16 grudnia 2020 roku
KOMUNIKAT
Posiedzenie w trybie hybrydowym/mieszanym
Zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne - wirus SARS-CoV-2
Zgodnie z przyjętym harmonogramem w dniu 16 grudnia 2020 r., w siedzibie Komendy Głównej PSP w Warszawie odbyło się Posiedzenie Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa. Spotkanie odbyło się według wcześniej przyjętych zasad i procedur bezpieczeństwa funkcjonowania Zarządu Głównego w trackie epidemii COVID-19 z zachowaniem zaostrzonego rygoru sanitarnego (w trybie hybrydowym - bezpośrednie spotkanie w Komendzie Głównej oraz połączenie zdalne ZOOM).
Dziękuję wszystkim uczestnikom posiedzenia za utrzymanie rygoru sanitarnego i zdyscyplinowanie podczas obrad.
Realizując program spotkania oraz wcześniejsze ustalenia dokonano podsumowania zadań i ustaleń Krajowej Konferencji Delegatów Związku z dnia 12 listopada 2020 roku - tryb zdalny (webinarium ZOOM). Ponadto poruszono następujące tematy będące podstawą działania w ostatnim okresie:
- propozycji zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, przygotowanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt w wersji roboczej został przekazany w dniu 09 listopada 2020 roku Przewodniczącemu Federacji ZZ SM kol. Rafałowi Jankowskiemu przez Ministra Macieja Wąsika oraz był przedmiotem bezpośrednich obrad Posiedzenia Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych RDS w dniu 07 grudnia 2020 roku. Wspólne stanowisko Związków Zawodowych PSP do powyższego projektu zostało wyartykułowane w piśmie z dnia 18 grudnia br. oraz powtórzone podczas obrad podzespołu mundurowego RDS (patrz: https://www.zgnszzpp.pl/aktualnosc-183-27_11_2020_stanowisko_wspolne_zwiazkow.html). Zgłoszone przez przedstawicieli Związków Zawodowych uwagi można pogrupować i przedstawić w następujących punktach:
- kwestia mniej korzystnego wskaźnika, na podstawie którego, funkcjonariusze przyjęci do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. będą mogli powiększać sobie emeryturę mundurową za pracę w cywilu poprzedzającą przyjęcie do służby ( nie jak jest proponowane 1,3%, a 2,6% za pierwsze 3 lata przed służbą ).
- pominięcie wykluczającego powiększenia emerytury mundurowej o lata pracy w cywilu po zwolnieniu ze służby, w przypadku nie osiągnięcia pełnej wysługi emerytalnej ( czyli 75% uposażenia ).
- kwestia warunku 25 lat służby, bez osiągnięcia którego doliczenie pracy z cywila w ogóle będzie niemożliwe.
- wniosek – proponowane rozwiązania powinny objąć wszystkich funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.
Dodatkowe zastrzeżenia w zakresie możliwości pobierania dwóch świadczeń emerytalnych ( ZER + ZUS ) zgłosili liderzy związków zawodowych Służby Celnej.
Pomimo zaskoczenia MSWiA co do ilości wniesionych uwag, Wiceminister Wąsik poinformował jednak, że po spotkaniu projekt w zaprezentowanym kształcie zostanie przesłany do Sekretarza Stanu do Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zgłoszony zostanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jednocześnie z strony Ministerstwa zadeklarowana została konstruktywna i odpowiedzialna współpraca w tym zakresie - każda racjonalna uwaga zostanie w procesie legislacji przeanalizowana i uwzględniona.
- Omówiono przebieg spotkania oraz podpisanie Apelu w dniu 25 listopada 2020 roku, gdzie Komendant Główny wraz z przedstawicielami Związków Zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej zwrócili się o oddawanie osocza przez strażaków którzy przeszli chorobę COVID-19 lub mają potwierdzoną obecność przeciwciał w organizmie.
patrz: https://www.zgnszzpp.pl/aktualnosc-182-25_11_2020_apel_k_ta_glownego.html
- Omówiono wspólne wystąpienia i działania związków zawodowych PSP w tym w/w Stanowisko wspólne z dnia 18 grudnia br. w sprawie zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz przygotowane i podpisane w dniu obrad wspólnego wystąpienia skierowanego do Komendantów (Wojewódzkich/Miejskich /Powiatowych) dotyczącego trwającego procesu wdrażania Programu grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie PZU Życie SA STRAŻAK 5.0, dla funkcjonariuszy i pracowników PSP oraz członków ich rodzin, będący modyfikacją obecnie funkcjonującego ubezpieczenia (pismo za zgodą Komendanta Głównego zostanie przekazane drogą służbową wszystkim Komendantom).
Nowy program ubezpieczeniowy dla strażaków PSP STRAŻAK 5.0 - pogram oraz warunki ubezpieczenia, był przedmiotem prezentacji przedstawiciela Mentor S.A. Radosław Mielczarek Kierownika Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Aktualnie w jednostkach organizacyjnych PSP trwa akcja wdrożenia programu. Zachęcamy do skorzystania z nowego programu i warunków - można sobie zwiększyć ochronę ubezpieczeniową bez żadnej karencji na starcie. Wszystkie materiały (umowy, owu, broszury, informacja tekstowa) zostały umieszczone na stronie internetowej https://psp.mentor.pl .
Podczas obrad doszło także do spotkania członków Zarządu Głównego z Komendantem Głównym nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem oraz doradcą ds. związków zawodowych Komendanta Głównego - Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej – bryg. Rafał Adamiec.
Komendant Główny przekazał informację, iż w ramach Narodowego Planu Szczepień przedstawionego przez rząd, służby mundurowe, w tym Państwowa Straż Pożarna zostanie objęta programem w ramach realizacji „Etapu I” szczepień – dajemy możliwość zaszczepić się strażakom szczepionkami które będą dostępne i zaakceptowane przez Unię Europejską. Podkreślając przy tym jednocześnie całkowitą dobrowolność szczepienia. Aktualnie drogą służbową prowadzona jest akcja zbierania chętnych do poddania się szczepieniu.
Informacje o szczepieniach przeciwko COVID-19
https://www.gov.pl/web/szczepimysie
W trakcie dyskusji, odnoszącej się do aktualnej sytuacji przedstawiono Komendantowi, powracający od paru lat problem niezgodności godzin nominalnych czasu służby strażaka w okresie rozliczeniowym wobec rozwiązań cywilnych (soboty / niedziele / święta ), kwestii finalizowania/zaawansowania prac nad nowym umundurowaniem i wprowadzenia nowych legitymacji służbowych oraz zgłaszanych problemów z poszczególnych organizacjach związku (m.in. woj. lubuskie i pomorskie). Poruszono również temat konieczności podejmowania przez służbę w aktualnej sytuacji epidemicznej nowych zadań i wyzwań przed którymi jesteśmy stawiani oraz kwestię ubezpieczenia funkcjonariuszy podczas takich działań.
Spotkanie zakończono wzajemnym przekazaniem świątecznych życzeń Bożonarodzeniowych i Noworocznych dla wszystkich strażaków i ich bliskich.
Kończąc posiedzenie przyjęto harmonogram planowanych w 2021 roku spotkań Zarządu Głównego oraz organizacji Uroczystości 30 lecia Związku. Przyjęte terminy oraz sposób ich realizacji może ulec zmianie ze względu na rozwój sytuacji epidemicznej.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP