W dniu 15 października 2020 r, w siedzibie Komendy Głównej PSP w Warszawie odbyło się Posiedzenie Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa. Spotkanie odbyło się z zachowaniem podwyższonych środków bezpieczeństwa i zaostrzonym rygorze sanitarnym w trybie hybrydowym ( bezpośrednie spotkanie w Komendzie Głównej oraz połączenia zdalnego ZOOM ).
Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną i zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne wywołane wirusem SARS-CoV-2, spotkanie rozpoczęto od przyjęcia Regulaminu Reżimu Sanitarnego oraz Zasad i Procedur Bezpieczeństwa dotyczący zasad bezpiecznego funkcjonowania Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa w trackie epidemii COVID-19. Dziękuję wszystkim uczestnikom posiedzenia za utrzymanie rygoru sanitarnego i zdyscyplinowanie podczas obrad. Patrząc na padające kolejne rekordy zachorowań można stwierdzić iż poza tym że było to pierwsze w tym roku spotkanie bezpośrednie członków Zarządu Głównego, to jednocześnie był to ostatni moment na organizacje posiedzenia w tym trybie.
Realizując program spotkania dokonano podsumowania zadań i wystąpień Związku, zwracając szczególną uwagę na poniższe tematy:
- Przebieg i działania Związku podczas prac legislacyjnych nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej oraz niektórych innych ustaw – udział w pracach Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych ( w tym wniosek do Przewodniczącego Komisji o zastosowanie co najmniej rozwiązań równoważnych z aktualnie stosowanymi zapisami obowiązującymi przy dchodzeniu strażaka na emeryturę, uwzgledniającymi pełną wysługę i staż pracy oraz niezaliczenie czasu pracy w cywilu i służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przed rozpoczęciem służby w PSP ). 25 sierpnia 2020 roku - Prezydent podpisał ustawę o wsparciu służb mundurowych (...) – obowiązuje od 01 października br. Podpisana ustawa zawiera m.in.: świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy osiągnęli staż służby wynoszący co najmniej 25 lat ( 25 lat – 1500 zł; 28,5 roku – 2500 zł ), wyżywienia podczas długotrwałych akcji i ćwiczeń, przeszkolenia i rozwiązań dyscyplinarnych, dodatek funkcyjny w założeniu do 70% uposażenia zasadniczego, zmiany umundurowania, nowe legitymacje służbowe.
- Spotkanie Federacji ZZ SM z Kierownictwem Ministerstwa – w dniu 29 września 2020 roku Minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Maciej Wąsik spotkali się z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Głównym tematem rozmowy była propozycja dotycząca art. 15a oraz zwiększenia kar za napaść, naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariuszy oraz ochrony prawnej, czasu służby, funduszu nagrodowego i programu rozwoju służb, dodatkowe pieniądze na inwestycje i nowy program rozwoju dla formacji, przywrócenie prawa do 100% uposażenia za okres nieobecności w służbie spowodowany poddaniem się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji ( ministerstwo przygotuje projekt rozporządzenia ), wpływ pandemii na fundusz nagrodowy w 2021 roku ( negatywne stanowisko Federacji ZZ SM + zapewnienie Ministerstwa
o jednorazowym rozwiązaniu w tym zakresie oraz możliwości wykorzystania środków wakatowych i chorobowych na ten cel ).
*Patrz komunikat MSWiA na stronie
- Omówiono dotychczasowe propozycje w zakresie propozycji MSWiA dotyczące art.. 15a – odpowiedź na wystąpienie FEDERACJI ZZ SM (pism z dnia 2 października br., znak: FZZ SM-II-12/20),(…) uprzejmie informuję, że w Ministerstwie trwają prace nad nowelizacją art. 15a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji… Nowelizacja obejmować będzie funkcjonariuszy naszego resortu, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć „pracę cywilną” do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby,
w wymiarze 1,3% za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75%. Oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku ( po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej ). Oszacowane na tym etapie prac skutki finansowe dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych.(…)
*Całość pisma patrz strona www
- Podsumowano przebieg prac Zespołu Mundurowego Komendanta Głównego PSP. W przyszły wtorek tj. 20 października 2020 roku odbędzie się posiedzenie zespołu na którym zostanie zaprezentowany m.in. nowy wzór ubrania koszarowego oraz rozwiązania dotychczas wypracowane przez zespół.
- Omawiając aktualną sytuacje w służbie w tym ostatnie wystąpienia Związku, przedstawiono wystąpienia Zarządu Głównego z dnia 05 października ( Przemyśl /Podkarpacie ) w sprawie odmowy wypłaty i interpretacji przepisu w zakresie wypłaty dodatku za pracę w warunkach szkodliwych – dodatek szkodliwy za udział w akcji i badaniu temperatury na granicy + załączniki pismo Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu odmawiające takich wypłat oraz w sprawie pomiaru temperatury na przejściach granicznych - aktualnie oczekujemy od KG PSP odpowiedzi na te wystąpienia.
- Zaawansowanie prac nad wprowadzeniem nowego programu ubezpieczeniowego dla strażaków PSP - STRAŻAK 5.0 - 30 czerwca 2020 roku w siedzibie Związków Zawodowych działających w strukturach PSP, odbyło się spotkanie podczas którego dokonano podpisania nowych warunków programu grupowego ubezpieczenia na życie PZU Życie SA dla funkcjonariuszy
i pracowników PSP. Aktualnie prowadzone są szkolenia on-line dla osób obsługujących, w trzech szkoleniach brało udział ok 160 osób. Aktualnie w jednostkach organizacyjnych PSP trwa już akcja informacyjna. Odzew jest najczęściej pozytywny. Zachęcamy do skorzystania z nowego programu i warunków - można sobie zwiększyć ochronę ubezpieczeniową bez żadnej karencji na starcie. Wszystkie materiały ( umowy, owu, broszury, informacja tekstowa ) zostały umieszczone na stronie internetowej https://psp.mentor.pl/
- Przedstawiono ofertę Polska Kancelarii Prawnej & Bezpieczeństwa - pismo z informacją o Kancelarii. Powstała ona jako odzew na zdiagnozowaną w służbach mundurowych potrzebę wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy i żołnierzy oraz emerytów i rencistów tych służb. W skład kancelarii wchodzą znający pragmatykę służbową byli funkcjonariusze służb mundurowych (policyjnych i specjalnych), posiadający wieloletnie doświadczenie w charakterze rzeczników dyscyplinarnych oraz obrońców w tychże postępowaniach.
Podczas powyższego posiedzenia doszło także do spotkania członków Zarządu Głównego z Kierownictwem Komendy Głównej PSP którą reprezentowali Zastępcy Komendanta Głównego PSP: nadbryg. Krzysztof Hejduk, nadbryg. Adam Konieczny, st. bryg. Arkadiusz Przybyła oraz doradca ds. związków zawodowych - Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej – bryg. Rafał Adamiec. Dokonując powitania zaproszonych gości, którzy w tak kluczowym składzie przybyli na spotkanie Zarządu Głównego, Przewodniczący Związku – Krzysztof Hetman odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemicznej i stosowanych zabezpieczeń, wstępnie przedstawił aktualną tematykę i zakres prac Związku. Zabierając głos nadbryg. Adam Konieczny oraz nadbryg. Krzysztof Hejduk odnosząc się do aktualnej sytuacji w której przybywa zakażeń przekazali słowa podziękowania, uznania i pochwały dla wszystkich strażaków pełniących służbę w trak trudnej sytuacji i szczególnych warunkach. Jednocześnie przedstawiono informację o pozyskaniu dodatkowych środków
i funduszy na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej umożliwiające prowadzenie tych działań. Dalsza część miała charakter wymiany zdań uwag i pytań w zakresie aktualnych zagadnień. I tak m.in. poruszono :
- Tematykę zaawansowania prac nad nowym umundurowaniem – procedowanie i prace są w trakcie, w najbliższy wtorek na posiedzeniu Zespołu zostanie pokazany wzór do zaakceptowania przez członków Zespół i Komendanta Głównego, do końca grudnia firma ma czas na przedstawienie/wykonanie kompletnego wzoru z uwzględnieniem otrzymanych uwag. Podstawowymi założeniami Zespołu był nacisk na jakość zastosowanych materiałów oraz powstanie praktycznego i wygodnego do pracy na co dzień wzoru.
- Tematyka wprowadzenia nowych legitymacji służbowych – na podstawie umowy z PWPW w Warszawie do końca października nastąpi przedstawienie wzoru ( karta plastikowa z chipem ), ważność na 10 lat, dane podstawowe bez stopnia i jednostki ( z numerem służbowym strażaka ), pierwsze legitymacje mają być wykonane z budżetu KG PSP.
- Przedstawienie informacji o rozwiązaniach planowanych w projekcie ustawy o ochronie ludności, mającej doregulować wszystkie zapisy dotyczące naszej formacji dotychczas funkcjonujące w innych aktach prawnych.
- Informacja w zakresie systemu kształcenia: kurs podstawowy – ostatni według starego systemu kończy się 27 listopada br., kurs ulega zmianie ( 3 miesiące ) i od 01 grudnia br. rusza w Szkole Podoficerskiej w Bydgoszczy, która poniesie główny ciężar organizacji i przeprowadzania tego szkolenia, dodatkowo akredytowane będą wybrane ośrodki szkolenia Komend wojewódzkich, kurs będzie odbywał się z zachowaniem reżimu sanitarnego; szkolenie aspiranckie skrócone zostanie do 2 semestrów; kursy oficerskie (SPK jeden kurs 2 semestry/180 godzin) nastąpi przyspieszona i zwiększona organizacja tych kursów.
- Odpowiadając na pytanie w sprawie testów dla strażaków po przebyciu choroby COVID-19 lub odbytej kwarantannie, Zastępca Komendanta nadbryg. Krzysztof Hejduk oraz st. bryg. Arkadiusz Przybyła, poinformowali, że nie ma przeciwskazań i w praktyce są już wykonywane przez niektórych Komendantów takie testy dla funkcjonariuszy i pracowników powracających do służby/pracy. Jednocześnie przekazano informację że w ministerstwie trawią prace w celu wypracowania rozwiązań, aby wszyscy strażacy/funkcjonariusze mogli mieć dostęp do takich testów.
- Przekazano informację o trwającym procesie zbierania wniosków awansowych na listopad 2020, prowadzona akcja ma charakter rozszerzony ( włącznie z pierwszymi stopniami ).
- Zasygnalizowano kwestię/problem osiągnięcia przez pracowników cywilnych PSP płacy minimalnej w 2021 roku – brak dodatkowych środków na ten cel w budżecie.
- W dyskusji dotyczącej kwestii 100 % odpłatności świadczenia dla funkcjonariuszy przebywających na kwarantannie lub chorobowym (w związku ze służbą ) wskazano na możliwość skierowania w takich przypadkach strażaków na prace zdalną, lub wykorzystanie „urlopu nagrodowego”.
Dodatkowo jako Związek wskazaliśmy na zgłaszany i coraz częściej wskazywany problem podstawy i sposobu wprowadzania zmiany sytemu służby 24/24 ( system czterozmianowy ) wraz z kwestią zachowania minimalnego stanu służby w tym systemie oraz rozliczania powstałych braków godzinowych z urlopów strażaków ( podstawa prawna takich działań Komendantów? ). Związek po uzyskaniu stosownej opinii prawnej w tym zakresie wystosuje stosowne wnioski i wystąpienia.
Kończąc posiedzenie przyjęto że organizacja Krajowej Konferencji Związku w 2020 roku odbędzie się 12 listopada 2020 roku w trybie zdalnym ( webinarium ZOOM ). Udział w sesji/konferencji nastąpi według zgłoszeń z poszczególnych województw ( Przewodniczący Zarządów Wojewódzkich lub członkowie Zarządu Głównego w danym województwie ) – imienne zgłoszenia do 30 października br.. Podczas Konferencji przedstawione zostanie przez Zarząd Główny Sprawozdanie za miniony rok działalności – ewentualne pytania i tematy proszę nadsyłać w formie pisemnej ( mailowej ) na adres Zarządu Głównego zgnszzpp@op.pl do dnia 09 listopada 2020 roku.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP