławczych lub w razie nie wniesienia środka odwoławczego w określonym terminie; jedynie amnestia powoduje uchylenie prawomocnego rozstrzygnięcia; zapis 1b – uwaga związku dotyczy jedynie czasookresu; wnioskujemy o 1 rok; sytuacja o jakiej mowa w tym zapisie praktycznie nie ma prawa się zdarzyć; w przypadku „choroby” obwinionego, na którą zapada nagle w trakcie postępowania dyscyplinarnego, mogą być trudności z wręczeniem odpowiednich dokumentów; zgodnie z innymi zapisami „choroba” może trwać do 12 miesięcy, a więc przed upływem roku, o który wnioskujemy, strażaka będzie można zwolnić ze służby; jeżeli orzeczona kara nie zostanie wykonana przez przełożonego dyscyplinarnego, to z urzędu powinien on stanąć przed komisją dyscyplinarną – związek wnioskuje o uwzględnienie przedstawionej sytuacji w propozycjach zmian.
Zmiana nr 60.
a) (projekt kwietniowy z kosmetycznymi zmianami) – bez uwag związku,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – pomimo uwag związku nie zmieniono treści; w związku z tym opinia związku negatywna; w szeregach związku zawodowych są strażacy, którzy pełnili funkcje w komisjach dyscyplinarnych i od „kuchni” znają problemy tych komisji; podtrzymujemy swoje stanowisko, iż obecny zapis jest korzystniejszy dla służby; kadencyjność komisji może spowodować sytuację, kiedy w nowej kadencji w składzie komisji znajdą się zupełnie nowe osoby, które przy bardzo sprzyjających warunkach dopiero po kilku miesiącach będą w stanie właściwie funkcjonować; kadencyjność członków komisji pozwala na płynną wymianę członków komisji i w ten sposób praca komisji nie będzie zakłócona; proponowany zapis jest korzystny tylko dla przełożonych dyscyplinarnych, którzy w newralgicznym okresie będą w stanie „załatwić” swoje „sprawy”; związek zawodowy wnioskuje o pozostawienie aktualnego zapisu; dodatkowo związek zgłasza wniosek co do składu ilościowego i reprezentacji poszczególnych korpusów – mając na uwadze zasady etyki zawodowej (wielka wiara związkowców w szybkie ich opracowanie) skład osobowy komisji musi zapewnić jej właściwą pracę jako I i II instancji; w związku z tym aby w ramach województwa móc przeprowadzić postępowanie w I instancji (3 osoby) oraz ewentualnie w II instancji (5 osób) – skład musi być inny – oficerów powinno być co najmniej 8, a aspirantów i podoficerów przynajmniej po 3; zgodnie z zasadami etyki zawodowej oficera nie może osądzać członek korpusu aspirantów i podoficerów, zaś aspiranta nie może osądzać członek korpusu podoficerów; zasady te obowiązywały przez lata w formacjach mundurowych,
c) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian); ust. 2a – bez uwag związku; ust. 3a – propozycja zapisu wypaczająca definicję „uzgodnienia”; zapis w tym kształcie musi otrzymać opinię negatywną związku; strona związkowa nie przyjmuje uzasadnienia projektodawcy mówiącego o trudnościach w osiągnięciu zgody co do kandydatury; przyczyna jest bardzo prosta – tylko szczebel centralny związku ma uprawnienie do uzgodnień; dużo prostsze rozwiązanie to przekazanie tych kompetencji na najniższe szczeble, skąd praktycznie pochodzą kandydaci; obecnie komendanci typują „swoich” ludzi do komisji (po wielu nieprzyjemnych dla nich doświadczeniach z poprzednimi komisjami, które niestety rozpatrywały sprawy niezależnie i nie dopuściły do manipulacji) w większości bez udziału czynnika społecznego; ponieważ większość kandydatów wcześniej podkreśliła swoje „związanie” z komendantem ogół strażaków ich nie chce (w pełni zrozumiałe); konieczność uzgodnienia kandydatów na szczeblu powiatowym zdecydowanie ułatwi uzgodnienie na szczeblu wojewódzkim, a Komendant Główny oraz centrale związkowe dopełnią jedynie formalności; wniosek związku o uwzględnienie tej sytuacji w przepisach, tj. wykreśleniu w art. 121 ust. 3 wyrazu „ogólnokrajowymi”
d) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 61.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 62.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 63.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku,
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – opinia związku negatywna; wniosek związku o wykreślenie tej propozycji; wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wymaga wcześniejszego postawienia zarzutów obwinionemu, zebrania dowodów w dochodzeniu służbowym oraz zapoznania obwinionego z aktami sprawy; wówczas obwiniony musi otrzymać informację o możliwości skorzystania z obrońcy; jedynie do obwinionego należy decyzja, czy powierza prowadzenie swojej sprawy obrońcy, czy broni się sam; jeżeli obwiniony wyznacza obrońcę to ma do wyboru „zawodowca” lub strażaka i on podejmuje decyzję; jeżeli nie chce obrońcy to broni się sam; instytucja obrońcy z urzędu jest niepotrzebna; przecież obrońca z urzędu może być „koniem trojańskim” przełożonego dyscyplinarnego, który poprzez rzecznika wystąpił o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego; w oparciu o powyższe wniosek związku jest zasadny.
