(Bezpośrednie spotkanie w Komendzie Głównej + połączenia zdalnego Google Meet)
Aktualna sytuacja epidemiczna po raz pierwszy od bardzo długiego czasu pozwoliła nam zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, spotkać się bezpośrednio na terenie Komendy Głównej. Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym z zachowaniem podwyższonych środków bezpieczeństwa i zaostrzonym rygorze sanitarnym.
Podczas spotkania dokonano podsumowania działalności Związku w minionym okresie, w tym dokonane ustalenia podczas posiedzenia Zarządu Głównego w dniu
24 marca, 20 kwietnia i 17 maja 2021 roku. Wszystkie te posiedzenia, ze względów epidemicznych odbywały się w trybie zdalnym.
Podczas bieżącego posiedzenia poruszono następujące tematy:
- Zaktualizowano ustalenia organizacyjne uroczystości 30 lecia Związku. Nowy termin Zjazdu 24 - 26 listopada 2021 roku, przy zachowaniu wcześniejszych ustaleń - propozycji harmonogramu zgodnie z dniami tygodnia – środa przyjazd /czwartek uroczystość /piątek wyjazd. Dodatkowo przyjęto możliwość organizacji spotkań wojewódzkich lub regionalnych. Wyjazdowe Organizacyjne Posiedzenie Zarządu Głównego Krasiczyn odbędzie się w dniu 21/22 października 2021 roku
– Sprawy organizacyjne Uroczystości + ostateczne ustalenia organizacyjne ! - Przedstawiono informację i podsumowanie spotkań w Ministerstwie SWiA,
w dniach 14 maj i 25 maja 2021 roku. Stronę Ministerstwa reprezentowali: Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA oraz Edward Zaremba, pełnomocnik Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ds. związków zawodowych. Związek nasz reprezentował: Paweł Borek, zastępca przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa.
Głównym tematem rozmów były propozycje strony związkowej dotyczące artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, oraz przedstawiciele związków zawodowych podnieśli kwestie nowej ustawy modernizacyjnej. (…) Uzgodniono, że grupa funkcjonariuszy (przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.)
- w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę - będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie przez tych funkcjonariuszy do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat). Strony uzgodniły, że MSWiA przygotuje odpowiednie przepisy w tym zakresie i przedstawi je związkom zawodowym.
- 15 czerwca 2021 roku - MSWiA przedkłada do zaopiniowania projekt ustawy
o zaopatrzeniu emerytalnym dot. art. 15a.
Projekt z uzasadnieniem oraz pismo przewodnie w załącznikach: https://www.zgnszzpp.pl/aktualnosc-221-15_06_2021_mswia_przedklada_do.html
Podczas posiedzenia wypracowano założenia do STANOWISKA Związku
w sprawie otrzymanego projektu.
- Dokonano podsumowania spotkań i wystąpień FEDERACJI ZZ SM w tym zdalne spotkanie Prezydium Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w dniu 29 kwietnia 2021 r. oraz posiedzenie Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w dniu 18 maja 2021 r. w formie wideokonferencji. Podczas tego posiedzenia najwyższe władze Federacji dokonały wyboru Przewodniczącego, którym został kol. Krzysztof Oleksak – ZZS „Florian”. – więcej informacji patrz strona www.
- Przedstawiono także zakres wspólnego działania i wystąpień Związków Zawodowych PSP w tym: Spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP z Błażejem Spychalskim – Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP w dniu 29 marca 2021 roku w sprawie poparcia dla projektu Ustawy o rozwoju służb mundurowych, której założenia procedowane są obecnie oraz Spotkanie Komendanta Głównego PSP z Przewodniczącymi central związków zawodowych PSP podczas którego omówiono „Program rozwoju” służb mundurowych, nowelizację rozporządzenia płacowego i niedawny incydent naruszenia ochrony danych osobowych – więcej informacji patrz strona www.
- Przedstawiono informację oraz działania Związku w/s Nadgodzin tj wysokości środków finansowych na rekompensatę pieniężną za ponadnormatywny czas służby w PSP oraz pozyskaną z MSWiA pisemną informację w sprawie prawidłowego sposobu naliczania tych środków. Dalsze działania będą zmierzały
w kierunku określenie sposobu rozdziału, dystrybucji i przepływu tych środków
w strukturach PSP. - Przedstawiciele organizacji wojewódzkich dokonali podsumowania ważniejszych zdarzeń i inicjatyw jakie miały miejsce w minionym okresie. I tak:
Dolnośląski Zarząd Wojewódzki NSZZ PP w dniu 14 kwietnia 2021 roku, w trakcie spotkania m.in. przyjęto rezygnacje dotychczasowego Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego kol Pawła Ruprechta, pełnienie obowiązków Przewodniczącego przejął dotychczasowy Wiceprzewodniczący kol. Tomaszowi Kita.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki NSZZ PP przedstawił informacje dotyczącą działań w temacie „Trzeciego Sygnału” – idei polegającej na umożliwieniu generowania za pomocą urządzenia nadawczego – w szczególności przez podmioty ustawowo powołane do niesienia pomocy – jednocześnie w całym paśmie UKF (87,5-108 MHz) komunikatów głosowych, a także w ramach RDS
– komunikatów tekstowych, które uzupełniałyby sygnały dźwiękowe i świetlne, by lepiej i skutecznej informować kierowców, np. o nadjeżdżającej straży pożarnej lub karetce pogotowia. Projekt „Gaśnice ART”. – projekt realizowany jest wspólnie przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz z Ogniochronem i naszym Związkiem pod patronatem Wielkopolskiej KW PSP w Poznaniu.
- Podczas obrad podjęto uchwałę o dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Organizacji nowej organizacji NSZZ PP w Częstochowie (+ pisma do Komendantów).
Podczas obrad na spotkanie członków Zarządu Głównego przybył Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła oraz doradca ds. związków zawodowych Komendanta Głównego - Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej – bryg. Rafał Adamiec.
W trakcie dyskusji, odnoszącej się do aktualnej sytuacji przedstawiono Komendantowi m.in. poniższe pytania i problemy:
- W związku z informacją o rozdziale 1000 dodatkowych nowych etatów na jednostki w kraju zasygnalizowano wątpliwości dotyczące ich rozdziału. Jaka metodyka będzie wykorzystywana podczas rozdziału wspomnianych etatów? Czy brany będzie pod uwagę współczynnik ilości strażaków na 1000 mieszkańców? Istnieją bowiem duże dysproporcje w skali kraju w ilości strażaków w poszczególnych województwach w odniesieniu do liczby mieszkańców. W powyższej sprawie będzie przygotowanie pismo do KG PSP.
- Przekazano Komendantowi wątpliwości w zakresie prawidłowego rozliczania harmonogramu czasu pracy strażaka podczas pełnienia służb w systemie 24/24
i poinformowano o opinii prawnej w tym zakresie. Komendant przekazał aby wystosować i przedstawić wszelkie uwagi w powyższym temacie na piśmie. - Kwestia ratowników medycznych biorących ochotniczo udział w działaniach Covidowych (szpitale + stadion narodowy) w kontekście rozdziału i limitów na szkolenia zawodowe. Komendant Główny poinformował, iż w pierwszej kolejności na szkoły mają być wysyłane osoby, które zgłosiły się do wspierania służb medycznych przy zwalczaniu epidemii COVID.
- Kwestia Zapomóg – czy został utworzony w bieżącym roku Fundusz i czy środki zostały przekazane do Komend. Komendant Główny, po weryfikacji, ustalił, iż środki na fundusz zapomóg powinny być przekazywane do właściwych Komend, a brak przekazania takich środków stanowi nieprawidłowe postępowanie.
- Grupy specjalistyczne – kwestia możliwości wprowadzenia dodatku dla członków grup (obecnie stosowane rozwiązanie tj. dodatek motywacyjny nie spełnia swoich zadań) + kwestia likwidowania stanowiska technik w grupach specjalistycznych +zapowiedź wniosku związku w sprawie utworzenia takiego dodatku.
- Zgłoszono kwestie i problem odpłatności za studia ZSI w SGSP – brak odpłatności za czesne, delegacje oraz konieczność uczestniczenia w zajęciach w czasie urlopu lub wolnego – KG uważa że takie odpłatności powinny być po stronie Komendantów; Temat zostanie poruszony na najbliższej naradzie. Przygotowane zostanie także wystąpienie w tej sprawie oraz skali tych nieprawidłowości
w poszczególnych województwach - Pytanie/temat dotyczący umundurowania grupy specjalistycznej/chemicznej
– podstawa i powód wycofania kombinezonu będącego na wyposażeniu grupy
w Poznaniu. Komendant zapowiedział podjęcie interwencji w celu wyjaśnienia sytuacji i ewentualnej normalizacji stosowania w/w kombinezonu. - Przedstawiono pomysł/wniosek w sprawie strażaków oficerów po cywilnych studiach – zapisanie w przepisie kwalifikacyjnym zapisu dającego uprawnienia do dowodzenia dla strażaków posiadających 15/20 letni staż służby – właściwe wystąpienie Związku zostanie przygotowane i skierowane do KG.
- Poruszono problem strażaków sytemu 8 godzinnego. Zapowiedź Komendanta Głównego, że problem zostanie rozwiązany poprzez wprowadzenie dodatku funkcyjnego w naszej cenie nie jest rozwiązaniem problemu (na obecną chwilę nie ma dodatkowych środków finansowych uwzgledniających realny wzrost wysokości otrzymywanego dodatku w systemie 8 godzinnym).
10. Poinformowano Komendanta Głównego o kolejnym przypadku utrudniania działalności związkowej przez Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św..
11. Kończąc dyskusję zgłoszono Komendantowi coraz częściej artykułowany pomysł sprawy „Płatnych Dyżurów w PSP”. Obecnie jest nagminnie wykorzystywany przepis o maksymalnej ilości dyżurów w miesiącu powodując (szczególnie w ostatnim okresie), że strażak praktycznie przez cały miesiąc jest w gotowości bojowej. Przygotowane zostanie wystąpienie w tej sprawie zawierające propozycje rozwiązania tego tematu i wprowadzenie godnego wynagrodzenia za każdy pełniony dyżur np. w wysokości 50% stawki za jedną służbę strażaka na zajmowanym stanowisku.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP