KOMUNIKAT
Robocze Spotkanie Związków Zawodowych PSP
z Ministrem SWiA
W dniu 05 czerwca 2020 r. przedstawiciele Związków Zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej, spotkali się z wiceministrem SWiA Maciejem Wąsikiem. W spotkaniu uczestniczyli: Edward Zaremba, pełnomocnik MSWiA ds. związków zawodowych oraz Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA Dariusz Nowak. Było to pierwsze z zapowiedzianych wcześniej cyklicznych spotkań w Ministerstwie. Związek reprezentował Przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa kol. Krzysztof Hetman.
Spotkanie miało charakter roboczy i poświęcone było bieżącej sytuacji w służbie oraz przedstawieniu i doprecyzowaniu rozwiązań nad którymi aktualnie pracuje Ministerstwo, dotyczących strażaków i pracowników cywilnych PSP a także dalszej realizacji porozumienia z 8 listopada 2018 roku.
Wśród spraw bieżących na pierwszy plan wysunęły się kwestie związane z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Dotyczy to wprowadzenie tzw. dodatku przedemerytalnego, który będzie bazować na opinii służbowej. Aktualnie projekt został zaakceptowany przez Rząd i skierowany do dalszego procedowania. Z zapewnień, jakie udzielił wiceminister Wąsik rozwiązanie to ma wejść na stałe do podległych służb bez zbędnej zwłoki. Zapisy stanowią że dodatek przedemerytalny – wysługa powyżej 25 i 28,5 lat – będzie świadczeniem o charakterze powszechnym, a ponadto przyznawany będzie obligatoryjnie każdemu posiadającemu odpowiednią wysługę oraz pozytywną opinię. Propozycja dodatku przedemerytalnego będzie rozwiązaniem korzystnym również z punktu widzenia Budżetu Państwa. Wydłużając aktywność zawodową funkcjonariuszy, dodatek oddala perspektywę wypłaty emerytury. Zamiast emerytury wynikającej z wysługi, funkcjonariusze otrzymają bowiem dodatek niższy od emerytury, i co najważniejsze pozostaną w służbie. Z tego właśnie powodu źródłem finansowania tego dodatku będzie budżet Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Strona społeczna zaznaczyła, że funkcjonariusze oczekują realizacji publicznie złożonych deklaracji oraz zapisów porozumienia.
Ponadto omówiono m.in. tematy :
- nowa ustawa modernizacyjna/ programu rozwoju służb – minister poinformował iż w resorcie trwają analizy i prace nad kolejnym programem wieloletnim i wolą resortu jest przyjęcie takiej ustawy na kolejne lata. Ustalono iż w tej sprawie będą odbywały się spotkania w momencie kiedy resort będzie miał gotowe propozycje.
- zapisy ,,tarczy 4.0” – rozwiązania projektowane w tej ustawie nie będą dotyczyły funkcjonariuszy a jedynie pracowników zatrudnionych na mocy kodeksu pracy.
- problem rozliczania środków na nadgodziny – w tym zakresie minister zadeklarował, że każda nadgodzina zostanie zapłacona lub oddana jako czas wolny. Środki na ten cel są zabezpieczone, a jeśli istnieją jakieś nieprawidłowości to należy je zgłaszać wówczas będzie to poddane wnikliwemu sprawdzeniu. W imieniu związku na ręce ministra złożono wstępne materiały obrazujące problemy naliczania/rozdziału/rozliczania tych środków ze szczególnym uwzględnieniem komend wojewódzkich. Temat ten będzie kontynuowany w dalszym działaniu i wystąpieniach związku.
Omawiając aktualne problemy i tematy poruszono m.in. : temat zakresu i sposobu finansowania służby w tym problem związany z odciążeniem budżetów komend w sytuacji kiedy ze służby odchodzi funkcjonariusz, który nie nabył uprawnień emerytalnych i następuje obowiązek odprowadzenia za niego składek do ZUS za cały okres służby, sprawę realizacji ustawowego obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez funkcjonariuszy, zasadom związanym z opiniowaniem służbowym w PSP.
Kierownictwo resortu zadeklarowało wolę kontynuowania spotkań, w celu bieżącego omawiania podejmowanych i planowanych działań oraz czynionych postępów w realizacji pozostałych punktów porozumienia z dnia 8 listopada 2018 r.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP