Warszawa dnia,11 marca 2020 roku
Pan st. bryg. mgr Andrzej BARTKOWIAK
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
Szanowny Panie Komendancie,
Biorąc pod uwagę nowe wyzwania przed jakimi obecnie staje nasza formacja oraz reagując na liczne zapytania spływające z terenu kraju do naszych central związkowych, w tym decyzje i oficjalne działania niektórych Komendantów Wojewódzkich PSP, jak również w nawiązaniu do medialnych informacji dotyczących uczestnictwa funkcjonariuszy PSP w działaniach sanitarno-epidemiologicznych związanych z wirusem SARS-CoV-2, jako przedstawiciele wszystkich central związków zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej wnioskujemy o opracowanie / przedstawienie Procedur obowiązujących strażaków podczas prowadzonych działań związanych z wirusem.
Bezprecedensowa, a zarazem nowa sytuacja z jaką mamy obecnie do czynienia i czynności z zakresu sanitarno - epidemiologicznego wykonywane przez naszych funkcjonariuszy, nie znajdują w naszym przekonaniu wprost odzwierciedlenia i umocowania w zapisach Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.
Sytuacja taka wymaga wprowadzania i stosowania jednolitych procedur chroniących zdrowie i życie strażaków w przypadku wystąpienia takich zagrożeń ( w tym związanych z wirusem SARS-CoV-2 ).
Jednocześnie odpowiedzi wymagają poniższe pytania :
1. Na podstawie jakich przepisów oraz w jakim trybie, funkcjonariusze są kierowani do udziału w działaniach mogących mieć bezpośredni kontakt z czynnikiem zakaźnym ?
2. Czy funkcjonariusze uczestniczący w działaniach związanych z wirusem SARS-CoV-2 zostali przeszkoleni i przygotowani do działania w zakresie sanitarno-epidemiologicznym, jeżeli tak to kiedy i w jaki sposób ?
3. Ilu funkcjonariuszy oraz z których Komend PSP, zostało skierowanych do działań związanych z wirusem SARS-CoV-2 ?
4. Jakie środki ochrony indywidualnej są stosowane przez strażaków biorących udział w działaniach związanych z wirusem SARS-CoV-2 ?
5. Czy środki ochrony indywidualnej stosowane przez strażaków zabezpieczają ich w pełni przed potencjalnym zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 ?
6. Kto poniesie odpowiedzialność za ewentualną utratę zdrowia lub życia oraz absencję funkcjonariusza, a w szczególności jego rodziny w przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pomimo zastosowania dostępnych w PSP środków ochronnych i procedur ?
7. Czy przewiduje się profilaktyczne badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla funkcjonariuszy wyznaczonych do działań związanych z wirusem SARS-CoV-2 ?
8. Czy w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 przewidywane jest wprowadzenie stanu podwyższonej gotowości operacyjnej w PSP na terenie całego kraju ?
Mając na względzie bezpieczeństwo strażaków oraz działając w ich imieniu wnosimy, aby do czasu ustalenia / uregulowania powyższych kwestii, jak również do czasu zapewnienia niezbędnych indywidualnych środków ochronnych oraz opracowania i zapoznania funkcjonariuszy PSP z procedurami postępowania z wirusem SARS-CoV-2, ograniczono takie działania do niezbędnego minimum.
Biorąc pod uwagę przede wszystkim zdrowie funkcjonariuszy PSP oraz możliwość sprawnego funkcjonowania KSRG w najbliższej przyszłości w przypadku stwierdzenia zakażenia u funkcjonariuszy, prosimy o działanie ze szczególną rozwagą i troską, aby działając w dobrej wierze, nie narażać funkcjonariuszy oraz ich rodzin na zarażenie wirusem SARS-CoV-2, jak również całego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na brak możliwości prowadzenia działania z powodu zarażenia funkcjonariuszy wirusem SARS-CoV-2.
(-) podpisy
Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” Bartłomiej MICKIEWICZ,
Przewodniczący Zarządu Krajowego ZZS „Florian" Krzysztof OLEKSAK,
Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa Krzysztof HETMAN