8 maja br. wiceminister Czesław Mroczek oraz wiceminister Wiesław Szczepański spotkali się ze stroną społeczną reprezentowaną przez przewodniczących związków zawodowych, które są stroną porozumienia zawartego 6 marca br. Z ramienia związków zawodowych w rozmowie uczestniczyli przedstawiciele: Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, Związku Zawodowego Strażaków Florian oraz Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność.

Podczas spotkania poinformowano stronę społeczną o stanie prac nad zadaniami, do wykonania których zobowiązał się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu. Dotyczą one:
- projektu ustawy wprowadzającej dla funkcjonariuszy świadczenie mieszkaniowe, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP;
- projektu ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej (wspólny z Ministerstwem Obrony Narodowej), wprowadzającego uprawnienia polegające na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin;
- projektu programu modernizacji na lata 2026-2029, który będzie uwzględniał realizację inwestycji budowlanych i remontów, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz uposażenia.
Ponadto uzgodniono, że w czerwcu br. odbędzie się spotkanie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych. Będzie ono poświęcone omówieniu propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych dotyczących systemu uposażeń funkcjonariuszy, a także świadczeń, równoważników pieniężnych, ekwiwalentów oraz innych należności wypłacanych funkcjonariuszom tych służb.