06 marca 2014 roku
K O M U N I K A T
Niezależnego Samorządnego
Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
W dniu 06 marca 2014 roku w Komendzie Głównej PSP w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. W trakcie posiedzenia omówiono przebieg i zaawansowanie spraw związanych ze stanem prac nad projektami ustaw w zakresie:
- ws. zwolnień lekarskich funkcjonariuszy („L-4”)
20 lutego 2014 roku Senat przyjął projekt ustawy dot. L4 pomimo sprzeciwu wszystkich służb zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W głosowaniu wzięło udział 76 Senatorów, za przyjęciem było 51, przeciw - 25, żaden Senator nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu Prezydenta RP.
- komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw
04 marca 2014 r. – przedłożono negatywną opinię Związku do projektu ustawy (Projekt z dnia 28 stycznia 2014 r.), podtrzymano wcześniejszą negatywną opinię z dnia 18 kwietnia 2013 roku (nr ZG-I – 12/13)
- projekt rozporządzenia MSW o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą zawiera także załączniki:
1) wykaz chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biurze Ochrony Rządu;
2) wykaz norm oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu.
W ramach Federacji ustalono termin – 17 marca br do złożenia uwag (w zakresie poszczególnych formacji) do opracowania wspólnego wystąpienia.
W dalszej części spotkania zajęto się problemem braku regulacji płac pracowników cywilnych w 2014 roku, w tym uzyskanej odpowiedzi KG PSP z dnia 19 grudnia 2013 roku w sprawie podwyżki dla cywili w 2013 roku – brak środków w budżecie – realizacja w ramach posiadanych środków w poszczególnych Komendach – nagrody, dodatki uznaniowe, dodatki specjalne. Problem ten został dodatkowo przybliżony przez przedstawicieli cywili poprzez przedstawienie opracowania organizacji zakładowej (oryginał przekazany podczas spotkania z Kierownictwem Komendy), dotyczącego sytuacji pracowników cywilnych i ich problemów w naszej formacji. Podjeto decyzje o wystąpieniu w tym temacie.
Kontynuując posiedzenie omówiono otrzymaną w dniu 19 luty 2014 roku odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich w/s dodatkowego zarobkowania w której Rzecznik stwierdził – (…) Otrzymane wyjaśnienia nie wskazują na naruszenie prawa, w związku z powyższym Rzecznik postanowił niniejszą sprawę zakończyć. Przyjęto propozycję opracowania powtórnego wystąpienia Związku w tej sprawie.
Kolejnym omawianym problemem był temat funkcjonowania systemu 12 h na stanowiskach kierowania na podstawie otrzymywanych sygnałów i zgłoszeń z terenu Kraju (Mazowsze, Lubelskie, Wielkopolskie, Podkarpacie). W dyskusji podkreślano iż pomimo różnych ocen i głosów w zdecydowanej większości przeważają negatywne oceny i sygnały świadczące o ograniczaniu i zmniejszaniu się współpracy pomiędzy SK a JRG, w tym hamowanie wszelkich inicjatyw rozwoju tej współpracy i wypracowywania własnych rozwiązań, ograniczonych do stosowania sztywnych procedur. Co też znalazło odzwierciedlenie w artykule w ostatnim wydaniu „Przeglądu Pożarniczego”, potwierdzając napływające sygnały. Kończąc temat omówiono sytuacje w województwie wielkopolskim na podstawie wystąpienia Zarządu Głównego o spotkanie mediacyjne z Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w sprawie wydanej decyzji nr 43/2012 z dnia 18 grudnia 2012r.
Dokonując podsumowania działań Federacji ZZ SM przedstawiono:
-
wspólne działania prawne/inicjatywa obywatelska itp.
1) Przygotowywanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku przyjęcia ustawy ws.L-4 funkcjonariuszy i żołnierzy w kształcie niekorzystnym dla środowiska służb mundurowych.
2) Sporządzenie projektu obywatelskiego ustawy zakładającego wprowadzenie płatnych nadgodzin oraz ekwiwalentu za służbę pełnioną w porze nocnej i dni ustawowo wolne od pracy.
-
propozycja wystąpień Komisja Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (NSZZ FiPW)
Podejmując dyskusję nad aktualnym stanem i stopniem zaawansowania spraw w zakresie dyskryminacji i postępowań skargowych w tym informacji o środkach Zarządu Głównego zaangażowanych w powyższej sprawie, podjęto stanowisko w sprawie zawiązania współpracy z kancelarią prawną „Wiza Paplaczyk” Adwokacka Spółka Partnerska dotyczącej obsługi prawnej w sprawach związanych z działalnością statutową.
Następnie Przewodniczący ZG przedstawił Członkom Zarządu informację ze spotkania z delegacją sekcji służby cywilnej Zjednoczonego Związku Zawodowego Pracowników Usług Ver.di z Niemiec, która w dniach 13-14 stycznia 2014 r. w Warszawie przebywała z oficjalną wizytą w Polsce. W dniu 14 stycznia 2014 roku gościliśmy w/w delegację na terenie JRG nr 17 w Warszawie.
W drugiej części posiedzenia odbyło się spotkanie Zarządu Głównego z Kierownictwem Komendy Głównej PSP. W spotkaniu uczestniczył Z-ca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Piotr KWIATKOWSKI, Dyrektor Biura Kadr i Organizacji st. bryg. Tomasz Zając oraz Doradca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Ireneusz Królik. Spotkanie rozpoczęto od tematu związanego ze sposobem rozwiązania problemu podwyżek dla pracowników cywilnych w 2014 roku w tym w szczególności rozwiązań zastosowanych obecnie w Komendzie Głównej. Swoje spostrzeżenia i uwagi w tym zakresie przekazali wraz pismem na ręce Pana Komendanta przedstawiciele organizacji zakładowej z województwa zachodniopomorskiego zrzeszająca w swych szeregach pracowników cywilnych. Komendant przekazując informacje iż w budżecie na 2014 rok brak jest dodatkowych środków na ten cel, potwierdził informacje o włączeniu do podstawy w formie stałej kwoty - dodatkowych należności dla pracowników cywilnych Komendy Głównej PSP w wysokości 145,00 zł. brutto miesięcznie wraz z wydatkami pochodnymi, jakie miały miejsce od 2012 roku, i zadeklarował przeanalizowanie zgłaszanych problemów i przekazanie do podległych komend informacji o możliwych rozwiązaniach w tym zakresie.
Dodatkowo podczas spotkania poruszono sprawy związane z tematyką prowadzenia kursów uzupełniających, sposobu kwalifikowania i rozdziału miejsc na poszczególne województwa.
Dyrektor Biura Kadr st. bryg. Tomasz Zając omówił zagadnienia związane z tematyką rozliczania czasu służby podczas delegacji (wystąpienie ZG) i szkolenia. Odpowiadając na pytania podjęto temat akcji awansowej, w tym temat wpływu nieobowiązującego już załącznika nr 6 Rozporządzenia MSWiA w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych PSP na strukturę i organizacje komend, oraz możliwości awansowania miedzy korpusami.
Kończąc posiedzenie podjęto uchwałę o wpisie do Krajowego Rejestru Organizacji – organizacji NSZZ Pracowników Pożarnictwa przy KM PSP w Rzeszowie.
W okresie pomiędzy posiedzeniami otrzymano pisma/odpowiedzi w sprawie:
-
12 grudnia 2013 roku - wystąpienie dotyczące ratownictwa medycznego w jednostkach ochrony przeciwpożarowej – Odpowiedź KG z dnia 13 stycznia 2014 roku – brak potwierdzenia stawianych tez + przykłady rozwiązań prawnych popierających funkcjonujące rozwiązania.
-
12 grudnia 2013 roku - wystąpienie o rozliczenie, nadgodziny – Odpowiedź KG z dnia 19 grudnia 2013 roku + dane tabelaryczne.
-
12 grudnia 2013 roku - wystąpienie w/s odbywania szkolenia podstawowego w zawodzie strażak, - Odpowiedź KG z dnia 20 stycznia 2014 roku – wyjaśnienia za stosowanymi rozwiązaniami.
-
19 grudnia 2013 roku – wystąpienie RPO dodatkowe zarobkowanie – odpowiedź KG z dnia 19 luty 2014 roku – RPO – (…) Otrzymane wyjaśnienia nie wskazują na naruszenie prawa, w związku z powyższym Rzecznik postanowił niniejszą sprawę zakończyć.
-
27 stycznia 2014 roku – przekazanie uwag do Porozumienia pomiędzy Komendantem Głównym PSP a Związkami Zawodowymi działającymi w strukturach PSP w/s cesji ubezpieczeń.
-
03 luty 2014 roku – wystąpienie w/s „oświadczeń majątkowych” funkcjonariuszy
-
12 lutego 2014 roku – wystąpienie w/s przetargu KW PSP w Toruniu w zakresie zakupu 16 sztuk lekkiego samochodu ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą SLRtBA (pismo z dnia 08 stycznia 2014 roku)
-
18 lutego 2014 roku – wystąpienie w/s zakresie prowadzenia ewidencji czasu służby w przypadku delegacji służbowych funkcjonariuszy
-
03 marca 2014 roku – odpowiedź do KW w Szczecinie – organizacja Międzyzakładowa
-
04 marca 2014 roku – wystąpienie w/s spotkania mediacyjnego z Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim – Stanowiska Kierowania
-
04 marca 2014 roku – wystąpienie – negatywna opinia w/s projektu „Komisje Lekarskie”
Osoby zainteresowane szczegółami powyższych wystąpień proszę o kontakt mailowy.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP