Warszawa, 10 sierpień 2022 roku
S T A N O W I S K O
Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ,,Solidarność”, Związku Zawodowego Strażaków ,,Florian”, NSZZ Pracowników Pożarnictwa
w sprawie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy oraz wynagrodzeń pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej w 2023 r.
Jako przedstawiciele wszystkich central związków zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej, wyrażamy pełne poparcie dla wspólnego stanowiska strony społecznej reprezentowanej na poziomie ogólnopolskim w ramach Rady Dialogu Społecznego przez Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w sprawie Założeń projektu budżetu państwa na rok 2023.
W naszej ocenie, zgodnie z wyrażanymi niezwykle istotnymi oczekiwaniami całego środowiska pożarniczego, znacząca, zdecydowanie wyższa niż prezentowana w założeniach projektu budżetu waloryzacja płac jest konieczna, ponieważ dotychczasowe uposażenia reprezentowanych przez nas funkcjonariuszy i pracowników cywilnych są niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, a nadto z uwagi na aktualną sytuację ekonomiczną, w tym poziom inflacji dochodzi do dalszej ich degradacji.
Państwowa Straż Pożarna realizuje bardzo wiele istotnych zadań z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, a także uczestniczyła ponadto w zwalczaniu pandemii Covid- 19, pomagała podczas kryzysu migracyjnego na granicy polsko – białoruskiej, a w ostatnich miesiącach jest zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Są to nowe wyzwania, z którymi wcześniej nasza formacja nigdy nie musiała się mierzyć, a pomimo tego stanęliśmy na wysokości zadania. Właściwe zabezpieczenie finansowe funkcjonariuszy i pracowników formacji
z pewnością przekłada się na sprawność jej funkcjonowania.
Jako związkowcy i obywatele rozumiemy, że sytuacja geopolityczna jest wyjątkowo trudna jednak przedstawiona propozycja Rządu, czyli wzrost płac w całym sektorze publicznym o 7,8% jest nie do zaakceptowania. W sytuacji historycznego wzrostu inflacji każda regulacja wynagrodzeń, która jest mniejsza od wskaźnika inflacji nie daje funkcjonariuszom i pracownikom wzrostu poziomu życia, a tylko zmniejsza skutki spadku wartości nabywczej zarabianych pieniędzy.
Dodatkowe obawy, w sytuacji braku wymiernej podwyżki uposażeń przy jednoczesnej obligatoryjnej waloryzacji emerytur, budzi możliwa fala odejść ze służby doświadczonych strażaków. Będzie to zaprzepaszczeniem wieloletnich działań rządu Zjednoczonej Prawicy ukierunkowanych na zatrzymywanie w służbie doświadczonych i wyszkolonych funkcjonariuszy.
Wyjątkowo trudna jest również sytuacja pracowników cywilnych, reprezentowanych przez nasze Związki. W wielu jednostkach organizacyjnych średnia płaca nieznacznie przekracza poziom minimalnego wynagrodzenia dopuszczonego w Polsce. Często powoduje to brak chętnych do pracy na stanowiskach cywilnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej formacji. Brak urealnienia wynagrodzeń dla pracowników cywilnych spowodować może zapaść w realizacji zadań administracyjnych.
19 lipca br. reprezentatywne centrale związkowe (Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) jako strona pracownicza Rady Dialogu Społecznego we wspólnym stanowisku postulowały o co najmniej 20- procentowy wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. W naszym przekonaniu ten postulat jest jak najbardziej racjonalny i zasadny. Jako Związki zawodowe działające w strukturach Państwowej Straży Pożarnej w pełni popieramy to żądanie, a w razie braku porozumienia w tym zakresie jesteśmy gotowi podjąć wszelkie działania w celu realizacji powyższego postulatu, z akcją protestacyjną włącznie.