Zmiana nr 64.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – przy takim brzmieniu propozycji opinia negatywna związku; sama intencja bardzo dobra; jednakże obwiniony nie może ponosić kosztów w przypadku jednego z elementów mobbingu, czyli wniosku przełożonego dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego z powodów, jakie w normalnych warunkach albo nie istnieją, albo są załatwiane we własnym gronie, a komisja dyscyplinarna po przeprowadzeniu postępowania obwinionego uniewinni lub sprawę umorzy – wówczas koszty podlegałyby zwrotowi dla strażaka; jeżeli orzeczenie komisji uzna obwinionego winnym, to oczywiście koszty pokrywa obwiniony; bardzo wiele postępowań dyscyplinarnych, które w ostatnich latach przeprowadzono, pokazało, że większość z nich nie powinna w ogóle trafić do komisji dyscyplinarnej; przełożeni dyscyplinarni nie umieją lub nie chcą wykorzystać możliwości dyscyplinowania, jakie mają w swej dyspozycji;
Zmiana nr 65.
(projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Zmiana nr 66.
a) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – uwaga dotyczy sformułowania „skazującego”; w postępowaniu dyscyplinarnym nie ma terminu „skazanie”, lecz „wymierzenie kary”; wniosek związku o zmianę wyrazu „skazującego” na „o wymierzeniu kary dyscyplinarnej”;
b) (projekt styczniowy i kwietniowy bez zmian) – bez uwag związku.
Rozporządzenia MSWiA
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa wobec szerokiego zakresu, zmiennej ilości i obszerności przedstawianych rozporządzeń, nie będzie odnosił się do szczegółowych zapisów zawartych w tych aktach wykonawczych, podtrzymując wcześniejsze stanowisko wyrażone w wspólnym stanowisku Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”, Związku Zawodowego Strażaków „FLORIAN”, NSZZ Pracowników Pożarnictwa z dnia 27 lutego 2004r. Pozostający w dyspozycji Związku tak krótki okres czasu powoduje, iż niemożliwym jest szczegółowe przeanalizowanie i zgłoszenie merytorycznych uwag w tak wielu tematach i problemach. Związek nasz uważa, iż w obecnej sytuacji podstawą opracowywanych i zgłaszanych propozycji winny stać się projekty rozporządzeń realizujących zapisy wypracowanych wniosków z Zespołów Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Komendanta Głównego PSP, co niestety nie znajduje potwierdzenia w przedstawianych propozycjach (uwagi związku do ustawy + opracowana przez ZG NSZZ PP Analiza).
Związek nasz wnioskuje o przygotowanie (po uwzględnieniu związkowych propozycji zapisów ustawowych) w pierwszej kolejności tylko najważniejszych rozporządzeń. Apelujemy o uwzględnienie udziału w tych pracach partnera społecznego, co pozwoli zdecydowanie przyśpieszyć proces przygotowania tych aktów wykonawczych.