13 września 2019 roku
KOMUNIKAT
W dniach 11-12 września 2019 roku w sali konferencyjnej Centrum Naukowo - Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, odbyło się Posiedzenie Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa. Posiedzenie rozpoczęto od podsumowania ustaleń i przyjęcia uchwały w/s organizacji Konferencji Związku w 2019 roku.
Krajowa Konferencja Delegatów NSZZ PP 2019 rok
Termin: 23-25 października 2019 roku
Miejsce: Dom Wczasowy „STALOWNIK” Bartkowa nad Jeziorem Rożnowskim
Klucz: 1 delegat na każdą organizację związkową, plus dodatkowo jedno miejsce na każde województwo. Członkowie Zarządu Głównego mogą być liczeni poza wskazanym limitem.
Odpłatność: Koszty pobytu delegatów (w ramach wysokości delegacji), oraz koszty dojazdu pokrywają organizacje członkowskie delegatów.
Termin nadsyłania Imiennych zgłoszeń: 30 września 2019 r. ( ostateczny ).
Zarząd Główny skoryguje ilość mandatów przysługujących organizacjom członkowskim według % opłaconej składki członkowskiej za I półrocze 2019 roku.
Podczas obrad omówiono aktualne zaawansowanie prac nad realizacją zapisów porozumienia z listopada 2018 r. zawartego przez MSWiA oraz przedstawicielami strony społecznej, w tym wprowadzone ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. zniesienie wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę funkcjonariuszy oraz wprowadzenie od 01 lipca br. 100% płatnych nadgodzin dla funkcjonariuszy wszystkich służb resortu. Aktualnie Komendant Główny w odpowiedzi na wystąpienie związków zaproponował spotkanie w dniu 01 października 2019 roku w/s ustalania zasad podziału / zwiększenia dotychczas obowiązujących limitów finansowych ( w ramach poszczególnych województw ) przewidzianych na wypłatę rekompensaty za ponadnormatywny czas służby strażaków. Jednocześnie Związki poproszone zostały o przygotowanie propozycji zasad rozdziału i dystrybucji tych środków.
Realizacja pozostałych punktów w/w porozumienia, ze względu na zmiany na stanowisku Ministra (04 czerwca br. - Elżbieta Witek, 14 sierpnia br. - Mariusz Kamiński) oraz trwającej kampanii wyborczej i zbliżających się wyborów parlamentarnych, pozostają niedookreślone. Wobec powyższego Federacja ZZ SM na posiedzeniu w dniu 29 sierpnia 2019 r., poza wystąpieniem do głównych sił politycznych w Polsce z pytaniami na temat przyszłości systemu bezpieczeństwa wewnętrznego i spraw najważniejszych dla funkcjonariuszy, postanowiła wystąpić z pismem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji domagając się pilnego spotkania w sprawie realizacji Porozumienia z 8 listopada 2018 r. ( patrz komunikat strona www )
Ponadto przedmiotem obrad były m.in. następujące tematy:
- Informacja KG w/s rozdziału miejsc na kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodzie technik pożarnictwa w roku szkolnym 2019/2020 ( wraz z tabelarycznym rudziałem miejsc i podaniem stosowanych kryteriów - pismo nr BS-l-077/18-4/19 z dnia 11 lipca 2019 roku )
- podsumowano uzgodnienia wzrostu wynagrodzeń pracowników cywilnych (od lipca br.) dokonane na Zespole MSWiA do spraw oceny unkcjonujących rozwiązań w zakresie prawnym, finansowym i socjalnym dotyczących pracowników cywilnych w dniu 17 czerwca 2019 roku - od lipca br. tj. 200 zł do płacy zasadniczej dla KSC, a dla stanowisk pomocniczych 200 zł płaca zasadnicza razem z premią - patrz pismo MSWiA z dnia 19 lipca 2019 roku
- omówiono działania Zespołu Komendanta Głównego ds. przeglądu przepisów dot. pełnienia służby strażaków PSP, który miał spotkanie 05-06 września 2019 roku. Aktualnie Zespół pracuje bezpośrednio nad analizą i dostosowaniem przepisów (ustawa + rozporządzenia) w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP z uwzględnieniem zapisów prawa Unii Europejskiej ( dyrektywa 2003/WE/88 ) oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tj.:
- delegacja i podróż służbowa – wyjaśnienie różnicy pomiędzy tymi dwoma sformułowaniami,
- rozliczanie czasu dojazdu do jednostki jako czas służby strażaka – na podstawie dyrektywy 2003/88/WE, ewidencjonowanie strażaka ściągniętego z dyżuru domowego w liście obecności i książce podziału bojowego ( m.in. liczenie czasu od powiadomienia, kwestia normatywu 48/52 godzin, terminu odbioru wypracowanych godzin - 10 dni ),
- odpoczynek dobowy i tygodniowy według dyrektywy 2003/88/WE,
- zdefiniowanie czasu pracy w PSP – na podstawie dyrektywy 2003/88/WE,
- kwestia dysponowania środków z chorobowego (fundusz nagród,
- przedstawiono informację w zakresie pojawiających się nowych ofert Ubezpieczenia ( Allianz, Compensa ) w związku z Nowym Programem ubezpieczeń w PSP - STRAŻAK 5.0 - w związku z tym do zakończenia prac nad nowym programem sugerujemy wstrzymanie się z decyzjami o zmianach programów ubezpieczeniowych.
- wobec trwającej akcji obligatoryjnych kontroli oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy ponownie poruszono temat celowości, kryteriów i zasadności dokonywania takich kontroli.
- ponowiono także dyskusje nad rozliczaniem czasu służby dla Honorowych Dawców Krwi, w zakresie ujednolicenia stosowania przepisów i rozwiązań w służbie.
- zgłoszony został także problem odpłatności badań lekarskich na przedłużenie prawa jazdy dla strażaka.
Powyższe tematy i dyskusje znajdą odzwierciedlenie w wystąpieniach i działaniach Związku, oraz poruszone zostaną na najbliżej Krajowej Konferencji Związku.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP